Straatracers eisen een gesprek met Lonink Telers kunnen peren goed kwijt Licht blijft op groen voor Omroep Hulst Vragen over te late bus Hoek Zoeken naar stevige zwammen 26 ZEEUWS-VLAANDEREN ZEILMAKERIJ Jachtzeilen maken ze al lang niet meer bij Van der Sneppen. Maar zoek je oplossing tegen het weer, is de zeilmakerij je man. Ondernemersplein HOEK - Klachten over het doorrij den of te laat rijden van bussen bij Hoek, waarover Omroep Zee land dinsdag berichtte, hebben PvdA-Statenleden in de pen doen klimmen. Ze willen van het dage lijks provinciebestuur weten hoe vaak dit voorkomt en hoe vervoer ders hiermee omgaan. Domini que Roegiers uit Hoek trok op haar Facebook-pagina als eerste aan de bel. Ze kreeg veel bijval. Ze had dinsdag zelf haar zoon naar Goes gebracht met de auto, om dat de bus in Hoek te laat was en de bus in Terneuzen net wegreed. De PvdA'ers vragen of die extra onkosten worden vergoed. De racers vinden dat Lonink zijn woord niet houdt. Een maand ge leden protesteerden de racers ook al voor het stadhuis, nadat Lonink een samenscholingsverbod voor de Axelse Vlakte had ingesteld. Lo nink liet al eerder weten dat hij op een plan van aanpak wacht van de racers. Voorman Jamed El- hage vindt dat de gemeente toe zeggingen niet nakomt. „Als-ie niet naar buiten komt, gaan we hier voor de deur racen", zei hij eerst strijdvaardig. Zo'n vaart liep het niet. Lonink was niet in het pand aanwezig, maar nodigde de racers via de bo de uit om maandag in gesprek te gaan. Overigens voegde de politie zich al heel snel bij de racers, maar dat was niet vanwege het on aangekondigde protest. Eén van de racers had onderweg naar het stadhuis een auto ingehaald over een doorgetrokken streep. Daar voor werd hij bekeurd. TERNEUZEN - 'Sinds 1861', prijkt nog altijd achter de bedrijfsnaam. Directeur Adri Scheele (48) is maar wat trots op de geschiedenis van het familiebedrijf dat hij sinds 1998 bestiert. Tijden veran deren, de producten die ze bij de zeilmakerij fabriceren ook, maar juist daarom weten klanten Van der Sneppen te vinden. Zeilmakerij Van der Sneppen is ooit begonnen in de binnenstad van zeemansstad Terneuzen. Toen de pensioengerechtigde leef tijd van meneer Van der Sneppen in zicht kwam, meldde Adri Scheele van de gelijknamige touw- handel zich. „Van der Sneppen was al klant bij ons en de samen werking verliep altijd prima. Mijn vrouw en ik zagen de overname wel zitten en Van der Sneppen gunde het ons ook." Sinds Scheele het bedrijf voortzet te, is het verhuisd naar het bedrij venterrein in Terneuzen, uitge breid tot 2500 vierkante meter en is het aantal werknemers geste gen tot tien. Zowel bedrijven als particulieren kunnen bij de zeilmakerij terecht. Bedrijven, nationaal en internatio naal, komen bij Van der Sneppen voor het inzeilen van machines en bouwwerken of voor vlamwe- rende zeilen voor industriële toe passingen. Particulieren weten de zeilmakerij te vinden voor produc ten als terrasafschermingen, scha duwhoeken, parasolhoezen, zand- baknetten, afdekkappen voor aan hangwagens of zwembadafdek kingen. Scheele: „Zie ons als pro bleemoplosser, daar zijn we heel goed in. Klanten komen bij ons omdat ze een oplossing zoeken voor allerhande weersomstandig heden, je zou kunnen zeggen dat het weer onze beste vriend is." Standaard werk leveren ze niet bij Van der Sneppen. Geen project is hetzelfde. Scheele: „We luisteren nadrukkelijk naar wat de klant no dig heeft en daar passen we ons ontwerp op aan. Al onze kappen en doeken zijn wind- en water dicht en ze zijn duurzaam, want op de doeken, zeilen en op het ge bruikte garen zit jarenlange garan tie. Daarnaast moet alles wat we leveren elegant zijn en strak zit ten. Dat is echt een persoonlijk streven, anders zijn we niet tevre den." Werden vroeger de ontwerpen met een krijtje op het doek afgete kend en met de hand geknipt, daar is nu een geavanceerde snijro bot voor die op de computer alles uittekent en alles minutieus kan snijden. Het naaien gebeurt nog ambachtelijk. Allerhande zeilen en doeken worden in de werk plaats ook gerepareerd, zelfs jach- zeilen kunnen nog ter reparatie worden aangeboden. Scheele «verwacht veel van een nieuwe markt die enige tijd gele den is aangeboord: die van het ontwerpen en fabriceren van re- gen-en windkappen voor elektri sche wagentjes. Van der Sneppen leverde er al ve le tientallen. De vraag neemt zo danig toe, dat Scheele nu ook zelf de wagentjes, inclusief kappen op maat, wil gaan verkopen. „Wij gaan voortdurend met onze tijd mee." Doordat Rusland eerder zijn gren zen sloot voor fruit uit de Europe se Unie, probeerden Oost-Europe- se telers, met name Polen, hun ap pels op de West-Europese markt te slijten. Dat leidde tot prijsdalin gen, met name voor appels. Sommige fruittelers staat het wa ter nu aan de lippen, maar de schade in Zeeland lijkt mee te gaan vallen. Niet alleen omdat China er als afzetmarkt voor pe ren bijkomt, maar ook omdat de de Nederlandse supermarkten flink fruit inkopen en met cam pagnes de consument lekker ma ken voor appels en peren. „De afzet is momenteel alleszins redelijk. Op de binnenlandse markt neemt de retail veel af. Daarnaast gaat er behoorlijk veel fruit naar Engeland, Scandinavië en Duitsland. In de afgelopen ja- De schade door de Russi sche boycot van fruit uit de EU lijkt voor Zeeuwse telers mee te vallen. ren hebben we vooral geprobeerd de export van peren naar Duits land op gang te brengen. Onze in spanningen lijken nu te worden beloond, want Duitsland koopt nogal wat Conference-peren", zegt Olav Kavelaars, voorzitter van de kring Zeeland-Brabant van de Nederlandse Fruittellers Organisatie (NFO). De prijzen zijn echter niet om over naar huis te schrijven. Kave laars verwacht dat peren ongeveer de kostprijs opbrengen. Mis schien zit er een kleine plus in. Op de appels zullen de fruittelers waarschijnlijk iets toe moeten leg gen. De Zeeuwse fruitoogst is dit sei zoen overvloedig en van goede kwaliteit. De lokale omroep kreeg in janua ri 2010 de benodigde uitzendlicen tie van het Commissariaat voor de Media (CM). Die aanwijzing heeft een geldigheidsduur van vijfjaar, maar wat het Hulster col lege betreft blijft het licht op groen. Het CDA stelde wel vragen bij de keuzes die Omroep Hulst maakt. „Is het noodzakelijk dat er uitzen dingen worden gemaakt over Axel en Westdorpe, zoals we on langs gezien hebben? Dat hoort toch eerder bij Terneuzen?", vroeg Piet Eggermont zich af. De omroep doet dat volgens burge meester Jan-Frans Mulder, omdat Omroep Hulst een breder gebied wil bereiken, onder meer om ad verteerders te interesseren. „Om roep Hulst is overgegaan op het di gitale net, waardoor ook Zuiddor- pe en Koewacht het kunnen ont vangen. Daarom wil het ook pro gramma's voor die inwoners ma ken. Het is eigenlijk een opmaat tot een Zeeuws-Vlaams-breed ka naal." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Negen straatracers hebben gisteren voor het stadhuis in Terneuzen geëist dat burgemees ter Jan Lonink meteen met hen in gesprek gaat over de legalisering van straatraces op de Axelse Vlak te. NIEUWVLIET - Honderden Zeeuws-Vlaamse kleuters gaan deze week op pad- denstoelentocht met Natuur en Zo. De jongsten van openbare basisschool Breskens waren gisteren in het bos van Erasmus bij Nieuwvliet Hun opdracht: een stevige paddestoel vinden voor kabouter Pinnemuts. Genoeg paddenstoe len, maar helaas, niet één bleek sterk genoeg, foto Ronald den Dekker Familiebedrijf met door Sheila van Doorsselaer Adri Scheele (links) helpt met de montage van een op maat gemaak te regen- en windkap voor een golfkarretje. Ook het ophangsys- teem ontwierp het bedrijf zelf. foto Ronald den Dekker door Frank Balkenende NISSE - De Russische boycot ten spijt verwachten de meeste Zeeuw se fruittelers gemiddeld een klein verlies te draaien of quitte te spe len. Het seizoen is nog niet totaal verloren nu China de grens heeft geopend voor de Nederlandse pe ren. HULST - Als het aan het college van de gemeente Hulst ligt, zendt Om roep Hulst nog minstens vijf jaar uit. De lokale omroep onderzoekt ondertussen de mogelijkheid om het werkgebied uit te breiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94