UIT 11 Horrormarathon met prijswinnaar Welp Lezing van kunstenaar Vanden Eynde wmmÊÊmmmimÊÊÊÊtÊÊm In de nacht van zaterdag op zondag 2 november presenteren Mr. Horror en ABC voor de zesde keer in 20 steden, de Halloween Horror Show. Het is een horror- marathon waar liefhebbers van old school horror en suspense weer volop aan hun trek ken komen met een gevarieerd program ma. De vorige editie speelde zich alleen af in Amsterdam. Horrorliefhebbers kunnen zich nu vanaf middernacht op zaterdag ook in Terneuzen en Vlissingen onderdom pelen in de marathon die de hele nacht duurt. Voor diegene die het meest angst aanjagend gekleed zijn, zijn er prijzen te verdienen. Welp is een van de films die zo wel in Vlissingen als Terneuzen te zien is. Het is een van de parels in het programma De wereldpremière was op het prestigieu ze Toronto International Film Festival. In Sitges op het Festival Internacional de Ci nema Fantastic de Catalunya won de film de prijs voor de Beste Regie. Kunstenaar Maarten vanden Eynde komt zaterdag naar het Zeeuws Mu seum om over zijn werk te vertellen in de serie Ontmoet de kunstenaars. Van den Eynde is een van de exposanten in de tentoonstelling Tasten in het Duister, die nog tot 1 april loopt. Steeds meer beeldend kunstenaars werken op het snijvlak van kunst en wetenschap. Maarten Vanden Eynde bedacht een 'wetenschappelijke' dis cipline die hij genetologie, of leer der eer ste dingen doopt. Hiermee onderzoekt hij hoe de mens in de toekomst terugkijkt op het verleden. In de tentoonstelling Tasten in het duister zijn meerdere werken van hem te zien. Met alledaagse materialen maakt hij nieuwe samenstellingen en ver banden die vanuit de toekomst bezien een grappig, soms indringend beeld van de huidige tijd geven. Vanden Eynde vertelt over zijn werk dat op verschillende manie ren ingaat op het zestiende eeuwse schil derij van de Zeeuw Marinus van Reymers- wale (1490 Reimerswaal -1546 Goes). Ze exposeert in het kunste naarsinitiatief Mon Capitaine in Middelburg. Maartje Kor- stanje (1982 Goes) is een rij zende ster. Haar werk met na tuurlijke grillige vormen is bin nenkort ook in het Groninger Museum te zien. Maartje Korstanje ont dekte een beeldhouw- techniek waarin ze haar talenten volledig kan benutten. En dat gebeurde in het vierde jaar van haar opleiding beeldende kunst aan de Sint loost in Breda. Met papier maché of karton, pur schuim en andere materialen begon ze te boetse ren en maakte organische, soms wulpse vormen. Objecten werden het, die dan weer iets weg hadden van beesten, reuzen wespen of hommels die verkleefd waren met een stuk drijfhout, dan weer leken op uit de kluiten gewassen organen van mon sters. „Ik maak het en laat het dan graag aan de kijker over wat hij of zij er in ziet. Mijn gemoedstoestand heeft denk ik niet zoveel te maken met het eindresultaat. Bij deze serie in Mon Capitaine bijvoorbeeld, was ik heel erg verliefd. Dat is toch niet aan mijn werk af te zien?" De vier werken in Mon Capitaine maakte ze met het idee dat ze 'iets wilde insnoe ren, dat toch kon ontsnappen'. „Ach mis schien heeft het resultaat toch iets met mijn verliefdheid te maken, dat ik niet hele maal ingekapseld wil worden, maar daarin geloof ik toch niet zo." Korstanje maakt een nuchtere indruk. „Het is niet mijn bedoeling om een boodschap mee te geven", beklemtoont ze. Ze maakt iets dat mensen raakt of dat op een bijzon- dere manier mooi is. Dat Maartje Korstanje talent had, was al vroeg duidelijk. Ze was vijftien jaar en kreeg de kans om haar crea tieve talenten buitenschools te ontwikke len. Voor jonge ambitieuze middelbare scholieren, werden teken- en schilderles sen georganiseerd. „Kees de Valk gaf daar les", zegt ze. „Hij was mijn eerste leraar. En Kees is nu de op richter van Mon Capitaine, dit kunstenaars- initiatief in Middelburg. Het is fijn dat ik nu wat voor Kees kan terugdoen." Korstan je maakt een drukke periode door. Ze expo seert op verschillende plekken in het land en op 22 november volgt de opening van haar expositie in het Groninger Museum, die ze samen met Nacho Carbonell vorm mag geven. Beiden hebben een vleugel van het museum gekregen. „Ik heb een jaar ge werkt aan die expositie. Er vertrekt een vrachtwagen met stukken vanuit mijn ate lier in Amsterdam naar Groningen en één vanuit Zeeland, waar ik ook een atelier heb. Het zijn flinke zalen in het Groninger Museum, maar dat komt goed uit. Ik werk ook graag groot." Musea kopen regelmatig haar werk aan na een expositie. En dat is toch een van de mooiste waarderingen die een kunstenaar kan krijgen. „Dan laat je meestal het stuk achter dat je speciaal voor de tentoonstel ling hebt gemaakt." Haar werk blijft dan nog even na de expositie voortleven. DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 Films uit de horrormarathon van 00.10 uur za terdagnacht in Terneuzen en Vlissingen zijn: Welp, Apocalypse, Zombeaver, Dead Snow 2, Damned, Halloween (remastered), Cabin Fever 3 en Annabelle. Vanden Eynde's leer der eerste dingen. Zeeuws Museum, Abdij Middelburg. Lezing Maarten vanden Eynde, 1 nov. 15.00-17.00 uur: rondleidingen® zeeuwsmuseum.nl. Scène uit Welp. Maartje door Edith Ramakers Korstanje maakt indruk Maartje Korstanje bij haar werk in Mon Capitaine in Middelburg, foto Lex de Meester Maartje Korstanje 2 nov. -30 nov. Zondag ope ning 14.00 - 17.00 uur Mon Capitaine, Kinder dijk in Middelburg. Een kunstenaarsinitiatief op gericht door Kees de Valk en Harry Vandevliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51