Amerikaanse 'ebola-soldaten' VERKIEZINGEN AMERIKA 8 BUITENLAND reportage Krijgt economische groei de voorkeur in de staat Maine, of gaat natuurbehoud het winnen? 66 Venetië was uitvinder van de quarantaine in de zestiende eeuw AUGUSTA - Jay McKenney (50), een onderwijzer uit Fort Fairfield kocht deze week zijn eerste gal lon (3,7 liter) stookolie voor ruim 4 Amerikaanse dollar. De winter komt eraan. In zijn woonplaats di rect aan de grens met Canada kan het in de wintermaanden zomaar dertig dagen achter elkaar onder de min 15 graden Celsius blijven. Vier dollar noemt hij een vrese- TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN lijk hoog bedrag. Zijn verwar mingsketel verwerkt op de echt koude dagen gerust 'een paar gal lon'. En van een brutosalaris van 54.000 dollar per jaar (43.000 eu ro) kan McKenney en niet het huis warm krijgen en alle mon den aan tafel voeden zonder een tweede baan voor de avonduren te overwegen. Daarom draagt McKenney twee bodywarmers, en extra dikke sokken (die hij ook in bed aanhoudt, zegt hij). De staat Maine kiest aanstaande dinsdag tijdens de midterms - de tussentijdse verkiezingen - een nieuwe senator, een nieuwe gou verneur en de leden van het Huis van Afgevaardigden plus de leden van het lokale Congres. Net als in de rest van het land zijn hier de economie en de gezondheidszorg de grote verkiezingsonderwer- pen. Maar ook milieu gaat de Mai- ners bijzonder aan het hart. Presi dent Barack Obama komt van daag naar Maine om de Democra tische kandidaten te steunen in de verkiezingsstrijd. In het verle den werd Maine met bijzondere interesse gevolgd: de staat ging twee maanden eerder naar de stembus en dat bleek van voor spellende waarde te zijn. Maine liet zien wat de rest van het land kon verwachten. Onderwijzer McKenney noemt zichzelf'links van het politieke spectrum'. „In te genstelling tot veel andere Ameri kanen vind ik de natuur heel be langrijk." Dat vinden meer inwo ners van Maine: de staat bestaat voor 93 procent uit bossen en me ren, aan de kust wonen boven dien veel kreeftenvissers. De rui ge kustlijn verdwijnt, het water van de oceaan komt steeds hoger. Tegenstrijdig is dat veel kiezers hier begaan zijn met het milieu. Maar ze zien liever niet te veel maatregelen doorgevoerd die de natuur positief beïnvloeden en de economie negatief. De grote papierfabrieken van de VS staan in Maine en die leggen hun beslag op bomen, rivieren en de kwaliteit van de lucht. De staat kampt met een hoge werkloos heid. Van de vijftig Amerikaanse staten bevindt Maine zich op de 47e plek als het gaat om economi sche groei en voorspoed. „In deze economische tijd geldt toch dat een baan een grotere zorg is dan een beter milieu", zegt staatssecre taris Matthew Dunlap op een ver kiezingsbijeenkomst in Augusta, de hoofdstad van Maine. De gou verneursrace tussen drie kandida ten gaat over die twee onderwer pen samen. De huidige gouver neur, een Republikein, heeft her haaldelijk gezegd dat hij alterna tieve energie 'onzin' vindt. Zijn Democratische opponent is voor windenergie uit zee. De onafhan kelijke kandidaat zegt vooral keer op keer dat 'beide andere kandida ten sowieso niets om Maine ge ven, en al helemaal niet om wat de opwarming van de aarde voor de staat betekent'. Twintig jaar geleden was de we reldwijde opwarming nog 'hele maal geen thema', zegt de huidi ge gouverneur Paul LePage. „Het gaat in Maine altijd om de fabrie ken. Maar we moeten een goede bewaarder zijn van Moeder Aar- Onbemande raket ontploft bij lancering Een onbemande raket die vracht naar het internationale ruimtestation ISS zou brengen, is dinsdagavond plaatselijke tijd ontploft bij de lancering. Dat gebeurde een paar secon den na het opstijgen van de An- tares-raket. De oorzaak en de schade op de grond zijn onbe kend. Alle medewerkers zijn ongedeerd, aldus de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie Nasa, die spreekt van 'een cata strofale afwijking*. De raket kwam los van de grond, maar maakte niet genoeg snelheid en zakte in een grote vuurbal terug naar de grond. Er waren er al 11: 1 diplomaat en 10 soldaten. Gisteren kwamen er 40 militairen bij, zaterdag nog eens 45. Allemaal in quarantaine op de Amerikaanse luchtmachtba sis Del Din, vrijwel in het cen trum van Vicenza. De Amerika nen zijn niet ziek en lijden even min aan ebola, maar zijn wel af komstig uit Liberia en Guinee, waar ze hebben geholpen zieken huizen en isolatieruimtes aan te leggen. „Een extra voorzorg", noemt generaal Derryl Williams de drie weken die hij en zijn man schappen in Italië blijven alvo rens terug te keren naar de VS. Standaardprocedure van het Pen tagon, „maar noem het geen qua rantaine", zei Williams tijdens de videoconferentie vanaf Del Din. Voor Zaia en burgemeester Massi mo Bitonci geloven het niet. „De Republiek Venetië was de uitvin der van de quarantaine in de zes tiende eeuw, we weten waar we het. over hebben", aldus Zaia. In derdaad zullen de militairen in drie weken met niemand anders direct contact hebben en elkaar, tweemaal daags, de temperatuur controleren. Ze werken en slapen gewoon, maar in een afgesloten deel van de kazerne. Maine: liever banen dan beter milieu door onze correspondent Maartje van Hoek I De raket Antares ontploft kort na de lancering, foto HH WALLOPS ISLAND door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Amerika heeft tientallen mi litairen in quarantaine zitten in de Italiaanse stad Vicenza. Uit voor zorg, voor ze vanuit Liberia of Gui nee terug naar de VS gaan. „Het Amerikaanse leger experimenteert met ebola en behandelt ons als ba nanenrepubliek", vindt Luca Zaia, voorman van de Lega Nord en pre sident van de regio Veneto (Vene tië en omstreken). Luca Zaia, president van Veneto Graphic News 100 zetels, 51 zetels nodig voor meerderheid, 37 zetels verkiesbaar bij 'midterms' op dinsdag 4 november Huidige situatie Onafhankelijk 2 SENAAT NH MA NJ DE Democraat favoriet Republikein favoriet Spannende strijd Geen verkiezingen ALASKA HAWAÏ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8