Zeeuwse boekenprijs Post uit Hansweert DIZZIE 17 m a Voor de PZC-publieksprijs komen 77 titels in aanmerking. Elke vrijdag worden op deze pagina drie boeken getipt. Dit keer aandacht voor het 'andere' beeld van Zeeland. e9* Kees van Beijnum presenteert nieuwe roman Zeeuwse handel o o B I J ZONDER tuf. 'MiMMMM ZEEUWS VLAANDEREN naar Zeeland vraagt om verbeelding. Dat zie je elke keer terug in de inzendingen voor de Zeeuwse Boekenprijs. Dit jaar is dat niet anders. Er springen enkele boeken duidelijk in het oog. Wat dacht u van het fotoboek van Martin van Thiel. Drie jaar geleden richtte hij zijn lens al eens op Walche ren. Nu is Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt. De afgelopen jaren is hij langere periodes in het gebied geweest. „Ik wil de een intiem boek maken. Het was wennen voor mij. Zeeuws-Vlaanderen is veel weidser dan Walcheren. Tiental len malen heb ik het gebied doorkruist. Het land zeifis de hoofdrolspeler. Het is moeilijk om een grens te trekken. Ant werpen en Doel zijn er ook bij, dus ik heb de grens een beetje verlegd." Het is zelden zomer op de foto's van Van Thiel. Meestal vallen er lange schadu- wen over het land. „Dat klopt", zegt hij. „Ik ben meer van de herfst en het voor jaar. De overgang naar de winter is ge woon erg mooi, ik vind dat een heerlij ke tussenfase waarin je op verandering wacht." De landschapsfoto's worden afgewis seld met reproducties van kunstwerken, verhalen en gedichten. Uiteraard is Op zoek naar Zeeland van een heel andere orde. Het is een heerlij ke grabbelton, daarvoor is het een zoek boek. Voor wie in Zeeland woont en iets van Zeeland weet, zal er veel her kenbaars inzitten, zal reeds aanwezige kennis hier en daar met aardige anekdo tes worden aangevuld. Wie geen voor kennis heeft, wordt wel meteen in het diepe gegooid en zal wellicht uitge daagd worden op zoek te gaan naar meer wetenswaardigs over Zeeland. Danker Jan Oreel is het anker in het boek. Hij tekende tien lekker overvolle over twee pagina's uitgesmeerde thema- prenten: Handel en industrie, Boeken, Maritieme historie, Sport, Godsdienst, Strijd tegen het water, Openbaar be stuur, Toerisme, Het platteland, Populai re muziek en kleinkunst. Er zijn zeven schrijvers, die de prenten van Oreel aan vullen met geschreven anekdotes uit de Zeeuwse geschiedenis. Tenslotte het fotoboek Vlissingen stad aan zee. Een ode aan een maritieme stad, zo mag je de uitgave wel zien. Ruim tweehonderd (amateur)fotogra- fen stuurden tussen juli en 19 oktober 2013 bijna achthonderd foto's in, een ju ry bepaalde welke in het boek werden opgenomen. Het maritieme karakter van de stad was het uitgangspunt. Zo krijgen we heel veel boten en bootjes te zien en betrekkelijk weinig van de stad. Maar dat zal vast de bedoeling zijn ge weest. Het geheel biedt een verrassend beeld van het aan het water geklonken Vlissingen. Zonder dat ik het wist, was ze vaak vlakbij. Ida Ger hardt, de grote dichteres, logeerde tussen 1979 en 1985 dik wijls op Zuid-Beveland. In Nisse, en vooral in Schore. Het begon met post van een bewonderaar ster uit Hansweert. Vervolgens werd die gevraagd alles te regelen, en dat deed ze ook. Zelfs de bood schappen stonden altijd klaar. Trouw stond superfan mevrouw de Beij-de Priester de dichteres op te wachten op station Kruinin- gen-Yerseke. Daar reed de trein binnen met Ida Gerhardt, verge zeld door Marie van der Zeyde. Over hun relatie deden de dames altijd geheimzinnig. Maar al in zin twee van haar pas verschenen biografie Dwars tegen de keer neemt Mieke Koenen gewoon het woord 'geliefde' in de mond. Ver derop gewaagt ze trouwens van een 'tweevrouwsklooster', want het duo leefde ongelooflijk sober. Een fascinerend boek is het. Een boek waardoor je liefde voor het werk van Ida Gerhardt alleen maar toeneemt. En tegelijk een boek waardoor je nóg meer moei te krijgt met haar persoon. Waar zij ook verscheen, het werd ruzie. Ruzie met iedereen, met haar familie, met de criti ci en zelfs met de belas tingdienst. Van al die narigheid is niets te merken in haar Zeeuwse gedichten. Die zijn er namelijk, ze be toont zich in de bundel De zomen van het licht (1983) evengoed een dichteres van de Schelde als van de IJssel. Het zijn, hoogst ongewoon voor haar, ontspannen gedichten. In een ervan observeert ze twee man nen, werkend aan de hoogspanningsmasten 'op dat ongenadig on land bij de Hont of Westerschelde'. Een an der gedicht, 'Herfst aan de Schel de', is opgedragen aan Mia Ger hardt, haar zus, de laatste tien jaar van haar leven woonachtig in Domburg, waar ze zich tot een schelpenspecialiste ontwikkelde. Uit brieven is bekend dat Ida Ger hardt in een vakantiehuis 'Het topvisje' logeerde. In het gedicht is sprake van 'huis de Scheepslan taarn'. Het ligt pal naast een slui- zencomplex, je ruikt bijna Hans weert: '0 geur van hennep, plaat ijzer en teer'. Ondanks alle activi teit slaapt zij hier eindelijk 'de oer- slaap van mijn kinderjaren/ droomloos en diep, opnieuw'. Door haar Zeeuwse verblijven zijn we een heel bijzondere Zeeuwse dichteres rijker. VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 LITERAIRE LEZING IN PORGY BESS TERNEUZEN Kees van Beijnum stelt dinsdag 4 novem ber zijn nieuwe boek De Offers voor. Hij doet dat vanaf 20.00 uur in Porgy Bess in Terneuzen. In de roman vertelt hij een liefdesverhaal tegen de politieke achter grond van een vernield Japan. Tokio, 1946, een jaar na de capitulatie van Japan is het Tokio Tribunaal in volle gang. De Nederlander Rem Brink is één van de rechters die een vonnis moeten vellen over de belangrijkste Japanse oor logsmisdadigers. Van Beijnum neemt de lezer mee in de worstelingen van zijn per sonages. De Offers beschrijft een onbe kend deel uit de wereldgeschiedenis. Van Beijnum betreedt een nieuw gebied. INTERVIEW De Zeeuwse ondernemingsgeest in de 17e en 18e eeuw krijgt dit jaar veel aan dacht. De auteurs Ruud Paesie, Jan J.B. Kuipers en Ad Tramper worden dinsdag 4 november geïnterviewd door PZC-ver- slaggever Jan van Damme. De bijeen komst in de Drvkkery in Middelburg be gint om 16.30 uur. Z*m flfekUurtoMi méér Martin van Thiel fotografeerde Zeeuws- Vlaanderen op een bijzondere manier. 9 Het Zeeuwse zoekboek is een lekkere grabbelton vol Zeeuwsigheden. Maritiem Vlissingen in beeld, wie loopt daar niet warm voor... Zeeland ruim in beeld door Jan van Damme TOPTIEN PUBLIEKSPRIJS ZEEUWSE BOEK 2014 Deze week vier nieuwkomers in de top tien van de Publieksprijs voor het Zeeuw se boek, waarvan twee meteen al hoog in de ranglijst De toptien op dit moment: 1Breskens en de Visserij; Frans Meij- aard, Reggie Corijn, Wilma Valk (355 stemmen) (vorige week op 1). 2. Feniksvrouw; Rachelle Verhage (205) (2). 3. De Stenen van Cruz de Ferro zwijgen; Jan Zegers (164) (nieuwkomer). 4. Meester Mitraillette; Jan Vantoortel- boom (156) (nieuwkomer). 5. Ozzie de Zeepostmeeuw; Kristien Tij- sen, Tom Harmsen, Fendy Long (116) (4). 6. Verdwaalde Oeverloper; Johan Everaers (113) (5). 7. Een dag om aan de balk te spijkeren; Ri- nus Spruit (109) (3). 8. Geloot voor Napoleon; Jan de Ruiter (93) (nieuwkomer). 9. Op Zoek naar Zeeland; Danker Jan Oreel (92) (nieuwkomer). 10. Cats voor 1530; Gerard van der Wal (84) (8) Stemmen op één van de 77 ingezon den boeken kan nog tot vrijdag 7 no vember 18.00 uur via onze website: www.pzc.nl/publieksprijs. Ook kunt u stemmen door een kaart met uw favoriete titel sturen naar PZC-publieksprijs, Postbus 5046,4380 KA Vlissingen. Mieke Koenen: Dwars tegen de keer. Leven en werk van Ida Gerhardt; prijs 39,99 euro. Ida Gerhardt (Go- rinchem, 1905- Warnsveld, 1997) is een van de belang rijkste Nederlandse dichters. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17