Dunham komt nergens op gang Tl I AT GtRL /var 44 Het is helemaal DIZZIE 15 Recensies nieuwe uitgaven op Dizzie Bloedstollende Halloweenverhalen De boodschap, of het levensmot to, van Lena Dunham staat op de een-na-laatste bladzijde van het boek. In het dankwoord schrijft de Amerikaanse filmmaker en ac trice over 'mijn belangrijkste hoop, dat de wereld vol gelijkge stemden is'. Lena Dunham (1986) werd bekend als bedenker en producer van en hoofd rolspeler in de televisiese rie Girlsdie gaat over een groep twintigers in New York. Dunham twijfelde blijkbaar of ze ook schrij ver kan zijn en schreef een boek over die twijfels. Not that kind of girl, met als ondertitel 'Levenslessen om (vooral niet) op te vol gen' valt onder het kopje bekentenisliteratuur, maar ook weer niet hele maal. Het is geen autobiografie, geen dagboek, het zijn geen essays en geen korte verhalen. Een zelfhulp boek of chicklit is het ook niet. Driewerf hoera voor genre vervaging, maar Dunham wil zo veel in haar boek, dat het nergens echt op gang komt. Het interessantst zijn de stukken die korte verhalen zouden kun nen zijn, zoals de zeventien blad zijden over vluchtgedrag op schoolkamp. In vijf delen (liefde en seks, lichaam, vriendschap, werk, het grote geheel) schrijft ze over de gynaecoloog, werken in een luxe kinderkledingzaak, wat ze op een dag eet (en de bijbehorende calo rieën), gedachten over de dood en de vraag of je wel of niet plato nisch bij een jongen kunt blijven slapen. Bekentenisliteratuur kan maar be ter grappig zijn en daarin slaagt Dunham heel goed. 'Ik ben al te ruggekomen op mijn besluit om vegetariër te zijn en schaamde me daar zo over, dat ik tijdens de lunch tegen mijn vriendinnen zei dat er tofuprosciutto op mijn brood zat. Ik kan mijn identiteit niet steeds weer herzien en com puters haten is een deel van mijn identiteit.' Sterk is het laatste stuk Gids voor weglopers, over verlangen naar aan dacht als kind en een zoektocht naar jezelf als (bijna) volwassene. Een spannend en verwarrend le ven, maar vaak ook gewoon. Heb ben wij dat in de kapitalistische wereld inderdaad niet allemaal? LMNADl Ml AM K/NPOT me ooit verteld waarom dat zo was: één zo'n flits kostte 10.000 gulden, dus kun je hem beter nog maar een keer herhalen." Wrok tegen de verstikkende gereformeer de wereld uit zijn jeugd koestert hij niet. In de kerk in het naburige Warmond zit hij zelfs regelmatig op zondag achter het orgel. Steile gelovigen kan hij nog altijd moeilijk verdragen. Dat hij zijn geloof verloor, was tot op het laatst het veelal onuitgesproken twistpunt met zijn moeder. In zijn roman blaast ze tegelijk met het verschijnen van geen leuk boek. Geen seks. Geen humor. Niks. Ik zal het zelf ook niet herlezen een zeldzame vlucht regenwulpen haar laatste adem uit. In werkelijkheid bleef ze tot twee jaar geleden leven. In de zomer van 2012 stierf de moeder van 't Hart op een zondagmorgen, onder het kijken van House of power, op de bank van haar wo ning in Maasland. „Ze was 92 jaar en woonde nog op zichzelf. Ik heb haar tot op het laatst bezocht. Onze band was heel erg goed, al was ze ervan overtuigd dat ik niet in de hemel zou ko men. Ze heeft Een vlucht regenwulpen gele zen, maar er weinig over gezegd. Een oom van mij noemde het een grote leugen. Hij kon feit en fictie niet uit elkaar houden." In zijn nieuwe boek Magdalena, dat begin 2015 verschijnt, beschrijft hij het leven van zijn moeder. Hoe haar eerste man, Maar- tens vader, al vroeg overleed en ze na zijn dood hertrouwde met haar jeugdliefde. „Ze keek toevallig in de krant en zag dat zijn vrouw ook was overleden. In hun jeugd zat een huwelijk er niet in. Ze waren 16 jaar. En bovendien neef en nicht. De nieuwe echtgenoot begon al snel te demen teren. Hij noemde mij een godsloochenaar. Ook hij stierf relatief snel." De fietstocht Harry Mulisch geëerd op festival Amsterdam naar haar huis, een goede dertig kilometer van zijn huis, werd een vast ritueel. Vaak nam hij de trein terug. „Dat je zo makke lijk je rijwiel mee kunt nemen, is een van de sterke punten van dit land." Even kwam hij in de verzoeking om zijn rij bewijs te halen. „Ik keek al naar adverten ties voor een auto. Eentje, een Peugeot, leek me wel wat, maar dat kwam omdat je er een racefiets bij cadeau kreeg." Twee keer deed hij examen. Twee keer ook zakte hij glansrijk. „Ik denk nu: dat heeft het land voor veel rampspoed behoed." Schrijven doet hij nog elke dag. In een apar te kamer naast de keuken. Daar zet hij zich, soms in het holst van de nacht, achter het bureau. „Ik sta vaak om vier uur op. Vóór het dagelijkse zwemuurtje in Leiden kan ik dan nog net even werken." Regenwulpen heeft hij, sinds die ene dag lang geleden, nooit meer gezien. „Ik liep met een vriend, een nu helaas overleden vogelkenner, door de weilanden bij Maas sluis. Opeens wees hij naar de lucht en zei: 'Daar gaat een vlucht regenwulpen'. Ik wist gelijk: dit is de titel van een boek. He laas is het bij die ene keer gebleven." VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 EIGEN MENING Wekelijks komen er veel nieuwe recen sies bij op Dizzie.nl. In mijn bloed van Mi- lou van der Will, Luna van Frans A. Broca- tus en Huis van herinneringen van Nicci Ger- rard zijn boeken die veel aandacht krij gen. Lees de recensies op Dizzie.nl TOP 5 Het is Halloween vandaag, hét griezel- feest bij uitstek. Voor ons reden om een lijst samen te stellen van de meest enge verhalen. We vroegen Dizzie-leden hun allerspannendste boek aan ons door te geven. Bekijk de top 5 op Dizzie.nl ROMAN door Merel Dado Not that kind of girl Lena Dunham Vertaling Maaike Bijnsdorp en Lucie Schaap 303 biz. Meulenhoff 19,95 euro NIEUWS In Amsterdam is tot en met zondag de tweede editie van het Harry Mulisch Fes tival. Dit jaar staat zijn De ontdekking van de hemel centraal. Het programma zit vol muziek, film, debat en toneel. Lees het programma en alle nieuws op Dizzie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15