1 II II Koken volgens Dutch cuisine Beoordeling 4 UIT KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven We gaan steeds verser eten. Gezonder, meer uit de streek, uit het seizoen en zonder te verspillen. Dat beoogt het onlangs opgerichte inspiratie platform Dutch Cuisine. Neder land mag trots zijn op zijn culinai re erfgoed. In het buitenland wordt met jaloezie gekeken naar wat onze topkoks op dit gebied presteren. Zij zetten de toon voor een heel nieuwe generatie koks, die weer van A tot Z zelf willen koken. Ook in de thuis- keuken zet die trend door. Hoe doe je dat: koken volgens Dutch Cuisine? Topchef Albert Kooy schreef tien jaar geleden al een boek over De Nieuwe Neder landse Keuken. Hij is dé man om hierop te antwoorden: „Om te beginnen moet het lekker zijn, 100 procent smaak! Het ge recht moet voortkomen uit on ze eetcultuur, dus geen ganzen leverpaté (want Frans), maar wel smeerleverworst. Geen Ap- felstrudel, wel appeltaart. Geen consommé, maar wel een hippe erwtensoep met varkensbuik- spek. Waarom rundercarpaccio (Italiaans) als wij hier prachtig pekelvlees hebben of nagelhout. Harde Caesar Salad of zachte bo- tersla met een eitje? „Bovendien moet het gezond zijn voor mens én aarde. Meer groenten, minder vlees. Streef naar een verhouding van 80/20, niet in elk gerecht maar over de hele dag. Niet de kok, maar de natuur bepaalt wat we eten. Dus uit de streek en in het sei zoen. Het is helemaal niet leuk als je altijd alles kunt eten. Sa mengevat: ik wil op mijn bord zien waar ik ben en in welk sei zoen ik zit. En stop met e-num- mers toevoegen: vers heeft dat niet nodig! Terug naar de na tuur." Het klinkt mij als muziek in de oren. Maar waarom die En- gels-Franse noemer Dutch Cuisi ne? Het bekt lekker, maar is er geen Nederlandse term die de la ding dekt? „Omdat we óók een heel internationaal volkje zijn, met door de eeuwen heen open grenzen voor culinaire invloe den. We spreken onze talen en toch zijn we trots op onze her komst." Er is een stoer Dutch Cuisine lo go ontwikkeld: rond, zwart met witte letters en met een rood en blauw puntje eronder. Verwacht niet dat we dit overal op menu kaarten of restaurantgevels gaan aantreffen. „We hebben keurmer ken genoeg in deze sector", con stateren de initiatiefnemers Het Koksgilde, de Academie voor Gastronomie en Urgenda (een duurzaamheid bevorderende overheidsorganisatie). Ze werken liever achter de schermen aan een groeiend bewustzijn. Dat be gint bij de opleidingen. Vandaar dat ze zich nu actief rich ten op docenten en kookinstruc- teurs van hotelscholen. Geheel in lijn met de principes van Dutch Cuisine maak ik mijn runder bouillon met verse tuinkruiden. Voortkomend uit onze culinaire traditie, licht en gezond dus mo dern. Bovendien trek je bouillon „Als u opmerkingen heeft, horen we dat graag." Bram Demedts de gastheer deze avond stelt zich kwetsbaar en open op. En dat is wel zo prettig voor gasten die van proeven houden en voor wie proeven een tweede natuur is gewor den. We zijn bij brasse rie Domburg, de zaak die in februari openging. Prijs-kwaliteit: Entourage: Bediening: Horen, zien en ruiken: Bram Demedts wil vooral weten of de lauwwarme krab én de in rode biet gemarineerde zalm ons zullen bevallen. „Want die zijn nieuw op de kaart en we zijn be nieuwd wat onze gasten daarvan vinden. Desnoods kunnen we de smaak nog wat aanpassen", al dus Demedts. Brasserie Domburg is nog maar een dik half jaar open is en de kinderziektes zijn verdwenen. Voor de inrichting is goed geke ken naar de Parijse broertjes, met een granieten vloer, houten tafels en tonetachtige stoelen. Decoratief zijn ook de hanglam pen met witte glazen bollen, in drukwekkend stoere bar, plan ten en vergeelde foto's waar veel mensen aan lange tafels zitten. De eigenaar heeft zijn best ge daan om de Franse toon te vin den, maar de levendigheid en soms chaotische atmosfeer en ta ferelen die de Franse brasserie zo buitengewoon maakt, zijn niet te koop. Tijdens hoogtijdagen en speciale gebeurtenissen zoals op dagen dat er een taartenbuffet (op zon dagmiddag) wordt geserveerd of een mosseldag (vrijdagavond) zullen de kwaliteiten van de brasserie volledig benut worden. Deze maandagavond in de herfst vakantie zijn slechts vier tafels bezet en is het rustig. Demedts is onderhoudend. Hij brengt donker stokbrood met smeerba re boter en adviseert en passant om de kalfswang als hoofdge recht te kiezen. „Ik heb het nog niet geproefd, maar de geur is veelbelovend", zegt hij. Die kalfswang nemen we, maar eerst komen nog de nieuwe voor gerechten met de in bietjes ge marineerde zalm (8,50 euro) en warme noordzeekrab (11,00 eu ro). We worden er stil van, de voorafjes maken ons warempel monddood. De buik van de krab is leeggehaald en opnieuw ge vuld met het lichtzoete vlees van de krab, vermengd met ven kel en mayonaise (zelfgemaakte mayonaise horen we later). Het is een mooie binnenkomer. We prijzen de kok, die 'de krabsala de' goed op smaak heeft ge bracht. De zalm heeft een intens rode kleur gekregen door de<- marina de van biet en de groenten heb ben alle hardheid uit de vis weg genomen. De zalm is in dunne plakken gesneden en ligt op het bord alsof het een carpaccioscho- tel is. Het ziet er niet alleen mooi uit, het is erg zacht van smaak en lekker. We vervolgen met de favoriet van het personeel, een Dombur ger (16,00 euro), een burger van rund met bacon, gesmolten kaas en friet. Het is een sappige bur ger, smakelijk en goed. Maar de kalfswang (19.00 euro) is ónze fa voriet. Voor het heerlijke malse, wel wat vette rundvlees is een mes overbodig. In de krachtige saus van de kalfswang proeven we paddenstoelen. Het is een ge slaagde saus. In combinatie met groenten als erwten, peultjes en wortels en vooral aardappelpu ree komt de stoofpot het beste tot zijn recht. Het andere hoofdgerecht, de scholfilet, maakt deel uit van het driegangenmenu dat voor 25 eu ro wordt aangeboden. De scholfi let wordt geserveerd met aman- delenschaafsel, gebakken aardap pels en peultjes en wortels. Er is niets op het bordje aan te mer ken, alleen de prijs misschien, want buiten het menu om kost de filet 19,00 euro. We besluiten met een crème brulée (6,00 euro) en dat is de lekkerste crème brulée die we sinds jaren geproefd hebben. De glasachtige gekarameliseerde laag suiker barst als je de lepel er in steekt. Met de crème anglaise, brosse lekkernijen en een bolle tje sorbetijs is de klassieker een topper. Er staat een patissier in de keuken die wondertjes kan verrichten. In het begin neigde de menu kaart meer naar de Franse brasse- riekaart, met onder andere rillet- tes en kalfszwezerik. Demedts: „Maar gasten lieten ons links lig gen." De kaart is veranderd en verbeterd, is de opvatting. „In elk geval kunnen hier op drukke dagen over de hele dag zo'n 1000 gasten komen." Bij de brasserie staan mensen in de keuken die weten wat het is om af te proe ven en mensen in de bediening die gasten blij kunnen maken. Blij van Brasserie Domburg In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Een attente en vakbekwame ober. Het royale terras lonkt, maar daar voor moeten we nog op de zomer van 2015 wachten. Conclusie: Een mooie zaak met uit stekend eten, maar ook een beetje za kelijk. Dat laatste is jammer. Brasserie Domburg is een fractie verwijderd van een joviale, gezellige zaak. v-V Brasserie Domburg, Wijngaardstraat 17, 4357 AR Domburg, 0118- 567989, info@brasseriedomburg.nl, www.brasseriedomburg.nl. Openings tijden: Dagelijks open vanaf 11.00 uur, met uitzondering van: 3 tm do. 6 nov., van wo. 12 tm do. 13 nov., ma. 17 tm do. 20 nov., ma. 24 tm do. 27 nov., ma. 1 tm do. 25 dec. Lauwwarme krab a la Brasserie Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44