SPORT 35 ZWEMTALENTEN Zeeuws-Vlaamse Manon en Jeroen Aerssens willen naar de zwemtop. Vader Edwin helpt daarbij als trainer. KNOKKE-HEIST - Binnen het gezin Aerssens draait alles om de zwem- sport. Edwin Aerssens pendelt met zijn dochter Manon (15) en zoon Jeroen (13) drie dagen per week voor de zwemtraining heen en weer tussen hun woonplaats Sint Kruis en Knokke-Heist. In het wedstrijdbad van de moderne zwemaccommodatie Duinenwa ter, twee kilometer van Knokke, geeft de 43-jarige vader training aan zijn kinderen. Dat Manon en Jeroen gezegend zijn met veel talent, bewezen ze eerder tijdens de Nederlandse kampioenschappen junioren en minioren. Manon behaalde vier Nederlandse titels. Een hoogte punt vormde de gouden plak op de 400 meter vrije slag NK junio ren in 2011 in Terneuzen. Jeroen werd in Dordrecht Nederlands kampioen op de 100 meter vlin derslag. Zit het zwemmen in de genen? „Nee", zegt Edwin. Zelf heeft hij nooit affiniteit gehad met de zwemsport. „Ik heb me altijd be zig gehouden met hondenwed strijden. De enige relatie met het zwemmen is via mijn vrouw (He- leen Quaak). Zij heeft bij de red dingsbrigade gezeten", vertelt hij in de hal van het zwembad, ter wijl zijn kinderen baantjes trek ken. Behalve in Knokke-Heist trainen Manon en Jeroen ook drie keer per week bij de Walcherse zwem vereniging DZK (De Zeeuwse Kust), waar Albert Onderdijk hun trainer is. Voor DZK, dat dit jaar in de hoogste klasse van de KNZB uitkomt, doen ze mee aan de zwemcompetitie. Manon en Jeroen zijn ondanks hun jonge leeftijd inmiddels aan hun derde zwemclub toe. Manon begon op zevenjarige leeftijd bij Scheldestroom, terwijl Jeroen na advies van badmeester De Vries in Oostburg zich op zesjarige leef tijd aansloot bij de zwemclub uit Breskens. Jeroen kan ook aardig voetballen. „Voetballen is een spelletje, zwemmen is een sport", had de badmeester gezegd. De keuze was snel gemaakt. Door zijn kinderen rolde Edwin in de zwemsport Aan de hand van de ervaren Frans Verplanke liep hij mee tijdens de trainingen van Scheldestroom. „Ik heb veel van Frans opgestoken." Edwin volgde een cursus zwemtrainer en behaalde het diploma assistent trainer niveau 2. Door de breuk van trainer Frank Scherbeijn met Scheldestroom na een conflict be sloot hij met zijn kinderen op te stappen. „Dat is gebeurd in een op welling", kijkt hij achteraf terug. De Schelde werd de nieuwe vere niging, maar bij Cees van Houwe- lingen konden ze door het volle schema te weinig trainen. Vanuit De Schelde werd contact gelegd met DZK, waar ze meer tijd kre gen om hun trainingsarbeid te verrichten. Ze voelden zich er al snel thuis. Zo was er volgens Ma non een goede klik met trainer Marcel Kort. Dit jaar is Onderdijk de trainer, waarbij vader Aerssens als assis- We zijn het niet altijd met hem eens, hoor. We hebben weieens meningsverschillen tent fungeert. In het zwembad van Knokke werkt hij de trai ningsschema's af. Hij vindt het leuk om met jeugd te werken, maar geeft toe dat het niet altijd meevalt om je eigen kinderen trai ning te geven. Dat is andersom ook het geval. „We zijn het niet al tijd met hem eens, hoor. We heb ben weieens een meningsver schil." De zwemmers hebben er geen moeite mee dat hun vader streng kan zijn. „Een trainer moet streng zijn", vindt Manon. Zij is zich ervan bewust dat ze de laat ste twee jaar een stilstand in haar prestaties heeft gekend. „Ik heb er geen verklaring voor, maar ik heb het gevoel dat het beter zal wor den. Ik zit nu in een hogere leef tijdscategorie. Ik hoop weer bij de top te geraken." Volgens haar vader heeft het ook te maken met de school, waar ze het even moeilijk heeft gehad. „Ze moeten het zwemmen kun nen combineren met de school. De studie geniet de voorrang. Ze trainen nu elf, twaalf uur per week." Jeroen en Manon volgen onder wijs op de scholengemeenschap 't Zwin in Oostburg. Het is in de week van de herfstvakantie. Melle van Gemert, zwemvriend en con current van Jeroen, is een dagje bij de Aerssens. Hij traint mee. Vrijdag logeren ze op hun beurt bij Melle in Vlissingen. Bij vader Eelco van Gemert, voormalig Zeeuwse zwemtopper, wordt op zaterdag regelmatig aan cross-fit ness gedaan, ter voorbereiding op de zwemwedstrijden van zondag. Voor de belangrijkste wedstrijden is er wel sprake van enige druk. „Je merkt wel van iets van span ning bij grote wedstrijden", meent Jeroen. „Bij de NK-wed- strijden krijg ik de kriebels, maar na de start is het over", vult Ma non aan. Ze zijn best ambitieus. Jeroen hoopt op zijn favoriete nummers 100 meter vlinderslag en rugsiag bij de NK op een podiumplaats. v Voor Manon telt een goede presta tie op het NK neerzetten op haar favoriete nummers de 100 en 200 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag. Haar grote voorbeeld is Femke Heemskerk. „Van de ab solute top kun je alleen maar dro men. Je moet realistisch blijven en vooral het plezier in het zwem men houden." Edwin geeft zijn dochter gelijk. Al ziet de trotse va der ook graag zijn kinderen preste ren. „Er zijn er weinigen die de top halen. Het vergt veel discipli ne. De top kun je vergelijken met een piramide, waarbij steeds meer talenten afvallen." De zwemtraining zit er in Knok ke op. De volgende dag moeten Manon en Jeroen zich melden bij DZK voor de training. „We heb ben er geen probleem mee, want we zwemmen veel te graag", ver zekeren de zwemtalenten uit West- Zeeuws-Vlaanderen. DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 'Voetbal is een spelletje, zwemmen is een sport' door Aector Dooms Manon (links) en Jeroen Aerssens (rechts) worden in Knokke getraind door hun vader Edwin (midden), foto Peter Nicolai Manon en Jeroen Aerssens Samen hebben Manon en Jeroen Aers sens al vijf Nederlandse titels. Manon behaalde er al vier en Jeroen werd in Dordrecht Nederlands kam pioen op de 100 meter vlinderslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35