Kwaliteit Medische complicaties worden vaker afgekocht Elsevier: ADRZ en ZorgSaam gemiddeld ZEELAND 23 commentaar Jongeren voelen Statenleden aan de tand in debat Ondernemers weten hoe lastig het kan zijn om een finan ciering te krijgen voor een innovatief initiatief. Banken zijn tegenwoordig erg voorzichtig. Vanuit het perspec tief van de bank is dat logisch, maar het zet wel een rem op economische ontwikkeling. Daarom is steun van Europa bij zonder welkom. Voor de ko mende zes jaar stelt Brussel een bedrag van 113 miljoen be schikbaar voor de drie zuidelij ke provincies. In de afgelopen periode was de verdeelsleutel: eenderde voor Limburg, de helft voor het gro tere Brabant en het resterende deel - eenzesde - voor Zeeland. In de komende periode wordt het geld verdeeld op basis van de kwaliteit van de plannen. Dat is winst, want deze vorm van competitie zal leiden tot betere plannen en dus tot een betere besteding van overheids gelden. Bovendien biedt deze verdeling een kleine provincie als Zeeland kans op een grote re bijdrage uit Brussel. GOES - Een zogeheten vaststel lingsovereenkomst waarin een fi nanciële tegemoetkoming wordt afgesproken, komt volgens letsel schadespecialist Caroline Janssen van Olie De Jonge advocaten va ker voor in de medische wereld. En in principe zijn de afspraken keihard. Alleen in bijzondere ge vallen, bijvoorbeeld bij 'misbruik of bedrog' kan daar op worden te rugkomen. Of die omstandigheden van toe passing zijn in het geval van Rian- ne en Pieter Noordhoek, kan de advocate zo niet zeggen. Daarvoor zou ze ook de achtergronden bij de door Emergis getroffen rege ling moeten kennen. Maar wat het volgens Janssen zeker bijzon der maakt, is dat Rianne en Pieter de overeenkomst is voorgelegd toen ze nog waren opgenomen in de psychiatrische kliniek. Emergis erkent geen aansprake lijkheid voor de fysieke proble men die zich hebben voorgedaan rond de buitenbaarmoederlijke zwangerschap van Rianne tijdens haar verblijf in de kliniek. De In spectie voor de Gezondheidszorg vindt wel dat de instelling steken heeft laten vallen. Maar de inspec teur neemt genoegen met de 'ver betermaatregelen' die Emergis heeft voorgesteld. Een vaststellingsovereenkomst is bedoeld om een geschil definitief op te lossen, legt Janssen uit. „Be doeld om langslepende en kostba re juridische procedures te voorko men. „Het opleggen van geheim houding staat daar niet standaard in. Daar kan je voor kiezen en dat komt absoluut vaker voor." Rianne en Pieter gaven achteraf zelf aan dat ze de overeenkomst vorig jaar onder de druk van het moment hebben ondertekend. Naar eigen zeggen waren ze te la biel voor een zorgvuldige overwe ging om de gemaakte fouten op deze manier te laten afkopen en er verder ook het zwijgen over te doen. Ze hebben daarin geen juri- Discussieavond over natuur en landschap De Statenfractie van D66 houdt komende woensdag een discussieavond over het thema 'Kansen en bedreigingen van natuur en landschap in Zee land' in de de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. D66 doet dit samen met Het Zeeuws Landschap (HZL) en de Zeeuw se Milieufederatie. Sprekers zijn Marten Hemminga, direc teur van HZL, Marten Wiers- ma, voorzitter van de coöpera tieve vereniging Zeeuwind en Alex van Hootegem, eigenaar van een biologisch akkerbouw bedrijf. Aanvang 19.30 uur. De toegang is gratis. Educatieve website over slavenhandel in Zeeland Scholieren uit de bovenbouw van basisscholen en de onderbouw van middelbare scholen kunnen kennis opdoen over de slavenhan del in Zeeland via een nieuwe on- derwijswebsite van het Zeeuws Archief. Op de site staat bronnenmateriaal uit onder meer het archief van de Middelburgse Commercie Com pagnie. Er zijn ook opdrachten en werkbladen te vinden. Buiten landse scholen kunnen ook ge bruikmaken van de site: alle infor matie is tweetalig. Onderzoek naar oude metalen uit Zeeland Onderzoekers van de Universi teit Leiden zijn de afgelopen da gen in Middelburg geweest om metaalvondsten uit de vroege middeleeuwen te bestuderen. Ze deden opnieuw onderzoek naar collecties van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, het Zeeuws Museum en amateur archeologen, omdat uit een stu die uit 2012 is gebleken dat me taalvondsten in de omgeving van Domburg een andere sa menstelling hebben dan meta len in Maastricht, Nijmegen en Friesland. De resultaten zijn pas over en kele weken bekend. dische bijstand gehad. Dat kan duiden op misbruik van de om standigheden. Dit is van belang voor de beoordeling of de overen- komst stand kan houden, aldus Janssen. „Op zo'n moment ben je kwetsbaar en kun je het idee heb ben dat je beter akkoord kunt gaan, omdat het anders misschien op helemaal niets uitdraait." In de overeenkomst is geen speci fieke sanctie (zoals een boete) op genomen die aan Rianne en Pie ter kan worden opgelegd. Echter, het niet nakomen van de geheim houdingsplicht levert sowieso 'wanprestatie' op. Emergis zou zich daar op kunnen beroepen. MIDDELBURG - Middelbare scholie ren voelden gisteren Statenleden aan de tand tijdens het provin ciaal jeugddebat in het provincie huis in Middelburg. De jongeren discussieerden met politici over onder meer openbaar vervoer, sport en toerisme. Twaalf van hen mogen Zeeland vertegen woordigen tijdens het nationaal jeugddebat op 20 april. Het gaat om Eva Langerak, Daniël Dank- aart, Esmée Picavet, Sem Laport, Sabine van de Ketterij, Martijn Janse, Kamilla Csavas, Quirine van der Bent, Mika Hoorweg, Di- di de Nooyer, Onno van der Heij den en Annelore Steenbergen. De medische zorg van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) is volgens het onderzoek beter dan bij ZorgSaam. Dat komt vooral doordat het Zeeuws-Vlaam se ziekenhuis laag scoort op veilig heid van de patiënt. Elsevier be oordeelt ziekenhuizen op veilig heidsrisico's en wat ze doen om fouten te vermijden. Het ADRZ scoort in vergelijking met andere ziekenhuizen juist hoog op vejligheid voor de patiën ten, maar laag op effectiviteit. De effectiviteit gaat over het leveren van nauwkeurige en juiste zorg. Het ADRZ scoort in vergelijking met andere ziekenhuizen ook laag op patiëntgerichtheid. Het gaat dan om praktische service, voorlichting en wachttijden. ZorgSaam staat van alle ziekenhui zen op de vierde plek in de rang lijst 'meest transparante zieken huizen'. Het betekent dat ZorgSaam er goed in slaagt alle verplichte informatie te verstrek ken aan de Inspectie voor de Ge zondheidszorg en het Kwaliteits instituut Nederland. De Zeeuwse ziekenhuizen scoren in het onderzoek over het alge meen beter dan vorig jaar. DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 Illustratie Nourdin Kouch door Marcel Modde MIDDELBURG MIDDELBURG www.zeeuwsarchief-educatie.nl/ webprojecten/slavenhandel MIDD.ELBURG VLISSINGEN - De Zeeuwse zieken huizen presteren over het alge meen niet beter en niet slechter dan andere ziekenhuizen in Neder land. Dat blijkt uit het onderzoek 'Beste ziekenhuizen 2014' van weekblad Elsevier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 91