Miljoeneninjectie Zeeuwse economie Schuldeiser Thermphos uitgespeeld I I i Dagje Doel s 22 ZEELAND ZWIJGCONTRACTEN Emergis betaalde cliënten voor het geheim houden van pijnlijk medisch incident. Het CDA in de Kamer vraagt opheldering. F donderdag Naar Doel ben ik gere den. Veel over gele zen, over Doel, maar ik was er nog nooit geweest En zo heel veel tijd om er nog eens rond te lopen, is er niet. Want, las ik in de krant, binnenkort bestaat Doel écht niet meer; opgevreten door de industrie. De route erheen voert door het Antwerpse havengebied, langs reusachtige kranen, betonnen kolossen, zandhopen, hoogspan ningsmasten en hoog gestapel de containers. Doel op een zonnige zondag middag. Voor de toegangsweg naar het dorp staan slagbomen en gele borden die waarschu wen dat overlast en vandalisme niet worden getolereerd. De ab ri van lijn 31, de bus naar Kiel- drecht en Sint Niklaas, is ver nield. Ik zie: dichtgetimmerde huizen, graffiti, onkruid. Ik no teer leuzen die op muren zijn gekalkt en herinneren aan de vergeefse strijd die het dorp te gen de oprukkende industrie voerde: 'Stop de Waanzin!' Het plaveisel van de Pastorijstraat vertoont gaten en scheuren. De school, het parochiehuis: geslo ten. Bij De Kleine Bazar, bij Wil ly de Nijs in c.v. en sanitair en bij Garage Maes zijn de rollui ken reeds lang geleden voor goed neergelaten. Door de straatjes slenteren tientallen toeristen, bijna allemaal met een camera op de buik - wie verval wil vastleggen moet in Doel zijn. Ooit telde het dorp ruim tweeduizend inwoners, nu zijn het er nog geen dertig; Doel wordt langzaam maar ze ker de strot dichtgeknepen. De kerk is nog wél in gebruik, zij het uitsluitend voor doopsels, huwelijken en begrafenissen. En gelukkig, café-taverne Doel 5 is ook nog altijd open. Tegen beter weten in? Nee hoor, zegt de eigenaresse, haar zal je niet horen klagen, kijk maar eens om je heen: de tafeltjes zijn goed bezet Niet alleen op een zonnige zondagmiddag hoor, als de toeristen door het ver pauperde Doel dwalen. Maar ook doordeweeks is het er druk, dankzij de werknemers van bedrijven uit de omgeving. Hoeveel jaar ze haar café nog geeft? Ze haalt de schouders op: oh, nog zeker een paar jaar. Doei Doel. Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg gaven gisteren in Maastricht het startschot voor een nieuwe ronde van het Operationeel Pro gramma Zuid-Nederland. Voor de komende zes jaar legt Brussel 113 miljoen euro op tafel. De eis is dat het geld wordt gebruikt voor inno vatie en schonere - C02-arme - productie. Een andere voorwaarde is dat Rijk, provincies, kennisinstellin gen en bedrijven minimaal een zelfde bedrag investeren. Voor de drie provincies zal de investerings impuls daarom rond de 320 mil joen euro uitkomen. In de afgelopen zes jaar kreeg Zee land via Op Zuid 31 miljoen euro. Dat was eenzesde van de Europe se innovatiesubsidie voor Zuid- Nederland. Het meeste geld ging naar de Noord-Brabantse econo mie, die veruit de grootste is van de drie. De 31 miljoen euro werd door cofinanciering van de provin cie, bedrijven en kennisinstellin gen verdubbeld tot 60 miljoen eu ro. Met dat bedrag zijn veertien projecten opgezet. Het betreft on- der meer het project met getijde energie in de stormvloedkering, het Maintenance Valuepark in Ter- neuzen en de Biobased Innova tion Garden in Colijnsplaat, een proeftuin met nieuwe gewassen die mogelijk als grondstof voor de chemie kunnen dienen. Ook ging geld naar de Kenniswerf in Vlis- singen en een project om slimme logistieke ketens te maken, bij voorbeeld door scheepvaart, spoor- en vrachtvervoer beter te combineren. Voor de nieuwe stroom EU-geld geldt niet langer de oude verdeel sleutel. „Een deskundigencommis sie beoordeelt de aanvragen. Niet de plek, maar de kwaliteit van het project geeft de doorslag", zegt ge deputeerde Ben de Reu (econo mie). Zeeland kan dus meer geld binnenslepen als er meer en goe de aanvragen worden ingediend, maar kan evengoed slachtoffer worden als plannen in Brabant en Limburg beter scoren. Voor Zee land denkt De Reu aan minimaal 20 miljoen euro. Er komt zeker een aanvraag voor het Smart Delta Resources Plat form. Twaalf energie- en grond- stofintensieve bedrijven in Zee land, West-Brabant en Vlaande ren - waaronder Dow Chemical, Yara Sluiskil en Zeeland Refinery - bundelen hun krachten om zui niger en slimmer met energie en grondstoffen om te gaan en zo hun concurrentiepositie te ver sterken. DEN HAAG - Zwijggeld betalen mag niet, vindt CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot. Ze voelde mi nister Edith Schippers (Volksge zondheid) er al eens over aan de tand. Nu valt ze van haar stoel van verbazing. Want wat Emergis heeft gedaan kan echt niet, vindt Bruins Slot. En dus trekt ze weer aan de bel bij Schippers. Toevallig of niet: de Tweede Ka mer praat vandaag met de minis ter over de Inspectie voor de Volksgezondheid (IGZ). Een mo ment dat in elk geval het CDA aangrijpt om het te hebben over het betalen van zwijggeld door Emergis. De instelling voor geestelijke ge zondheidszorg in Zeeland betaal de cliënten 2500 euro om een pijn lijk incident te vergeten. Het beta len van zwijggeld komt niet vaak voor en mag überhaupt niet voor komen, liet Schippers de Tweede Kamer in 2012 weten. Toen al veegde ze de vloer aan met 'zwijgcontracten'. Ze deed dat naar aanleiding van een casus van GGZ-instelling Dimence en het Deventer ziekenhuis, waarbij een psychiatrisch patiënt over leed. De Kamer stond op zijn ach terste benen en vroeg ophelde ring. De minister liet zich er in niet Spaanse bewoordingen over uit. Het betalen van zwijggeld bij me dische missers is 'zeer onwense lijk', stelde ze. „Oorzaken van overlijden of niet verantwoorde kwaliteit van zorg, mogen nooit een onderwerp zijn waarover ge dwongen gezwegen zou moet worden", schreef ze de Kamer. Ze verzekerde dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg 'vanzelfspre kend nooit direct dan wel indi rect, betrokken is bij het opstellen van dergelijke contracten tussen zorginstellingen en patiënten en/of hun familie of vertegen woordigers. „Enige vorm van betrokkenheid zou de onafhankelijke positie van de IGZ als toezichthouder ernstig ondermijnen." Gebeurt het toch en de inspectie krijgt er lucht van, dan stelt die nader onderzoek in naar de kwali teit van de zorg en de patiëntvei ligheid. Denkt de inspectie dat die in gevaar zijn, dan neemt ze maatregelen. Welke hangt af van de ernst van de zaak. Ze kan verscherpt toe zicht instellen of een verbeter plan eisen. Zo'n plan moet de goedkeuring hebben van de in spectie en de uitvoering zal nauw lettend worden gevolgd. Blijven verbeteringen uit, of is er sprake van disfunctioneren, dan kan de IGZ de minister adviseren een aanwijzing te geven. Ook kan de inspectie een bevel uitvaardi gen of de zaak voorleggen aan de tuchtrechter. Wanneer de inspectie vermoe dens heeft van strafrechtelijk han delen van een zorgverlener dan doet zij daarvan aangifte en draagt zij het onderzoek over aan het Openbaar Ministerie. Dat zegt curator Steven van Bo ven. Galmor stapte in juni naar de rechter om te voorkomen dat de curatoren een deal zouden sluiten met de provincie en het havenbe drijf. Galmor wilde verhinderen dat er 35 miljoen euro uit de boe-* delopbrengst zou worden overge dragen voor de sanering van het fabrieksterrein en -installaties. De voormalige eigenaar claimt via zijn maatschappij AIMG 50 mil joen euro, maar liet eerder via zijn advocaat Aad Stoop weten dat hij niet het onderste uit de kan wil. Met zo'n acht miljoen zou hij zijn verzet staken. Galmor kreeg in kort geding een beetje ge lijk: de curatoren mochten niet te kenen tot er een uitspraak in de bodemprocedure is. Die kwam be gin oktober en pakte slecht uit voor Galmor. De rechtbank stelt dat de overeenkomst terecht is goedgekeurd door de rechter-com- missaris, de autoriteit die contro leert of curatoren niet buiten hun boekje gaan. Medio oktober is het terrein over gedragen aan een sanerings-bv, waarvoor Zeeland Seaports - en op de achtergrond de provincie - verantwoordelijk is. De drie par tijen hebben ook al hun onderlin ge juridische procedures gestaakt. De crediteurencommissie, die om advies moet worden gevraagd, was verdeeld. Galmor was tegen, Akzo voor en Zeeland Seaports onthield zich van stemming. Om dat Galmor de grootste schuld eiser is, was het niet-bindende ad vies negatief. De curatoren legden dat vervolgens naast zich neer. Galmor wikt nog of hij doorproce deert. Het Rijk, dat ook in deze procedure zit, wil in elk geval dat een hogere civiele rechter zich eens uitspraakt over de vraag of geld uit de bedrijfsboedel door overheden kan worden opgeëist om een terrein schoon te maken. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Europa stelt 113 mil joen euro aan innovatiegeld be schikbaar om de economie in Zuid- Nederland aan te jagen en zo meer banen te scheppen. Hoeveel Zee land van dat bedrag binnenhengelt, hangt af van het aantal aanvragen en de kwaliteit daarvan. Minister vindt dat het betalen van zwijggeld niet kan door Jeffrey Kutterink I CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot: Wat Emergis heeft gedaan, kan niet. foto Hollandse Hoogte door Frank Balkenende MIDDELBURG - Nahum Galmor, de de voormalige eigenaar van de fail liete fosforfabriek Thermphos en grootste schuldeiser, kan de over eenkomst die de curatoren hebben gesloten met de provincie en Zee land Seaports juridisch niet meer blokkeren. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90