Borsele houdt rekening met 'zorggat' van 7 ton Reimerswaal steekt 75.000 euro in onkruidvrij houden van de straten I 9 I I f Kleine dingen, toch zo bijzonder PAULPIM 40% KORTING OP CANALI H I 24 BEVELANDEN en THOLEN NIEUWE AANSLUITING Bij de stoplichten op de kruising Sloeweg-Stoofweg kunnen auto's nu vrachtwagens inhalen. a3 EF Iedereen die nu hulp krijgt, krijgt die volgend jaar ook. Er geldt een overgangsrecht. „We weten pas volgende maand hoeveel mensen aan het loket komen, maar de re kensom is vrij eenvoudig. Reke ning houdend met bestaande rechten en een korting van twin tig procent is een tekort van ze ven ton de financiële inschat ting", zei wethouder Ad Schenk gisteren tijdens de presentatie van de begroting 2015. Dit tekort slaat echter geen finan cieel gat in de begroting. Borsele heeft de afgelopen jaren al voorge sorteerd op de overheveling van de zorgtaken door via keukentafel gesprekken zeer kritisch te kijken naar het verstrekken van voorzie ningen. Dit levert een WMO (Wet Maatschappelijke Onder steuning) reserve op van een mil joen euro. De begroting van Borsele ziet er sowieso solide uit. De gemeente hoeft geen drastische maatrege- PROFITEER 3 DAGEN LANG Pakken, Jasjes, Shirts Broeken ZONDAG GEOPEND len te treffen zoals bijvoorbeeld Tholen met het afstoten van bibli otheken en Kapelle met een moge lijke privatisering van gemeente lijke sportvelden. „We hebben vorig jaar natuurlijk al een flinke bezuinigingsronde van 1,2 miljoen euro ingezet. En we zijn er tevens in geslaagd al 99,2 procent te halen van het eer ste bezuinigingstraject in 2010 van 3 miljoen euro. Binnen vier jaar zijn we er in geslaagd tien procent op onze totale uitgaven te bezuinigen. Mede hierdoor kun nen we de belastingdruk voor on ze inwoners laag houden." De gemeentelijke belastingen stij gen volgend jaar met een procent. Dat is de inflatiecorrectie. Het rooskleurige verhaal is voor Borsele echter geen reden vol gend jaar rustig achterover te leu nen. Dat kan natuurlijk ook niet met de overheveling van alle zorgtaken op komst. „En er zijn nog een aantal uitdagingen. Van de ingezette bezuinigingsronde van 1,2 miljoen moeten we nog 73 procentrealiseren en het divi dend van Delta staat onder druk. Delta maakt zware tijden door, maar komt er wel over heen." De Borselse gemeenteraad be spreekt de begroting 2015 volgen de week donderdag. 'S-HEERENHOEK - 'Doorstroming N62 Sloeweg verbeterd, sluipen is niet meer nodig.' Matrixborden met deze tekst moedigen wegge bruikers sinds vorige week al op de A58 bij Kapelle aan om niet meer dwars door de Zak van Zuid-Beveland te rijden naar het Sloegebied of naar Zeeuws-Vlaan- deren. Hans Euwe, projectleider Sloeweg van de provincie, merkt dagelijks dat dit geen loze kreet is. „Ik ben zelf lang schuldig geweest aan het nemen van de sluiproute, in de spits leverde de Sloeweg altijd tien minuten vertraging op." Sinds bij het kruispunt Stoofweg in beide richtingen over de lengte van een paar honderd meter een extra rijstrook voor rechtdoor ligt, zijn de files opgelost. „Eerst dacht ik dat het misschien kwam omdat het herfstvakantie was. Maar ook deze week stroomt het goed door, zelfs nu het vandaag regent in de ochtendspits." Ook gedeputeerde Kees van Beveren, die niet dage lijks over de weg rijdt, merkt dat de files weg zijn. „Voorheen hoor de ik elke dag bij de verkeersinfor matie op Omroep Zeeland dat er file stond op de Sloeweg. Sinds vo rige week is dat niet meer zo." Euwe: „Als de Sloeweg straks ver breed is, is dit kruispunt er niet meer." De maatregel is dus tijde lijk en vooral getroffen om te voor komen dat wanneer straks de Sloeweg écht op de schop gaat de route niet één lange file wordt. „Op een gegeven moment moe ten weggebruikers wisselen van rijbaan. Dat komt omdat we niet een nieuwe weg naast de huidige weg kunnen leggen. Vanwege be staande bebouwing en grondaan kopen loopt de weg soms aan de ene en soms aan de andere kant van het huidige tracé", zegt,Euwe. In rijstroken verdubbelt de Sloe weg maar qua breedte verviervou digt de weg zich. Van Beveren: „Dit plan is nog in de goeie tijd bedacht. Onder andere de ge meente Borsele wilde.dat de weg recht doet aan het weidse, Zeeuw se landschap. Daarom komt er een brede groene strook tussen de verschillende rijrichtingen." Het duurt nog driekwart jaar voor dat weggebruikers van de volgen de verbetering kunnen profiteren. „Dan worden de nieuwe afslagen Heinkenszand, die al goed in het landschap te zien zijn, in gebruik genomen." Volgens Euwe is de planning wel afhankelijk van het effect van de zogeheten voorbelas ting. Door een hoop grond op de plek van de toekomstige weg te leggen, moet de grond inklinken. „Je kunt vooraf berekenen hoe snel de grond zakt, maar in de praktijk kan het altijd wat anders uitpakken." Ook het weer kan nog flink roet in het eten gooien. „Als we zo'n zachte winter heb ben als vorig jaar, halen we de paar weken vertraging die we op gelopen makkelijk in. Maar aan de andere kant kan het ook drie maanden vriezen." Na de nieuwe afslag Heinken- zand, volgt de openstelling van ruimere op- en afritten van de Sloeweg bij de knooppunten Bernhardweg en A58. Als laatste krijgt de ongelijkvloerse kruising bij de Molendijk vorm. „Omdat de nieuwe kruising verhoogd wordt aangelegd is er heel veel grond nodig. Die grond moet uit het dijklichaam tussen de Sloe weg en de Nieuwe Rijksweg rich ting 's-Heer Arëndskerke komen. Daar wordt nu al veel zand vanaf gesnoept, maar pas als de nieuwe afslagen klaar zijn, kan de ook de rest worden afgegraven. AANPASSINGEN SLOEWEG DOELEN SLOEWEG -Héerenhoek Het debat dat vooraf ging aan het vaststellen van de begroting voor 2015 draaide namelijk vooral om de vraag hoe het onkruid te lijf moet worden gegaan als de gif spuit definitief van Europa de kast in moet. Volgens wethouder Jaap Sinke (SGP) is al uitgebreid geëxperimenteerd met zout, bor stels, branders, en heet water. „Maar de wortel blijft in alle geval len zitten, waardoor je veel vaker moet terugkomen." Om het huidige onderhoudsni- veau te handhaven, kwam de SGP met een voorstel om 75.000 extra in het groenonderhoud te stop pen, wat neerkomt op anderhalve arbeidsplaats. De PvdA kwam daarop met een variant, waarbij dit bedrag in wijkbudgetten wordt gestopt en bewoners zelf verantwoordelijk worden. Vol gens raadslid Kees Verburg bevor dert dat leefbaarheid, veiligheid en de sociale samenhang in de wijk. Hij stelde dat de coalitie ei genlijk niet tegen het plan kon zijn, omdat in het coalitieakkoord bijna letterlijk hetzelfde idee staat geformuleerd. Na veel get wij fel bij het CDA, besloot de raad op voorstel van de Christenunie de twee amendementen samen te voegen tot een compromis, waar bij er 25.000 euro naar een proef met een wijkbudget gaat en de ge meentedienst er 50.000 euro bij krijgt in 2015. Dit voorstel kreeg, ondanks twijfels bij Christenunie en Leefbaar Reimerswaal of het overschot hier wel voor moet wor den gebruikt, unaniem steun. WAARDE - 'Kleine dingen, toch zo bijzonder*. Dat is de titel van de expositie die gisteren is geopend in dorpshuis MeerWaarde door burgemeester Jan Huisman van de gemeente Reimerswaal. De kunstwerken; foto's, collages, schilderijen en gedichten, zijn stuk voor stuk gemaakt zijn door cliënten van Emergis, Psyiënt, het Thomashuis en Arduin. Het thema slaat op de dagelijkse ervaringen van de exposanten. De expositie is georganiseerd door de denk tank cliënten Emergis. De werken zijn te bekijken tijdens de openingstijden van MeerWaarde. foto Marcelle Davidse door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Exacte cijfers zijn pas volgende maand bekend maar de gemeente Borsele houdt nu al rekening met een tekort van zeven ton op de uitvoering van de zorg taken volgend jaar. VR310KT/ZA1NOV/Z02NOV NWE GINNEKENSTRAAT 20 ABC BREDA T: 076 70.02.007 E: INFO@>PAULPIM.NL Doorstroming door Joeri Wisse -Heer ndskerke Vernieuwde op- en afritten A58 Campm teilepias Nieuwe op en afrit A58 Nieuwdorp Heinkenszand Verhoogde rotonde voor in- en uitvoegend verkeer Nieuw knooppunt Bernhardweg infographic Donja Odijk Door de verbreding van de Sloe weg kan de route Goes-Gent snel ler en veiliger worden afgelegd. De N61 wordt ook in Zeeuws- Vlaanderen verbreed. Tegelijk wordt Heinkenszand met nieuwe op- en afritten ter hoogte van de Drieweg beter bereikbaar. Ook komt er een 'knip' in de N664. Zo is het voor mensen die van de Deltaweg richting de N61 rijden niet meer mogelijk om via 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen te sluipen. Het project is medio 2016 klaar. Meer info: zeeland.nl/sloeweg door Joeri Wisse KRUININGEN - Het leek bij de raads vergadering dinsdag wel dat niet de decentralisaties in de zorg, maar het verbod op gif om onkruid te bestrijden de grootste verande ring is die de gemeente Reimers waal volgend jaar voor de kiezen krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 84