Dizzieni Schrijverschap Bedevaart naar Miavoye voor dode dichter een popster trekt Maarten 't Hart mor gen door het land. Een vlucht regenwul pen draait uiteinde lijk uit op een heli- koptervlucht. 14 DIZZIE Ontdek, koop en deel je favoriete boeken THEO HAKKERT Soms is een boek zo le vendig dat de geur die er tijdens het lezen uit opstijgt, nog lang op de plek van de lees- stoel blijft hangen. Tijdens een vakantie in Italië las ik Wolf Hall van Hilary Mantel, haar niet te overtreffen historische roman over Thomas Cromwell. De geur die uit de kieren, on derlagen en riolen van de tekst opsteeg, hing er een zomer la ter zowaar nog. Weer een au gustus later had de wind vanaf het meer nog niet alles wegge blazen. Hilary Mantel is een fenomeen. Dat ze twee keer achter elkaar de Booker Prize toegekend heeft gekregen, daar wordt wel eens wat schamper over ge daan. Omdat ze historische ro mans schrijft? Soms wordt mij gevraagd wel ke interviews met schrijvers op mij de meeste indruk heb ben gemaakt. Het zijn er drie, alle drie met vrouwen, al zegt dat niets. Met Hella Haasse was Hiiary Mantel liet Franse revolutie voorgaan omdat ze niet klaar was voor Cromwell bijzonder om de ernst en dis tantie waarmee ze ter plekke nadacht over haar lange schrij verschap. Met Jhumpa Lahiri, omdat zij die middag afstand nam van de taal waarin ze haar successen had gevierd, het Engels, toch al niet haar eerste taal. Ze gaat in het Italiaans verder. Om zo je oeuvre achter je te laten, wat een moedige stap. En met Hilary Mantel. Wat van Hella Haasse gezegd werd: 'the grand old lad f, maar dan van de Engelse literatuur. Nu het derde deel van haar vroege tri logie over de Franse revolutie is verschenen, schiet me weer te binnen dat ze het als een jeugdwerk beschouwde. Dat bedoelde ze zowel positief als negatief. Ze was verbaasd over haar bravoure om op die leef tijd, ze was nog geen 30 jaar oud toen ze aan het werk be gon, dat onderwerp op te dur ven pakken. Maar het zou zo veel beter zijn geweest als ze er op rijpere leeftijd aan was begonnen. In die zin hebben Robespierre en Danton het verloren van Cromwell. Het idee voor de tri logie over Cromwell had ze in die tijd al. „Maar ik was niet klaar voor hem. En hij wilde zich toen nog niet met zijn he le persoonlijkheid aan mij to nen. Ik moest geduld hebben." De bal heeft sinds 1928 voor open doel gelegen en geen spits, laat staan een opkomende back, die in die jaren de moeite heeft geno men hem erin te schieten. Het moest tot 2014 duren. Op 18 maart-1928 werd de toen 32-jarige dichter Paul van Osta- ijen, de grootste modernist die de Vlaamse letteren zou voortbren gen, dood gevonden in herstel lingsoord Le Vallon in het vlekje Miavoye. Daar, diep in de Bel gische provincie Namen, werd de schrijver van Music Hall en Bezette stad behandeld voor tuberculose. Talrijk waren de necrologieën. Een daarvan was van de dichter Richard Minne. Hij schreef in een brief, die werd opgenomen in Wolfijzers en schietgeweren: 'We moeten de onrechtvaardigheid van Paul van Ostaijens dood weer rechtzetten. We moeten ons in verbinding stellen met zijn naaste vrienden. Deze zomer, of herfst, moeten we een beevaart doen naar Miavoye'. Niemand die aan de oproep ge hoor gaf. Tot Koen Broucke, Peter Holvoet-Hanssen, Koen Peeters en Pascal Verbeken de uitdaging aangingen. Dichters, schrijvers en kunstenaars op een expeditie die zo voor de hand lag, dat ze zich af vroegen waarom niemand hen was voorgegaan. De route had een passend beginpunt: de Antwerp se begraafplaats Schoonselhof, waar Van Ostaijen in 1952 was her begraven. En dan naar de plek van overlijden. Het is een biografie met foto's en een reisverhaal, in clusief momenten van introspec tie, want voor de reizigers is het ook een zoektocht naar hun drijf veren. Dit is een bijzonder tjpek. Win nieuwste thriller Martine Kamphuis NEDERLAND LEEST Als e eerste herfststorm waait om hem heen. Maarten 't Hart, in een blauw trainingsjack, loopt onder de hoge bo men achter zijn huis. Ooit zat hij hier als stu dent op kamers, nu is hij de vaste bewoner van deze sfeervolle villa even buiten War mond. „Als er één concreet ding is waar mee Een vlucht regenwulpen mij heeft gehol pen, dan is het wel dit: dat ik dit huis heb kunnen kopen." Op de eerste verdieping is nog zijn oude studentenkamer. Buiten, achter de hoge bomen, ligt de tuin waar hij normaal ge sproken elke dag even te vinden is. „Het is een wildernis nu, helaas. Vorig jaar voor de tv-uitzendingen van Maartens moestuin heb ik er keihard gewerkt." De dagelijkse oogst is dit jaar eenzijdig. „Hoofdzakelijk snijbonen. Die staan ook re gelmatig op het menu. Wie uit eigen tuin wil eten, moet af en toe afzien." Vlak na het succes van Een vlucht regenwulpen is hij er gaan wonen. Een smalle weg langs een voormalig seminarie en een ruïne voert er heen. „Je vergroeit toch een beetje met zo'n plek. Het was ooit een biodynamisch landgoed, gerund door de antroposofisch ingestelde familie Rosenwald. De oude me vrouw heb ik als huurder nog meege maakt. We woonden er met elf studenten. Dat ik dit huis ooit zou bezitten, had ik toen niet voor mogelijk gehouden." De tuin, zegt hij, heeft niets te maken met de tuin die zo beeldend wordt beschreven in Een vlucht regenwulpen. Het uitgangs punt daarvoor was de tuin van zijn groot vader aan de Heerenweg in zijn geboorte stad Maassluis. „Ik kom uit een familie van tuinders. Zowel aan de kant van mijn va der als die van mijn moeder zit dat er diep in. Zelf hadden we geen tuin. We woon den in een kleine arbeiderswoning. Mijn vader, grafdelver, had alleen het kerkhof. In zekere zin was dat ook een tuin." De naderende heruitgave van zijn beststel ler maakt hem onrustig. Morgen, bij de start van de campagne Nederland Leest, stapt 't Hart in een helikopter om als een popheid langs een viertal Nederlandse bi bliotheken te vliegen. „Doodeng. Ze wa ren nog veel meer van plan. Dat blijft me gelukkig bespaard. Ik heb voor de zeker heid het manuscript voor mijn nieuwe boek alvast bij de uitgever ingeleverd. Je weet nooit hoe dit gaat aflopen." Door de hernieuwde aandacht voor wat hij ook zelf als een van de beste boeken uit zijn oeuvre beschouwt, voelt hij zich ge streeld. „Het is een belangrijk boek ge weest. Een keerpunt in mijn leven, in ie der geval materieel. Daarvoor had ik ook al boeken geschreven, maar die wilde nie mand lezen. Het manuscript lag al zeven Lees voorproefje 'Vrij spel' van Linda jansma jaar op een plank. De uitgever zag er geen brood in. Pas toen ik voor een verhalen bundel mijn eerste literaire prijs had gekre gen, durfde hij het risico te nemen." Een vlucht regenwulpen verscheen in 1978. Het succes was verpletterend. De boekhan dels konden het niet aangesleept krijgen. „De uitgever werd er volkomen door ver rast. Ikzelf trouwens ook." Een verklaring heeft hij ook nu nog niet. „Het is helemaal geen leuk boek. Geen seks. Geen humor. Niks. Ik zal het zelf ook niet herlezen. In feite is het een soort me ditatie. De hoofdfiguur denkt na over zijn leven. Het boek gaat over eenzaamheid en isolement. Kennelijk heb ik daarmee toch een gevoelige snaar geraakt." Hij is veranderd, vindt hij zelf. De Maarten uit Een vlucht regenwulpen is een weinig vrolijke figuur. In de film van Ate de Jong valt hij in de eerste scène in pyjama uit bed. „Afgezien van het feit dat ik nooit een pyjama draag, herken ik nog maar weinig in hem. Die hele film had trouwens wei nig met het boek te maken. Dat er twee precies dezelfde bliksemflitsen in zitten, is gewoon bespottelijk. De regisseur heeft REISLITERATUUR Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie. Diz zie verbindt enthousiaste lezers. Koop er online je boeken en deel je mening met anderen. Ca naar Dizzie.nl door Theo Hakkert Peeters, Verbeken, Holvoet-Hanssen en Broucke - Miavoye. Op bedevaart naar Paul van Ostaijen. 192 blz. De Bezige Bij Antwerpen, 22,50 euro. WINACTIE Een vlucht regenwul pen van Maarten 't Hart staat cen traal in de campag ne Nederland Leest van de CPNB en de bibliotheken. Het boek wordt van zaterdag 1 t/m zondag 30 novem ber gratis door de openbare biblio theken aan hun le den verstrekt. In de boekhandel is een luxe editie te koop voor 12,50 euro. Maarten 't Hart vliegt morgen naar de bibliotheken in Schagen, Vriezen- veen, Geldrop en Leiden. Dizzie.nl geeft tien exemplaren weg van Alibi, de nieuwste thriller van Martine Kamphuis. Psycholo ge Wynona Post onderzoekt de mysterieuze dood van een studen te, met gevaar voor eigen leven. door Herman Haverkate VOORPUBLICATIE Lees op Dizzie.nl de voorpublicatie van Vrij spel, het nieuwe boek van Lin da Jansma. Inhoud: Emma's leven komt in gevaar als haar vader een 17-jarige jongen doodschiet. De ro man is vanaf 2 november te koop. Maarten 't Hart foto Lenneke Lingmont

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14