NI Bami en bier Verhuismagie Onder zijn kronen 14 VERHUIZING PZC Ik ben nogal honkvast en zeker geen klus ser, maar verhuizen vind ik heerlijk. Ik heb het dan over de dag waarop je alle in gepakte spullen naar buiten sjouwt, de vrachtwagen in, op weg, en dan op de nieuwe locatie naar binnen tilt en uitpakt. Onder vrienden ben ik altijd de eerste die ge beld wordt als er moet worden verhuisd. Ik ben een dommekracht. De hele week werk ik achter een computerscherm of aan een verga dertafel, veel lichamelijke arbeid komt er niet aan te pas. Dat compenseer ik door me uit te sloven als ik sport - tegenwoordig op een race fiets. Wel fijn dat de PZC niet meer in Middel burg zit maar weer in Vlissingen. Kan ik 's morgens iets te hard tegen de wind in langs het Kanaal door Walcheren fietsen, zodat ik met een bezwete kop de redactie op loop. Ik haat werken in de tuin, maar geef me een schep in handen en ik begin als een razende de boel om te ploegen. Vandaar dat ik een populaire verhuizer ben. Ik ga verhuizen en ik neem mee.... In een verhuizing gaan er altijd ongewilde za ken mee. Een verhuisdoos bijvoorbeeld. Nogal logisch zult u denken. Maar ik heb het over de verhuisdoos in de meest letterlij ke zin des woords. Een doos die verhuizing na verhuizing steeds onuitgepakt in- en weer uit geladen wordt. Meestal zitten daar zaken in waarvan je moeder of vader vond dat ze op enig moment rechtmatig bij jou thuis hoor den. Van die zaken die je als moeder niet weg gooit, maar jij zelf ook niet. Toch vinden ze om duistere redenen maar geen rechtgeaarde plek in je woning. Waar je ook woont, steeds blijft die doos de doos. Zo is er in mijn huis een doos uit de ja ren tachtig te vinden. Een doos met verwees de eigendommen waaronder het rapport uit het jaar dat ik bleef zitten met een recordaan tal tekorten, één van mijn eerste tekeningen met pastelkrijt, een fotootje van vroeger dat ie- Geen doos is me te zwaar, geen grotere vol doening dan met inspanning van al mijn krachten een loodzware wasmachine door een nauw trapgat helpen manoeuvreren. Komt bij dat ik tijdens mijn diensttijd een vrachtwagenrijbewijs heb gehaald, dus als fa milie of vrienden verhuizen, ben ik van de partij. Verhuizen is ook gezellig. Het mooist van al is om aan het eind van de dag, als de dozen op hun plek staan, uitgeput neer te zakken op de net naar binnen gesjouwde bank, en te genie ten van een bak afhaalbami en een biertje, zo uit de fles. De PZC is van de zomer al verhuisd. Ik hoefde geen vrachtwagen te besturen, mijn ingepak te doos is door een ander gesjouwd en alleen mijn laptop heb ik zelf meegenomen, maar die neem ik ook vaak genoeg mee naar huis. Pas vandaag voelt het als een echte verhui zing, als we vanmiddag gasten rondleiden en er bier op tafel komt. En wie weet zelfs bami. mand onder het kopieerapparaat legde, een lampje etc. Zelfs na een overstroming van on ze opslagruimte, bleek de doos over de magi sche gave te beschikken om als enige droog te blijven in al het watergeweld. Zo is er is ook een tafeltje, stokoud en oerle lijk, dat me blijft achtervolgen. Wat ik ook doe om het kwijt te raken, het lukt niet. Altijd is er een reden waarom het niet bij het grof vuil terechtkomt. Ik kreeg het bij één van de eerste verhuizingen omdat ik geen tijd had om een tafel te kopen. Keer op keer wordt het verbannen uit mijn huis naar kelder of schuur maar op wonderlijke wijze weet het altijd de weg terug te vinden. En als ik dan eindelijk zover ben om het naar de milieustraat te brengen, springt manlief er voor in de bres. Zooo handig! Ik ben tot de conclusie gekomen dat het tafeltje mij zal overleven en blijven achtervolgen, waarheen ik ook verhuis. Evenals die 'verhuisdoos'. Ver huismagie, dat is het. Huizen, thuis zijn. Vraag mij: ben je na 27 jaar nog wel op je gemak in Mid delburg-noord? Geen haar op m'n hoofd die ontkennend wil antwoorden. Huizen, daar kan ik in leven. Vér- huizen, dat is andere koek. Ver, die drie letters los van het woord hui zen, maken maar al te vaak het ne gatieve verschil. Verliezen, verkommeren, verhan gen, verpulveren, vermalen, verklik ken, vernachelen, vermissen, ver slaan, verwaaien, verharen, ver smachten, verstappen, vergissen, verwateren, verzaken, verdagen, vervliegen, verdorren, verhonge ren, verdorsten. En vergaan, natuurlijk, het ultieme samengaan van ver en gaan. Verhuizen. Goed beschouwd verhuis ik nooit. Ik ga mee hoor, als anderen vinden dat het elders beter, mooier, lichter, goedkoper, centraler is. Immers, ik was toch ook al niet echt op de plek waar we daarvoor waren. Dus wat maakt het uit? Rij de verhuiswagen maar voor, ik stap wel in en stap uit waar we stoppen. Maar echt verhuizen doe ik niet. Dat weet ik door mijn dromen. In Polen zeggen ze het zo: thuis is waar de bomen je kennen. Jaren lang nam ik mijn hoed af voor de eeuwenoude kastanjeboom in de noordwesthoek van de markt in Groede. Een gegroefde stam, zo dik dat je hem met drie man niet kon omarmen. Ik vleide me op de wor tels, mijn hoofd tegen de bast. Bo ven wiegden de kastanjekronen. Er was vast iemand die last had van de schaduw van de machtige boom. Of zijn bladval, die ook indrukwek kend geweest moet zijn. In elk ge val: ik kwam op de markt en de boom was verdwenen. Ik hoorde de zagen, ik voelde hoe mijn reus stukje bij beetje tot op zijn wortel gestel werd afgebroken. Sindsdien zit de majestueuze kas tanjeboom in mijn hoofd. Waar ik ook word neergeplant, ik kan me al tijd onder zijn kronen uitstrekken. Zelfs als we ver verhuizen, blijf ik toch thuis. Over verhuizen irnst Jan Rozendaal arleen Blommaert an van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66