'Drugsbeleid weegt zwaar bij rechter* 'Opmerking over oud wethouder is onkies' In actie voor Justin Janse en Kika Gemeenten tekenen contract met aanbieders jeugdhulp 26 BEVELANDEN en THOLEN Amsterdamse rechtbank legt in soortgelijke strafzaak als tegen Aarden een coffeeshophouder geen straf op. MIDDELBURG - De Nederlandse rechters hebben het wel een beet je gehad met het softdrugsbeleid. Enkele recente uitspraken tonen dat aan. De Vlissingse coffeeshop- houder Gerard Aarden kan daar mogelijk van profiteren als hij over enige tijd weer voor moet ko men omdat hij in een opslag plaats buiten zijn Goese coffee shop een grote partij softdrugs in voorraad had. De strafzaak tegen Aarden sleept al enkele jaren voort. September 2009 hield de Goese politie in de buurt van Vlasmarkt een Vlissing se medewerker van de coffeeshop houder aan. In een tas had hij en kele honderden grammen aan voorverpakte softdrugs bij zich. Tijdens zijn verhoor vertelde hij dat die drugs bestemd waren voor coffeeshop Aarden aan de Grote Markt in Goes en afkomstig uit een pand waar de voorraad van de coffeeshop lag. De politie ging vervolgens op on derzoek uit en trof in dat bewuste pand aan de Goudenmuilstraat een stash aan met 94 kilo hennep en 21.982 voorgedraaide joints. De Middelburgse rechtbank ver klaarde in 2012 het Openbaar Mi nisterie niet ontvankelijk. Het had volgens de rechters het recht op vervolging verspeeld omdat het wist of kon weten dat Aarden, met twee grote coffeeshops in Vlissingen en Goes, wel moest werken met een zogenoemde stash om ervoor te zorgen dat hij genoeg softdrugs op voorraad had om zijn klanten te kunnen bedie nen. In de shops zelf mag maar 500 gram in voorraad zijn. Het OM ging in beroep tegen de uitspraak. In april dit jaar besliste het gerechtshof in Den Bosch dat het vonnis van de rechtbank in Middelburg moet worden vernie tigd, omdat niet goed is gemoti veerd waarom het Openbaar Mi- MIDDELBURG - Raadsman Martijn van der Want juicht de ontwikke ling toe dat het arrest van het Am sterdamse gerechtshof in de straf zaak tegen de Terneuzense coffee shop Checkpoint als een baken dient voor de Nederlandse rech ters. In het recente vonnis tegen de twee wietkwekers uit Bierum, wel schuldig, geen straf, wordt en kele malen verwezen naar het Checkpoint-arrest. En het vonnis tegen de coffeeshophouder uit Hoofddorp, wel schuldig, ook geen straf, lijkt ook rechtstreeks nisterie geen recht had op vervol ging. De Amsterdamse rechtbank heeft twee weken geleden, in een soort gelijke strafzaak als die tegen Aar den, bepaald dat de eigenaar van een coffeeshop uit Hoofddorp wel schuldig is aan het overtreden van de gedoogregels maar hem geen straf opgelegd. Dat vonnis lijkt regelrecht afgeleid te zijn van het arrest in de strafzaak tegen de Terneuzense coffeeshop Check point. In juli dit jaar bepaalde dat hof dat het OM gedeeltelijk niet- ontvankelijk is in die zaak. De Ter afgeleid van het Checkpoint-ar rest. Van der Want treedt op als advocaat van Checkpoint en con stateert dat de rechters het steeds vaker opnemen voor aangeklaag den 'die er alles aan hebben ge daan om te handelen binnen de doelstellingen van het gedoogbe leid'. Dit geldt niet alleen voor de cof feeshophouder en zijn personeel, maar zelfs voor kwekers. Wan neer een gedaagde zich verre houdt van georganiseerde crimi naliteit, geen overlast veroor zaakt, keurig belasting betaald, en neuzense coffeeshop hield zich volgens de raadsheren aan de ge- doogvoorwaarden, ook toen er da gelijks duizenden klanten kwa men. Eigenaar Meddie Willem- sen en zijn medewerkers zijn al leen schuldig aan de opslag van vele kilo's hennep, büiten de werkvloer van de shop. Ze wor den daar echter niet voor ver volgd. Want Checkpoint werd ja ren gefaciliteerd en gestimuleerd door de overheid, die van de nood zaak tot inkoop en opslag van gro te hoeveelheden softdrugs gewe-, ten heeft, aldus de raadsheren. 'open' is tegen de overheid, dan kan hij of zij rekenen op een mee denkende rechter. Dit wordt zicht baar doordat rechters, sinds de Checkpoint-uitspraken, geregeld het OM niet-ontvankelijk verkla ren in de vervolging. Maar ook re gent het zogenoemde 9a-afdoe- ningen. Dit houdt in dat de rech ter de verdachte in bescherming neemt door te zeggen: „formeel is het wel strafbaar wat u heeft ge daan, maar omdat uw handelen juist past in het beleid van de overheid, leggen we u geen enke le straf op." Louwrink werkte in 1984 als amb tenaar bij de gemeente. Het kwam toen volgens haar wel eens voor dat de toenmalige wethou der ambtenaren opdroeg een an dere oplossing te kiezen omdat hij de hulpbehoevende burger in kwestie persoonlijk kende. „Het raakt me dat u het nodig vindt om iemand die zich niet kan verdedigen een trap na te ge ven", sprak Peter Koeman (CDA). „U beschuldigt een integer mens van gesjoemel en vriendjespoli tiek. Dat is onkies en onterecht", voegde SGP'er Tin Janszen eraan toe. Louwrink maakte de opmer king dinsdag naar aanleiding van een motie van de SGP.en CU die het college ruimte geeft van de re gels af te wijken en zo in 'schrij nende gevallen' mensen te hulp te schieten. In de praktijk kan een wethouder besluiten om iemand die eigenlijk zou moeten verhui zen naar een aangepaste woning, toch een aanpassing van de huidi ge woning te gunnen. Daarmee kan, zo beaamde ook wethouder Hans de Kunder, op langere ter mijn, menselijke en financiële el lende worden voorkomen. Volgens Louwrink zijn ambtena ren goed in staat regels te hante ren en maatwerk te leveren. Als een burger het niet eens is, is er een onafhankelijke klachtencom missie. Ze vreest dat door af te wijken van de regels rechtsonge lijkheid ontstaat. „Deze motie is ingegeven door emotie. De objec tiviteit gaat verloren." Alleen Leefbaar Reimerswaal was het eens met Louwrink, zodat de motie door een ruime raadsmeer- derheid werd aangenomen. De prinses Beatrixschool in Goes, de oude school van Justin, wil hem daarbij helpen en daarom was er gisteren in samenwerking met heel veel bedrijven een grote fair. Er was van alles te doen, on der meer twee springkussens, een pannakooi, een kapper, een boe- ken- en speelgoedkraam, een kari katuurtekenaar en een hoogwer ker van de brandweer. Verder kon den er allerlei versnaperingen worden gekocht voor het goede doel. Ook andere verenigingen en be drijven zetten zich in voor Justin. Eerder deze maand veilde W Kloetinge (waarvan Justin lid is) tijdens zijn presentatieavond bij Rabobank Oosterschelde een ge signeerd shirt van Swansea City voor Justin en KiKa. Directievoor- tin de cheque. En het shirt, dat zitter Ad de Korte van Rabobank kreeg hij ook. Er is een speciaal re- Oosterschelde was met 750 euro keningnummer: NL 89 RABO de hoogste bieder. Hij en Cees 01.87.477.434 ten name van A.M.T. Gorsse van de businessclub van Janse. Bij donaties vermelden: W Kloetinge overhandigden Jus- Keep your head up: Justin Janse! „Met de overeenkomst is de jeugd hulp aan Zeeuwse gezinnen ook in 2015 gegarandeerd", stelt de Goese wethouder Jo-Annes de Bat. „Bovendien wordt er flink geïnvesteerd in de samenwerking tussen de hulpverleners. Dat is be langrijk omdat per 1 januari 2015 de toegang jeugdhulp verandert. Vanaf dan kunnen inwoners bij gemeenten terecht voor al hun vragen over hulp en ondersteu ning bij het opgroeien en opvoe den. Via sociale wijkteams of ge- biedsteams worden deze vragen gericht op de gehele gezinssitua tie beantwoord. Ook de gecontrac teerde jeugdhulpaanbieders zijn hierbij betrokken. De organisaties hebben zich al langere tijd voorbe reid op de veranderingen die bin nen de jeugdhulp gaande zijn." Wethouder Saskia Szarafinski uit Middelburg is ervan overtuigd dat de veranderingen ten goede ko men aan het welzijn van de kinde ren en gezinnen in Zeeland. „Hun vraag is leidend. Daarbij is de sa menwerking tussen hulpverle ners cruciaal. We verbinden hun expertise binnen de sociale wijk teams of gebiedsteams én zorgen voor een goede overdracht als er een overgang nodig is tussen ver schillende vormen van hulp of on dersteuning." De Terneuzense wethouder Cees Liefting geeft aan dat er met de contracten een behoorlijk bedrag is gemoeid. „In totaal gaat het om 82 miljoen euro. Dat is veel geld. Daarom heb ben we het proces zorgvuldig doorlopen. We zijn er trots op dat we het hier in Zeeland zo goed en in zo'n kort tijdsbestek hebben kunnen regelen." voor coffeeshop Hoop gloort door Emile Calon Coffeeshophouder Gerard Aarden mag uit recente gerechtelijke uit spraken hoop putten op een mild oordeel van de rechtbank in zijn strafzaak. door Joeri Wisse KRUININGEN - Een opmerking van PvdA'er Dieuwke Louwrink over de werkwijze van een oud-wethouder is bij SGP en CDA dinsdag in het verkeerde keelgat geschoten. GOES - Justin Janse (12) uit Goes heeft lymfeklierkanker, maar hij laat zich geenszins uit het veld slaan. Naast - uiteraard - beter wor den is zijn doel om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor KiKa, zo dat hij straks een flinke cheque kan overhandigen. De brandweerhoogwerker was populair op de fair. foto Marcelle Davidse GOES - De onlangs opgerichte in kooporganisatie jeugdhulp Zeeland heeft gisteren namens de dertien Zeeuwse gemeenten en de jeugd- hulpaanbieders officieel het inkoop contract getekend. Dat gebeurde in het stadskantoor in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 86