«M 66 Op papier hebben alle kinderen gelijke kansen, in het echt is dat niet zo 10 VERDIEPING DRIELUIK: DE KLOOF Armoede volgt op armoede. 'Een kind weet niet beter.' Worden de rijken sneller rijk dan de rest van de wereld? Het boek 'Kapitaal in de 21e eeuw' van de Franse econoom Thomas Piketty ontke tende eerder dit jaar een felle discussie over de (groeiende) kloof tussen arm en rijk in de we reld. Gisteren verscheen de Nederlandse verta ling van het boek. Op 5 november is Piketty te gast in de Tweede Kamer. Hij spreekt daarna ook inde Amsterdamse poptempel Paradiso. Deel 2 van de driedelige serie De Kloof gaat over de kansen van een kind, rijk of arm. De eerste aflevering stond 27 oktober in de krant en is terug te lezen via de website van deze krant. Deel 3 volgt maandag. Als om zeven uur 's och tends de wekker gaat, trekt het kind van de bij standsmoeder kleren aan die 'gekocht' zijn met kle- dingbonnen van de ge meente. Te besteden bij door de gemeente aangewezen winkels. Het ontbijt op tafel, als het er staat, is soms gekocht van 25 euro eetgeld per week. „Ik kocht vaak eten op de pof in de winkel. Natuurlijk wilde mijn dochter op sport clubs, net als de kinderen op haar school. Tennis kostte 200 euro. Dat heeft ze twee maanden gedaan, toen bleek toch echt dat ik het niet kon betalen." Veertig jaar zat An ke van der Vliet in de bijstand. Nu krijgt ze AOW. Heerlijk. „Zeker 160 euro per maand meer." Het is dinsdagmiddag en spreekuur bij de Bijstandsbond. Een kantoortje in een on derwoning aan een binnenplaats achter een Amsterdams grachtenpand. Een hou ten tafel, verschoten banken en veel, heel veel dossiers. Op tafel een collectebus voor 'vrijwillige bijdrages', aan de wand posters die oproepen tot actie tegen het kapitalis me. De dit weekend door de FNV-gelan- ceerde Dagobert Duck-tax voor de superrij ken, wordt er met gejuich ontvangen. „Jeetjemina, dat kan toch niet!", roept een vrijwilliger van de bond. Hij staat op en zwaait met een geopende envelop, de brief van de deurwaarder steekt er half uit. „We gaan naar de rechter. Echt hoor." Het is wél waar: een van de cliënten van de bond (vrouw, 57 jaar, 'nee, geen naam') heeft een brief van de deurwaarder gehad waarin staat dat ze 250 euro moet betalen. Voor iets wat begon als betalingsachterstand van 25 euro bij kabel maatschappij UPC. „En die heeft deze me vrouw allang betaald." Veel Nederlanders heb ben ruzie over een reke ning van de kabelmaat schappij. Iedereen heeft wel eens gedwaald door het doolhof van de bureaucratie. Wie een financiële buffer heeft, kan eerst beta len en dan het gevecht aangaan om later zijn gelijk te halen. Een rekening van 250 euro van de deurwaarder is een ramp als je geen buffer hebt. „Alleenstaande moeders in de bijstand zijn alleen maar aan het overleven", zegt een an dere vrijwilliger. „Ze hebben voortdurend geldgebrek. Eerst lenen ze bij familie en vrienden, daarna gaan ze schulden maken bij bedrijven. Omdat ze willen ontsnappen aan de totale armoede." Oftewel: ze maken schulden voor hun kinderen, die ze niet willen opzadelen met het stigma van ar moede. Kinderen die hun vriendjes op school wel met een mobiel zien. En met merkkleding die je niet kunt kopen van kle- dingbonnen. „Overal om je heen zie je re clames voor mobieltjes. Ga er maar aan staan als moeder." Van der Vliet, zelf vrij williger bij de bond: „'Ik ga nooit meer op schoolreis', zei mijn dochter een keer. Ze was ermee gepest dat de reis voor haar uit een speciaal fonds was betaald." In Nederland krijgen zo'n 434.000 mensen een bijstandsuitkering, de helft van hen heeft die al drie jaar of langer. Volgens Eu ropees onderzoek leven in Nederland 2,5 miljoen mensen onder de armoede grens, waaronder 600.000 kinderen. Ze wo nen vooral in de achterstandswijken in de grote steden. Volgens de theorie van eco noom Thomas Piketty maken die kinderen later veel minder kans op het vergaren van kapitaal dan hun rijkere leeftijdgenoten. Uit andere onderzoeken blijkt ook dat hoe groter de ongelijkheid is in een land, hoe kleiner de sociale mobiliteit. Oftewel: hoe kleiner de kans is dat je van een dubbeltje een kwartje wordt. Het Sociaal Cultureel Planbureau constateerde gisteren in een nieuw rapport, Gescheiden Werelden, dat de kloof tussen hoog- en laag opgeleiden gro ter wordt. 'Juristen kennen altijd wel een bouwvakker, maar bouwvakkers kennen geen jurist', meldt het rapport. Van der Vliets dochter heeft nu een baan- tje en is een 'werkende arme'. „Ze heeft ook veel zorg aan haar ge handicapte dochter." De bijstandsbond kent meer voorbeelden: moe der in de WIA, zoon in de bijstand. Van der Vliet: „Het is armoede op armoede. Kinderen weten niet beter dan dat er geen geld is. Op papier hebben kinderen gelijke kansen, in het echt niet." mm üPf door Cyril Rosman en Sander van Mersbergen Een dubbelt j e blijf je... Anke van der Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10