Oostburger Arend Mijs verzamelde Duitse propa- gandafoto's van '14-'18. 28 ZEELAND EERSTE WERELDOORLOG IN HET ZEEUWS ARCHIEF IN MIDDELBURG noemd tot viceconsul van België in Oostburg. In die hoedanigheid gaf hij reisdocumenten af, vervul de formaliteiten op het terrein van de burgerlijke stand en het personen- en familierecht, en hij bevorderde handelscontacten. Nadat op 4 augustus 1914 Duitse troepen België waren binnenge vallen, kwamen er vluchtelingen naar Nederland. Viceconsul Mijs was actiefin vluchtelingencomi tés en behartigde belangen van ge vluchte Belgen. Hoe hij aan de Duitse propaganda- foto's kwam is niet duidelijk. Mo gelijk heeft zijn functie van vice consul van België daarin een rol gespeeld. Hij bracht een collectie van 386 foto's bijeen, die gemaakt waren door militairen van het Ma rinekorps Flandern. Dat korps moest geallieerde landingen op de Vlaamse kust voorkomen, en coördineerde de Duitse lucht- en marine-activiteiten. Tijdens de archievendag in het Zeeuws Archief in Middelburg, za terdag 1 november, wordt de col lectie foto's van Arend Mijs voor het eerst getoond. Op deze pagina ziet u voorbeelden uit die verza meling. Verder kunt u rekenen op beelden van zeemijnen, zeppe lins, vlammenwerpers en ver woestingen door geallieerde bom bardementen. Nu Vlaanderen ver drinkt in de herden kingen van de Groote Oorlog, wordt er ook in Zee land toch redelijk fanatiek terug geblikt op de dramatische jaren 1914-1918. Nederland was tijdens die Groote Oorlog weliswaar neu traal, maar had via een enorme vluchtelingenstroom, een elektri sche draad langs de grens en talrij ke vergissingsbombardementen volop met het conflict te maken. Zeeland lag het dichtst bij het front, het kanongebulder aan de Ij zer was er hoorbaar. In die jaren was notaris Arend Mijs (1866-1934) een gerespec teerd burger in Oostburg. Hij was daar in 1908 initiatiefnemer van de oprichting van de ambachts school en hij zette zich in voor de aanleg van lokale stoomtramlij- nen. In april 1914 werd hij be- Arend Mijs (1866-1934): notaris en viceconsul voor België in Oost burg. Hij verzamelde Duitse foto's van de Groote Oorlog. Bemanning van een Duitse duikboot. I Zeesoldaten dragen de Engelse majoor Harrison weg. Harrison werd in zijn vliegtuig - een Handley Page - neergeschoten bij Brugge op 29 april 1918. Duitse duikboten brachten zowel oorlogsschepen als koopvaardij- en passa giersschepen tot zinken. Ook kleinere vissersboten waren doelwit. Vaak werd een schip eerst aangehouden en kreeg de bemanning de gelegenheid om in eigen sloepen over te stappen. Daarna werd het schip met explosie ven tot zinken gebracht Op de foto: mannen van een vissersboot langszij bij een Duitse duikboot. Drenkelingen werden naar de wal of naar andere schepen gebracht De Duitse stelling Affenberg (Apenrots) bij Lombardsijde ten noorden van Nieuwpoort Op de voorgrond een kerkhof in de duinen. Duitse foto's '14-'18 Schapen als drenkelingen aan boord van een Duitse duikboot. door Jan van Damme Eerste Wereldoorlog in het Zeeuws Archief in Middelburg, zaterdag 1 no vember van 10.00 tot 17.00 uur. De foto's uit de collectie Mijs worden met andere archiefstukken over de oorlog '14-'18 getoond. Rondleidin gen in de depots (45 min.) om 10.30, 11.0a, 11.30,13.00,13.30, 14.00, 14.30 en 15.00 uur. Toelichting op de collectie Mijs om 11.00 uur door di recteur Hannie Kool-Blokland en archi varis Toon Franken. Workshop: hoe vind ik Belgische vluchtelingen in de archieven, 14.30-15.30 uur. Lezing Ad van Liempt: Het verleden is een vreemd land, 16.00 -17.00 uur 5).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28