ZEEUWS-VLAANDEREN Jubileumshow Scheldetheater almanak Worst Tipgeld Ploegstra levert nog niks op Cliëntenraad ziet noodzaak van besparin gen, maar wacht met advies tot onderzoek naar gevolgen voor cliënten en patiënten. Duitse propagandafoto's uit eerste wereldoorlog Voetbal is een spelletje, zwemmen een sport' TERNEUZEN - De cliëntenraad van ZorgSaam ziet de noodzaak van forse bezuinigingen bij de zorgin stelling, maar wacht nog met een advies tot een extern adviseur zich over de plannen heeft gebo gen. „Voor ons staan de cliënten centraal", aldus voorzitter Frans Westerbeek. „Wij willen eerst we ten welke gevolgen de aangekon digde bezuinigingen hebben voor de bejegening van cliënten en pa tiënten." Of die onevenredig zwaar worden getroffen door de manier van be zuinigen of dat andere maatrege len mogelijk minder effect heb ben, zijn de vragen die de extern adviseur moet helpen beantwoor den. De cliëntenraad moet in elk geval voor 23 november advies uit brengen aan de raad van bestuur van ZorgSaam. Westerbeek is zoals praktisch ie dereen onaangenaam verrast door de omvang van de bezuinigingen op de ziekenhuis-, thuis- en oude renzorg; 17,5 miljoen euro op jaar basis. Verbaasd is hij niet. „Sinds 2012 krijgt Zorgsaam geen vergoe ding van 2,4 miljoen euro meer voor het feit dat het een klein zie kenhuis heeft in een uitgestrekt, dunbevolkt gebied. Tel daarbij op dat de organisatie ruim vier mil joen euro per jaar te weinig krijgt betaald voor ziekenhuisbehande lingen, dan loopt het erg snel op." De cliëntenraad heeft volgens Westerbeek al in 2012 geroepen: 'Jongens, dit kan niet langer zo'. Hij stelt vast - zonder verwijten te maken aan wie dan ook - dat de leiding van ZorgSaam, inclu sief de raad van toezicht, te lang 'niet heeft willen geloven' dat de financiële situatie zo zou verslech teren. De oorzaak van de verslech terde situatie legt Westerbeek, oud-directeur van verzorgingshui zen in het Rijnmondgebied, gro tendeels bij de rijksoverheid, de Nationale Zorgautoriteit en de ziektekostenverzekeraars. „Zij me ten met de maten van de Rand stad, waar de afstanden korter zijn, meer mensen wonen en zie kenhuizen meer productie kun nen draaien, en dus in principe ook goedkoper." ZorgSaam zit klem. Westerbeek vertelt dat de instelling 750.000 tot één miljoen euro per maand 'uit de pas loopt'. Hij trekt dit in een breder verband. De marktwer king in de zorg heeft volgens hem een enorme bureaucratie in de be nen geholpen, bij ziektekostenver zekeraars (die met zorgaanbieders contracten moeten afsluiten), bij gemeenten en indicatie-instellin gen. „Dat kost veel geld, geld dat niet bij de directe zorg terecht komt. Het tij zal ooit wel weer ke ren, maar nu verliezen veel men sen hun baan en staat de zorg on der druk." IJZENDIJKE - De tv-uitzending Ver mist over Herman Ploegstra heeft geen bruikbare tips opgeleverd. Dat zegt een woordvoerster van de politie. „Dit is bij ons een cold, case-zaak. Dat betekent dat we weer onderzoek gaan doen als er nieuwe feiten aan het licht ko men. En dat is niet het geval." Herman Ploegstra uit IJzendijke verdween vier jaar geleden spoor loos bij Breskens. Er zijn veel raad sels rond zijn vermissing. Zijn broers loofden begin deze maand op tv een beloning uit van 30.000 euro voor de 'gouden tip' die leidt tot het oplossen van de zaak. Ze hoort slecht. Dat is al heel lang zo. Daarom draagt ze normaal ge sproken een gehoorapparaat. Maar dat is nu kapot en in reparatie. En dat zorgt soms voor irritaties. Hij moet alles herhalen en zij ergert zich aan zijn zachte bromstem. Om de lieve vrede te bewaren, reageert ze daarom soms gewoon met 'ja' als hij iets vraagt, ook al hoort ze niet precies wat hij zegt. Wil je er worst of suiker op?, vroeg hij die ochtend, toen hij haar brood smeerde. 'Ja, is goed hoor', ant woordde ze, weer uit gemak. Grinni kend strooide hij een flinke schep basterdsuiker over de boterham worst en wachtte die ochtend gedul dig haar verontwaardigde sms af. DONDERDAG 30 oktober 2014 'Bezuiniging ZorgSaam urgent' door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De rrrrr uit het Gooi is al even verleden tijd, de liedjes zijn met hun tijd meegegaan, maar de basisin grediënten zijn al 35 jaar hetzelfde. Kinderen voor Kinde ren vierde gisteren ook in het Scheldetheater in Terneu- zen dat zij al 35 jaar pakkende liedjes voor en door kinde ren maakt. Het theater hield een voorinschrijving vanwe- Tip? redactie@pzc.nl ge de verwachte belangstelling, maar die viel uiteindelijk tegen. De musical Waanzinnig Gedroomd, waarin zowel oude als nieuwe liedjes voorbijkwamen, trok 'slechts' 260 belangstellenden. Wellicht dat de prijs voor de volwaardi ge musical daarbij een rol speelde. Een toegangskaartje kostte 29 euro. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 89