vrnsmmi VERDIEPING 11 Geld en personeel zat, maar papa speelt zelden met zijn zoon. m m z S ochtends om zeven uur staat de privéleraar op de stoep. Voor een les Chinees. Na een uurtje wordt zoonlief door de nanny naar school gebracht. Een privéschool uiteraard. Na school wachten dan nog pia no- en schaakles. Op een andere dag is er kookles, al is het maar de vraag of de jon gen in kwestie later ooit zelf zal moeten ko ken. Die elite woont vlakbij elkaar. Ieder gezin in een eigen groot huis, achter een eigen hek. Op straat lopen de kinderen met hun (buitenlandse) nanny's, de hondenuitlaters en de autowassers. De kinderen zijn lid van een privékinderclub, met privéspeel- tuin. Die observaties van een nanny (die ano niem wil en moet blijven) uit Londen ko men uit een groep van lucky few die steeds homogener wordt. Oud geld dat via investe ringen meer én nieuw geld wordt. „Bij de procent rijksten zitten geen dokters en hoogleraren meer zoals vroeger, tegenwoor dig zijn het de financiers", schreef de Brit se krant The Guardian onlangs. Een homo gene groep die alleen naar zichzelf kijkt en die de armen in dezelfde samenleving niet als van belang ziet. De krant haalt onder zoek aan waaruit blijkt dat hoe groter de so ciale kloof is tussen mensen, hoe kleiner de compassie is (met de degene die slech ter af is dan). Oké, Engeland is Nederland niet en Lon den is geen Amsterdam. Waar de Britse maatschappij van oudsher gebaseerd is op rangen en standen, heeft Nederland zich lang laten voorstaan op een egalitaire maat schappij. Maar ook in Nederland conclu deerde het SCP -in het rapport Gescheiden werelden- dat er een nieuwe scheidslijn door Nederland loopt: tussen laag- en hoogop geleid. De hoogopgelei den sluiten zich op in hun eigen kring: ze kij ken neer op de cultuur van de laagopgeleiden en trouwen het liefst onderling. Het Erasmus Medisch Centrum in Rotter- dam ontdekte dat welvarende mensen va ker gezond leven: simpelweg omdat ze het zich kunnen veroorloven. Het gevolg: rij ken leven gemiddeld zes jaar langer dan ar men. Nog een trend: waar veel eten en gro te banketten vroeger een statussymbool waren voor de rijken, is dat niet meer zo. Ook auto's en vakanties zijn dat niet meer per se. Dat kan ook de middenklasse zich tegenwoordig veroorloven. Loop je mara thons en volg je extreme diëten, dan laat je zien dat je gezond bent. Dat is de nieuwe rijkdom. Weinig eten, maar wel veel drinken (het blijven Britten), meldt de nanny. Zowel thuis in Londen als tijdens de vakanties in St. Tropez (zomer), Cariben (nieuwjaar) en Zwitserland (skivakantie). Op die vakan ties treft men elkaar weer en praten de mannen over zaken en nieuwe manieren om nog rijker te worden. Of zoals Oxfam Novib het zei in een onderzoek naar de gro ter wordende welvaartskloof in de wereld: the winner takes it all. 'De 85 rijkste men sen, die samen evenveel bezitten als de armste helft van de wereldbevolking, za gen in het afgelopen jaar hun rijkdom groeien met 244 miljard dollar: elke mi nuut een half miljoen dollar', stelt de orga nisatie. Zo worden de dubbeltjes van deze wereld geen kwartjes, maar lijken de kwartjes van deze wereld hard op weg euro's te worden, de dubbeltjes puffend achterlatend op de snelweg naar succes. De kinderen van de lucky few hebben iPads, tien paar schoenen en meer kleren dan ze in een maand kunnen dragen. Ze hebben privédokters en -tandartsen, die, als je wilt, ook op zondagavond thuis langs komen. Ze hebben alle kansen zich verder te ont wikkelen. Al het kapitaal van papa en ma ma ligt klaar om verder vergroot te wor den. De donkere kant? Als zoonlief na zijn laat ste bijles 's avond naar bed gaat, weet hij dat het niet papa of mama is waarop hij moet vertrouwen als hij 's nachts een nachtmerrie heeft. Daar is personeel voor. Het personeel in huis haalt de kinderen uit bed, eet met ze, brengt ze naar school en en komt 's nachts uit bed als ze ziek zijn. Ouders spelen soms met hun kinde ren: als het in hun sche ma past. De nanny stelt: met geld en kansen zit het wel snor, de vraag is of de kinderen het emo tioneel redden. 's Ochtends om zeven uur staat de privéleraar op de stoep voor de bijles Chinees VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 - y. *w- ...een kwartj e wordt een euro Nanny van de lucky few

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11