Celder en Akinmusire spannende combinatie Podiumagenda Ben van vormen 2 UIT De Nederlandse jazzsaxofonist Ben van Gelder vertrok op 18-jarige leef tijd naar New York en om daar te sla gen is veel talent en hard werken de norm. En slagen deed hij. Van Gelder is nu op tour nee met zijn 'Amerikaanse band', waarmee hij zondag in Porgy en Bess staat. Van Gelder heeft naast zijn kwartet nog een eigen kwintet en is ook bekend van de band van gitarist Reinier Baas. Hij drong vorig jaar door tot de halve finale van de prestigieuze Thelonious Monk International Jazz Compe tition. Speciale gast in Van Gelders kwartet, trompettist Ambrose Akinmusire won deze prijs al eens in 2007. Akinmusire won ook de Paul Acket Award 2014. Deze prijs werd afge lopen zomer uitgereikt op het North Sea Jazz Festival waar hij ook optrad. Dat zegt wel wat over het niveau van dit kwartet. Akinmu sire wordt gezien als één van de interessant ste jonge jazztrompettisten van dit moment. Hij speelt virtuoos, met veel techniek en een prachtige toon. Zet daarnaast Van Gelder met zijn stijl waarin lyriek, ritmische vond sten en energieke escapades samengaan en de ingrediënten voor een spannende combi natie zijn compleet. Noem ze maar op, de groten uit de jazzmuziek. De Amerikaanse jazzbassist Christian McBride speelde met allemaal. Meer dan 300 opnames maakte hij en hij won drie Grammy Awards. Zondag speelt het trio McBride in 't Schutters hof in Middelburg met onder andere materiaal van het vorig jaar uitgekomen album 'Out here* Christian McBride leidt veel eigen bands en alle maal van verschil lende omvang. Twee jaar gele den wilde hij met een kleine bezetting aan de slag. Het werd een trio. En wat voor een. Daarmee komt hij zon dag naar Middelburg. Voor McBride was de legendari sche bassist Ray Brown een held, mentor en een tweede va der. Op zijn zeventiende stapte McBride in de band van saxofo nist Bobby Watson. Al snel scha kelde hij over naar Freddie Hub bard, Benny Golson en Hank Jo nes, later naar Joshua Redman, Bred Mehldau maar ook naar Sonny Rollins en Herbie Han cock. De wijze lessen van Brown misten hun effect dus niet. Net zo goed fungeert Mc Bride zelf als mentor voor veel jonge muzikanten. Zoals Christi an Sands en Ulysses Owen jr., respectievelijk pianist en drum mer in zijn trio. Met hen maakt hij jazz die de pan uit swingt, en speelt hij blues uit the Ameri can Songbook. Geen ingewikkel de maatsoorten. Straight ahead heet die stijl ook wel. En dat voor zulke jonge muzikanten. Is dat geen moderne jazz? De he ren geven daar zelf antwoord op in een korte videoserie die on der meer te vinden is op Youtu- be. Daarin bespreken ze met na me de muziekkeuze van dit trio. Owens wil graag dat het album 'Out here' een herontdekking van straight ahead jazz teweeg brengt. Hij legt uit: „Wat er mo dern aan is, is dat er niet veel jonge jazzmuzikanten zijn die deze muziek tegenwoordig kun nen spelen. Probeer maar eens te spelen wat wij spelen. Niet door de generatie van voor ons te kopiëren maar door het te brengen met een fris geluid, zo als bij ons." Owens' kompaan Sands is een pianist die put uit de traditie van Billy Taylor, Oscar Peterson en Hank Jones. Maar hij studeer de ook bij moderne pianisten als Vijay Iyer en Jason Moran. En hij mengt dié invloeden op zijn eigen manier. Sands wil de mythe ontkrachten dat je als jazzmuzikant niet creatief zou Ben van Gelder, jonge getalenteerde jazzsaxofonist, foto Andreas Terlaak/HH door Mischa Beckers Bezetting: Ben van Gelder (altsaxofoon), Ambrose Akinmusire (trompet), Matt Brewer (bas), Craig Weinrib (drums). Ben van Gelder Quartet, zondag, Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 15:00u DONDERDAG 30 OKTOBER Oostburg Klucht Taxi Taxi' door De Komedie Compagnie, Ledeltheater, 20.15 uur Rilland Javier Guzman 'Absurd Verlicht' (try-out), Luctor et Emergo, 20.00 uur VRIJDAG 31 OKTOBER Kapelle Literaire-muzikale avond over roman 'De viool van mijn moeder' met Yvonne - van den Berg, Maaike van der Heijdt en Anke Tanihatu, Hal Gemeentehuis, 20.00 uur Middelburg Piano Estafette, De Boheemse School, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur.(gratis) Rilland Bert van de Brink en Jannie Du Toit met ode aan Jules de Corte, Luctor et Emergo, 20.00 uur Terneuzen Lenette van Dongen 'Roedel', Scheldetheater, 20.00 uur Zierikzee Halloweenfeestje voor de kinderen, van 19.00 - 21.30 uur; daarna vanaf 23.00 uur Halloweenfestijn voor volwasse nen met dj's Hans Hunebed en de Graf delvers, Brogum Pop Cultura. ZATERDAG 1 NOVEMBER Goes Signeersessie Katinka Polderman, De Koperen Tuin, 15.30 - 16.30 uur De bende van Beuving 'Klap van de ko renmolen' m.m.v. Popkoor Flasback, De Mythe, 20.00 uur Zeeuwse metalavond met Fire Within, Hatred Defined, Tellurion, Podium't Beest, 20.30 uur 's Heerenhoek Rock with a twist of soul door band Old Spice, Eetcafé de meiden, 22.00 uur Hulst Stichting Dansz jubileumprogramma Danza esta en mi alma, Reynaert college, 20.00 uur. Ons Klein Orkest met 'Coulors', Reynaertland, Kreekzoom 2, 20.00 uur Middelburg Signeersessie Katinka Polderman, De Drukkerij, 11.30 uur 'Bruid in de morgen', Middelburgs Theater, Minitheater, 20.00 uur Concert Consort of Voices, Lutherse Kerk, 20.00 uur. Jubileumconcert Middelburgs Kamer koor, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Danny Vera The New Black White, Schouwburg, 20.00 uur Theaterconcert, smartlappenkoor Scharretjoe en De Band 5-o-Matics, 't Spiegeltheater, 20.00 uur. Oostburg 'On Tour", Muziekvereniging "Harmo nie" Oostburg m.m.v. zangeres Marjon van Iwaarden, Ledeltheater, 20.00 uur Terneuzen De Zeeuwse Muziekbond (ZMB), mu ziekconcours harmonie, fanfare en brass bands, Scheldetheater, 12.30 uur. Vlissingen Rockcoverband LeBrock, Café De Concurrent, 23.00 uur Wemeldinge Koorconcert Zeeuws mannen Ensem ble, Jeugdkoor Jedidjah, 's-Gravenpolder en Fluitgroep Chasifja, Krabbendijke, Maartenskerk, 19.30 uur Zierikzee Muzikale theateropvoering 'Sunrise' met Koor Waisisi en Kon. Harmonie Kunst en Eer, Nieuwe Kerk, 20.00 uur ZONDAG 2 NOVEMBER Baarland Muziekenserhble Trequartone, Galerie G achttien 88,15.00 - 17.00 uur. Middelburg Jazz trio Perspicacity met o.a; Sjaak Lammers, Restaurant ZenC, Markt, 14 - 17 uur Concertlezing Marcel Worms en K. Schippers, Kloveniersdoelen, 15.00 uur Christian McBride Trio, Café Schuttershof, 15.30 uur Terneuzen Jazzkwartet Ben van Gelder, Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Presentatie van de cd 'David Hall, a tri bute', troubadour Stefan van de Sande, Arsenaaltheater, 15.00 uur Zierikzee Canto Ostinato met twee vleugels, San dra en Jeroen van Veen, Nieuwe Kerk, 15.00 uur Zonnemaire Ronnie Snipperdag, cd-presentatie De Ouwe Smisse, 14.30 uur. DINSDAG 4 NOVEMBER Middelburg De Zeeuwse handel in de 174 eeuw: auteurs Jan Kuiper Ruud Paesie en Ad Tamper in gesprek met PZC-journalist Jan van Damme, De Drukkerij, 16.30 uur Terry Riley in C, Jubileum Concert Haags Saxofoon Kwartet Plus 10 Zeeuwse musici Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Terneuzen Literaire avond met Kees van Beijnum, Porgy en Bess, 20.00 uur WOENSDAG 5 NOVEMBER Goes Dames voor na vieren met 'Bruids- en grafwerk', De Mythe, 20.00 uur Middelburg Filosofiemiddag, de zoektocht naar ver vulling van Meister Eckhart; Kloveniersdoelen, 13.30-16.00 uur McBride en trio in i door Mischa Beckers Christian Mc Bride en het Christian McBride trio. foto portret Anna Webber en van het trio foto Chi Modu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42