UIT 9 L,J B9 Barbara Polderman en Jissel Kerkstra verrassen met kunst die herkenbaar is, maar je toch uitdaagt en soms zelfs onzeker maakt. Ze zijn te zien in Wil- Iem3 in Vlissingen. Het is mooi dat kunstenaars je steeds weer kunnen ver rassen. In De Willem3 er vaar ik dat geregeld. Ook nu weer heeft de Cultuur- werf twee kunstenaars ge vonden die zeer verschil lend werken maar elkaar uitstekend aanvul len. Laat ik beginnen met Barbara Polder man. Ik kom binnen in de grote zaal met zwarte wanden die een ingetogen decor vormen voor de monumentale sculpturen van textiel die zij maakt. Meteen na binnen komst valt een grote liggende vorm op die bestaat uit lappen textiel: stukken van kle den, jassen, broeken en andere kledingstuk ken. Ik zie ook kant, bont, knopen, borduur werk. Als ik er omheen loop, ontwaar ik de vorm van een olifant. Ik heb geen idee of het dier slaapt of niet meer leeft, maar ik er vaar iets tragisch, iets hulpeloos. Zeker als ik ontdek dat er op dat grote olifantenlijf nog een klein olifantje ligt. Ik heb de nei ging om op mijn tenen om hen heen te lo pen. De veelvormige lappendeken die de huid is van de moeder verbind ik met een lange geschiedenis die zijn sporen op en in haar lijf hebben nagelaten. Het jonge oli fantje is relatief ongerept Hoop voor de toe komst? Het gekke is dat hoewel een echte olifant er qua huid heel anders uitziet Pol derman mij toch doet geloven dat er zo'n dier ligt. Tegelijkertijd overstijgt de gevoels waarde van het beeld de wereld van het dier en raakt het aan gevoelens die ik met mijn eigen leven verbind: verbondenheid, liefde, zorg, kwetsbaarheid, angst en hoop. De beelden van Barbara Polderman zijn veelvormig, naast dieren komen ook mens figuren voor. Op een lage console ligt een vrouw. Het patroon van de stof die haar huid voorstelt bestaat uit bomen, de tak ken als tere bloedvaten onder het opper vlak van de huid. De vrouw ligt te slapen, lijkt me. Zou ze dromen? Dat kan de aanwe zigheid verklaren van de paarden, een 'gro te' en twee kleine die op haar buik staan en liggen. De vrouw ligt naakt op bladeren. Zij stelt zich wellicht voor dat zijn één van de paarden is. Wat een vrijheid! Het werk van Jissel Kerkstra is al net zo tot de verbeelding sprekend. Ook zij beheerst haar metier perfect. Ik zie geheimzinnige groeisels oplichten uit het duister. Soms zijn ze omgeven door kleurige draden. Uit de vormen spreekt een zekere dreiging. Ik kan ze niet plaatsen, ze kunnen zo ge groeid zijn, maar hun vorm kan ook be paald zijn door aantasting en verval. In die vreemde groeisels liggen soms kleine bolle tjes als parels, glanzend maar in diverse zachte tinten. Ik kijk mijn ogen uit door de manier waarop Kerkstra fijntjes en gecon centreerd vormen uit houtskool en (kleur)potlood laat vloeien. Lijnen worden bloemen of sluiers of structuren. Waar de dreiging minder is en de vormen door licht worden omgeven, ogen ze tegelijkertijd ver trouwd én afkomstig uit een wereld die jk niet ken. Er zijn tekeningen die een verlei delijke uitstraling hebben, waarbij de bloe men uitnodigen tot strelen en ruiken. Maar ook dan bekruipt mij het gevoel dat er iets kan gebeuren wat ik niet onder controle heb, dat het van mij over neemt, met gevol gen die ik niet kan overzien. Zo spreekt uit beider werk een besef dat ook in het ver trouwde iets bijzonders kan schuilen en dat er een dunne grens is tussen je veilig voelen en in een situatie terecht komen die je angstig of onzeker maakt. De werkelijk heid lijkt minder vanzelfsprekend dan hij was. Door de manier waarop Polderman en Kerkstra hun verhalen vertellen maken ze indruk, zonder dat er sprake is van ef fectbejag. Een aanrader, die nog maar een paar dagen is te zien. DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 Schilderijen gemaakt in en voor de Vleeshal In de Vleeshal worden de kaders van het schilderij en het schilderen opge rekt. Koen Delaere en Jeroen Dooren- weerd zijn geïnteresseerd in het creë ren van een type schilderij dat nog niet bestond voordat ze het maak ten. Het resultaat is een monumenta le combinatie van handelen en reflec teren op wat die handeling teweeg brengt. En het is nog mooi ook! T/m 2/11 De Vleeshal, Markt, Middel burg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. Vierde periode van 'Balanceren tussen Zoet en Zout' Onder de noemer 'Balanceren tussen Zoet en Zout' onderzoeken 15 kun stenaars de verhouding tussen land en zee, zout en zoet water op Schou- wen-Duiveland. Op de uitstekende en zeer uitgebreide website van de Bewaerschole www.bewaerscho- le.com is er alles over te vinden. Over klei, wieren, de invloed van de Ramp. T/m 23/11. De Bewaerschole, West straat 18 Burgh Haamstede. Vr. t/m zo. 14.00 - 17.00 uur. Ossenberg haalt Dordtse kunstenaars naar Zeeland Holland en Zeeland erkenden samen in 1575 Willem van Oranje als stad houder. Tijd om die historische band nieuw leven in te blazen vond een aantal organisatoren. De Ossenberg toont in dat kader werk van 16 kun stenaars uit Dordrecht. Een geva rieerd ensemble van kunstenaars die werken in de moderne traditie. T/m 13/12. De Osseberg, Singelweg 11Grijpskerke. Do. t/m za. 14.00 - 17.00 uur. Verrassend materiaalgebruik in Reizen door de verbeelding van Lokaal 54 Charlotte Leene is één van de acht exposanten op de nieuwe tentoon stelling bij Anne Mannaerts. Schilde rijen, beelden en sieradMet een na tuurgetrouwe tekening als basis geeft ze tijdens het schilderen alle ruimte aan het avontuur van verf, kleur en vorm. en zijn ook te koop. Opening 1 november 15.00 uur. T/m 28/12. Lokaal 54, Nieuwstraat 54, Terneuzen. Wo. t/m zo. 13.00 - 18.00 uur. Panamarenko 'Panamarenko Universum' is een gro te overzichtstentoonstelling over avant-gardekunstenaar en uitvinder Panamarenko. Je ziet de 40 topstuk ken uit het oeuvre van de artiest, maar ook hoe die tot stand kwamen. Met vliegtuigen, duikboten en ande re tot de verbeelding sprekende 'ma chines'. T/m 22/2 2015. M HKA, Leuvenstraat 32, Antwerpen. Di, wo, vr zo. 11.00 -18.00 uur; do. 11.00 - 21.00 uur. Beelden van Barbara Polderman; naast dieren komen ook mensfiguren voor. In de Willem3 spreekt het werk van Jissel Kerkstra tot de verbeelding. Kunst die je niet wilt verstoren Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Not all that is over is past'. Barbara Polderman en Jissel Kerkstra. Willem3, Oranjestraat 4, Vlis singen. Do. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49