Ziektedrama niet spannend maar hart op de goede plek UIT 7 Eenmalige vertoning documentaire 'Ondanks alles' in Ledeltheater Tfc m reiken met hulp van twee broers die een sinterklaascen trale runnen. De een (Benja Bruijning) is een losbol en een versierder. De ander (Fedja van Huêt) probeert juist serieus weer te terug te komen bij de moeder van zijn zoontje (Hali- na Reijn), nadat deze hem de deur heeft gewezen. Het vervolg laat zich uitteke nen. Het meest amusant is de bijrol van de jarenlange sinter klaasvertolker Bram van der Vlugt. Helaas komt de roman tiek matig van de grond. Janzen blijft te lang ironisch op af stand als een krengig ijskonijn. Als zij uiteindelijk ontdooit, overtuigt dat niet. Ook de te il Cliff Chadderton (1919-2013) was in 1944 commandant van een eenheid van de Royal Winnipeg Rifles die deel uitmaakte van het derde Canadese le ger. In 1987 kwam Chadderton terug naar het gebied waar in oktober/november 1944 veel Canadese soldaten betrokken wa ren bij de slag om de Schelde. Hij maakte een documentaire, bedoeld om de Canadezen duidelijk te maken wat hun jongemannen daar destijds hadden gepres teerd. Deze film met als titel 'Ondanks al les' wordt zondagavond 2 november een malig vertoond in het Ledeltheater in Oost burg. Chadderton verloor destijds zijn rechteronderbeen bij de slag om het Leo- poldkanaal. Na de oorlog zette hij zich in voor de Canadese War Amputations, een organisatie voor oorlogsinvaliden. Onder zijn leiding ontwikkelde War Amps zich tot een organisatie die ook de belangen be hartigt van burgers die ledematen missen. De titel van documentaire over de slag om de Scheldemonding verwijst naar het feit dat de Canadese soldaten geconfronteerd werden met Duitse troepen die in aantal en in gevechtskracht veel sterker waren dan verwacht. Daarnaast werden er fouten gemaakt door de generaals en werden er vanuit Canada geen versterkingen gestuurd om de vele do den en gewonden te vervangen. Ondanks al die 'obstakels' werden de Duitsers versla gen. Chadderton noemde zijn film daarom 'Against all odds' ('Ondanks alles'). De film, die oorspronkelijk twee uur duurde is door Ireen van Damme in het Neder lands ondertiteld en ingekort tot 80 minu ten. dansen en die zich weigert neer te leggen bij de chronische stof wisselingsziekte die zijn leven ver galt. Veel meer dan sympathiek wordt de film helaas niet. Regisseur Adriënne Wurpel probeert in ca meravoering en montage nog wel wat dynamiek te suggereren in de dansscènes. Het kan niet verhul len dat de film in essentie een rechttoe rechtaan ziektedrama is. Wat ook niet helpt, is de karakteri sering van de ouders van de pa tiënt. Terwijl Mouna Goeman Borge- sius de moeder neerzet als een overbezorgde moederkloek, schmiert Marcel Musters erop los als de toffe en begripvolle vader. Ondanks de filmische tekortko mingen is Dansen op de vulkaan een productie die het hart op de goede plaats heeft. Nils Verkooi- jen wil als ambassadeur van pa tiëntenvereniging Stofiuisselkracht aandacht te vragen voor een akeli ge ziekte. In die opzet is hij ge slaagd. genstelling tussen de broers is veel te schematisch uitge werkt. Vooral Bruijning legt het er vet bovenop. In Alles is liefde schonk Van Kooten een prachtige observa tie: „Liefde is als Sinterklaas. Je moet er in geloven. Anders wordt het niks." En daar wringt de schoen in Pak van mijn hartwe geloven niet in de personages en de situaties. Nils Verkooijen is 17 jaar en heeft al een flinke reeks film- en televisierollen op zijn naam staan. In het tienerdra ma Dansen op de vulkaan treedt Verkooijen niet alleen op als hoofdrolspeler, maar ook als pro ducent en co-scenarist. De ambitie om zelf een film te maken, siert Verkooijen en zijn vriend Sjors Mans, die meeprodu- ceerde en de muziek voor zijn re kening nam. Sympathiek is ook het onderwerp: Verkooyen speelt een 16-jarige jongen die dol is op DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 op afstand Zondag 2 november, Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur. Dansen op de vulkaan;regie: Adriënne Wurpel; met: Nils Verkooijen, Marcel Musters; te zien in: Vlissingen. 'Pak van mijn hart'; regie: Kees van Nieuwkerk; met: Chantal Janzen, Fedja van Huêt, Benja Bruijning, Ha- lina Reijn; te zien in: Goes, Vlissin gen, Terneuzen. Nils Verkooijen in 'Dansen op de Vulkaan', foto DPD De documentaire 'Ondanks alles' van Cliff Chadderton in Oostburg. door Fritz de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47