8 UIT 'Vijftig tinten...de Parodie' zal zowel de liefhebbers als de ha ters - en iedereen in elk denk bare tussenfase - van die over bekende roman veel plezier kunnen bieden. Ik heb indertijd de roman(s) 'Vijftig tinten grijs' gelezen zoals ik jaarlijks honderden romans lees: ik begin in de boekhandel of in de bibliotheek aan de eerste bladzijde, ben niet over tuigd, lees daarom een stuk verderop nog een willekeurige passage en leg het boek dan terug. Tamelijk blanco. Zon der waardeoordeel. Het klikt gewoon niet. En al die honderden romans lees ik nooit van mijn leven. Een stuk of veertig andere van dat jaar wél. Ik heb natuurlijk wel de li teraire opwinding rond ,de trilogie gevolgd en ik heb de vele navolgers gezien, de vlug-nog-een-graantje-meepikkers opge merkt. Ik verkeer in kringen waar 'Vijftig tinten grijs' niet wordt gelezen of wordt verzwegen. Ik weet, kortom, eigenlijk niks van deze 'doktersroman, maar dan met zweepjes'. Maar ik weet wel het een en ander van bou- quetreeksen, van soft en medium porno, en ook van parodieën. Ik weet daarmee dat de eerste twee een fantastische mix kun nen zijn voor een geslaagde nummer drie. Al snel na het verschijnen van 'Vijftig tin ten grijs' volgde eerst een vloedgolf aan ge drukte parodieën. Eén ervan, een willekeurige titel, was "Vijf tig tinten beige'. En na de boeken gebeurde hetzelfde in het theater, in musicalvorm. Eerst in Amerika (waar de voorstelling nog altijd speelt, in het New Yorkse Elektra) en sinds vorig jaar ook bij ons. Humor is het belangrijkste ingrediënt van een parodie, en aangezien Amerikaanse en Nederlandse humor totaal verschillend zijn, moest en mocht de musical uiteraard vernederlandst worden. Maar de opbouw van het verhaal is dezelf de, in drie lijnen dan nog wel. Er is een da mesboekenclub die eigenlijk Arthur Japin wil lezen, maar dan toch uitkomt op het immens populaire 'Vijftig tinten grijs'. De dames lezen en bespreken vervolgens on der veel opwinding het boek. Op een ander niveau zien we de schrijfster aan het werk, uiteraard soms ten einde raad, en dan plots weer geïnspireerd door het gezeur van een tekortkomende echtgenoot. En dan is er na tuurlijk het boek zelf. Moet dat verhaal nog verteld worden? Over hoe de jonge, onbevangen studente Anasta- sia Steele onverwachts in aanraking komt met de charismatische, mysterieuze miljo nair Christian Grey. Over hoe hij haar steeds dieper in zijn wereld van duistere seksuele fantasieën binnentrekt. Over wat ze dan over zichzelf en haar 'innerlijke go din' leert. En over hoe ze hem, de getrau matiseerde controlfreak, wil redden door haar onvoorwaardelijke liefde. De combinatie van de drie lijnen, die soms heel snel 'flitsen', maakt de voorstelling tot de hilarische parodie die zowel de liefheb bers als de haters van de roman (en ieder een in elke denkbare tussenfase) kan bedie nen. Wie nog wat wil verder genieten van het verhaal, kan dat hier zeker doen. Wie nu eindelijk eens in het openbaar wil horen dat dit boek de grootst mogelijke pulp is, die vindt er onomwonden zijn gelijk. En wie nooit aan lezen toekwam, maar wel nieuwsgierig is, die vindt hier alles bij el kaar om op de hoogte te komen. En dat ie dereen het zijne krijgt, dat is wel knap ge daan. „The show has audiences rolling on the floor, dancing in the aisles and begging for more." Als dat ooit waar is, dan waarschijn lijk toch wel niet in Nederland. Zo'n spon taan volkje zijn wij niet. Maar het verhaal zit goed in elkaar, er wordt geïnspireerd ge speeld, er is live muziek, de songs verster ken de intrige en tegelijkertijd zijn ze op zich ook weer een parodie op het genre. Kortom, er valt veel te beleven in 'Vijftig tinten... de Parodie'. Willem Nijssen Vrijdag 31 oktober, Zeeuwse Concert- Zaterdag 1 november, Reynaertiand, Zaterdag 1 november, De Mythe, Zaterdag 1 november, Nieuwe Kerk, Zaterdag 1 november, Podium 't zaal, Middelburg, 20.00 uur (gratis). Kreekzoom 2, Hulst, 20.00 uur. Goes, 20.00 uur. Zierikzee, 20.00 uur. Beest, Goes, 20.30 uur. Parodie die ieder het zijne geeft De Boheemse school staat centraal bij Piano Estafette De Boheemse volksmuziek met hin kende ritmes en hoekige melodieën vult vrijdagavond de Zeeuwse Con certzaal tijdens de Piano Estafette. De internationale top van de piano studenten van Codarts Rotterdam gaat in een doorlopend optreden op zoek naar volksmuziek in het werk van componisten als Smetana, Suk, Dvorak en Janacek. Ons Klein Orkest speelt bekend repertoire in 'Colours' Het Klein Orkest bestaat uit muzikan ten van alle leeftijden. Zij maken mu ziek voor alle leeftijden en brengen breed herkenbaar repertoire. Met hits als 'Lady in Red''Goldfinger', 'Purple Rain', Blue Suede Shoes' en vele andere songs kleurt Ons Klein Orkest de show 'Colours' in. De zan geressen Eva, Sanne en Juanita heb ben daar een belangrijk aandeel in. Ernest Beuving met Flashback in 'Klap van de korenmolen' Onder de titel 'Klap van de korenmo len' treedt cabaretier Ernest Beuving met zijn band telkens op met een koor uit de plaats van optreden. In Goes is dat Popkoor Flashback. Het koor zingt enkele nummers uit het ei gen repertoire en ondersteunt de door Beuving zelf geschreven num mers. De show brengt Zeeuwen en Tukkers op één podium. id Sunrise na de 'Grote Oorlog' verweeft verdriet en ragtimes Koor Waisisi brengt samen met Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer, gast pianist Erik Hoogenboom en acteur Cees Möhlmann de muzikale theater voorstelling 'Sunrise'. Het is een ver volg op het eerder opgevoerde 'Sun set'. In dit tweeluik staat de Eerste Wereldoorlog centraal. De pijnlijke nasleep van de 'Grote Oorlog' wordt gevolgd door de roaring twenties. Zeeuwse rockband Fire Within presenteert debuutalbum De Zeeuwse rockband Fire Within presenteert zijn debuutalbum. De band maakt symfonische powerrock, waarbij Stratovarius, Iron Maiden en Nightwish als voorbeelden gelden. Via het debuutalbum wil Fire Within landelijke bekendheid gaan creëren. Tijdens deze metalavond zijn er ook optredens van twee andere Zeeuwse bands: Hatred Defined en Tellurion. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Scène uit de musical 'Vijftig tintende Parodie', foto Roy Beusker Donderdag 6 november, Scheldetheater, Terneu- zen, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48