'Drugsbeleid weegt zwaar bij oordeel rechter' L ANBO Rechter maakt einde aan kippensoap Gratis toegang 26 WALCHEREN ANBO rayon Walcheren nodigt u uit voor de Herdenking 70 jaar Bevrijding Walcheren. Modelautobeurs in Kruiningen Amsterdamse rechtbank legt in soortgelijke strafzaak als tegen Aarden een coffeeshophouder geen straf op. recht op vervolging verspeeld om dat het wist of kon weten dat Aar den, met twee grote coffeeshops in Vlissingen en Goes, wel moest werken met een zogenoemde stash om ervoor te zorgen dat hij genoeg softdrugs op voorraad had om zijn klanten goed te kunnen bedienen. In de shops zelf mag na melijk maar 500 gram in voorraad worden gehouden. Het Openbaar Ministerie ging in beroep tegen de uitspraak. April dit jaar besliste het gerechtshof in Den Bosch dat het vonnis van de rechtbank in Middelburg moet worden vernietigd, omdat niet goed is gemotiveerd waarom het Openbaar Ministerie (OM) geen MIDDELBURG - De Nederlandse rechters hebben het wel een beet je gehad met het softdrugsbeleid. Enkele recente uitspraken tonen dat aan. De Vlissingse coffeeshop- houder Gerard Aarden kan daar mogelijk van profiteren als hij over enige tijd weer voor moet ko men omdat hij in een opslag plaats buiten zijn Goese coffee shop een grote partij softdrugs in voorraad had. De strafzaak tegen Aarden sleept al enkele jaren aan. September 2009 hield de Goese politie in de buurt van Vlasmarkt een Vlissing se medewerker van de coffeeshop houder aan. In een tas had hij en kele honderden grammen aan voorverpakte softdrugs bij zich. Tijdens zijn verhoor vertelde hij dat die drugs bestemd waren voor coffeeshop Aarden aan de Grote Markt in Goes en afkomstig uit een pand waar de voorraad van de coffeeshop lag. De politie ging vervolgens op onderzoek uit en trof in dat bewuste pand aan de Goudenmuilstraat een stash aan met 94 kilo hennep en 21.982 voor- gedraaide joints. De Middelburgse rechtbank ver klaarde in 2012 dat het Openbaar Ministerie (OM) niet ontvankelijk was in de vervolging van Aarden. Het had volgens de rechters het MIDDELBURG - Raadsman Martijn van der Want juicht de ontwikke ling toe dat het arrest van het Am sterdamse gerechtshof in de straf zaak tegen de Terneuzense coffee shop Checkpoint als een baken dient voor de Nederlandse rech ters. In het recente vonnis tegen de twee wietkwekers uit Bierum, wel schuldig, geen straf, wordt en kele malen verwezen naar het Checkpoint-arrest. En het vonnis tegen de coffeeshophouder uit Hoofddorp, wel schuldig, ook geen straf, lijkt ook rechtstreeks afgeleid van het Checkpoint-ar rest. Van der Want treedt op als advocaat van Checkpoint en con stateert dat de rechters het steeds vaker opnemen voor aangeklaag den 'die er alles aan hebben ge daan om te handelen binnen de doelstellingen van het gedoogbe leid. Dit geldt niet alleen voor de coffeeshophouder en zijn perso neel, maar zelfs ook voor kwekers. Waar in het verleden de rechter de wenkbrauwen nogal eens fron ste wanneer een advocaat in zijn pleidooi wees op het softdrugsbe- recht had op vervolging. De Am sterdamse rechtbank heeft twee weken geleden, in een soortgelij ke strafzaak als die tegen Aarden, bepaald dat de eigenaar van een coffeeshop uit Hoofddorp wel schuldig is aan het overtreden van de gedoogregels maar hem geen straf opgelegd. Die eigenaar had een grote hoeveel softdrugs in voorraad in een stash buiten zijn coffeeshop Superfly. Het ging om 95.951 gram hennep, 12.014 gram hasj en 5432 voorgedraaide joints. Het OM eiste begin deze maand een voorwaardelijke celstaf tegen de eigenaar van één maand en een werkstraf van 240 uur. Twee weken later bepaalde de recht bank dat de eigenaar wel schuldig is maar legde hem geen straf op. Dat vonnis lijkt regelrecht afge leid te zijn van het arrest van het leid van de overheid, laat de rech ter dit nu juist zwaar wegen bij de beoordeling van een soft drugszaak. Wanneer een gedaag de zich verre houdt van georgani seerde criminaliteit, geen overlast veroorzaakt, keurig belasting be taald, en 'open' is tegen de over heid, dan kan hij of zij rekenen op een meedenkende rechter. Dit wordt zichtbaar doordat rechters, sinds de Checkpoint-uitspraken, geregeld het OM niet-ontvanke- lijk verklaren in de vervolging. Maar ook regent het zogenoemde Amsterdamse gerechtshof in de strafzaak tegen de Terneuzense coffeeshop Checkpoint. Juli dit jaar bepaalde dat hof dat het OM gedeeltelijk niet-ontvankelijk is in de vervolging van Checkpoint. De Terneuzense coffeeshop hield zich volgens de raadsheren aan de gedoogvoorwaarden, ook toen er dagelijks duizenden klanten kwa men. Eigenaar Meddie Willemsen en zijn medewerkers zijn alleen schuldig aan de opslag, buiten de werkvloer van de shop, van vele kilo's hennep. Ze worden daar echter niet meer voor vervolgd. Want coffeeshop Checkpoint werd jarenlang gefaciliteerd en ge stimuleerd door de overheid, die van de noodzaak tot inkoop en op slag van grote hoeveelheden soft drugs geweten heeft, aldus de raadsheren. 9a-afdoeningen. Dit houdt in dat de rechter de verdachte in be scherming neemt door te zeggen: „Formeel is het wel strafbaar wat u heeft gedaan, maar omdat uw handelen juist past in het beleid van de overheid qua volksgezond heid en handhaving van de open bare orde, leggen we u geen enke le straf op." Van der Want is ook raadsman van Aarden. Omdat deze zaak nog aanhangig is, wil hij niets inhou delijks zeggen over deze straf zaak. ANBO rayon Walcheren Zaterdag i november 2014 van 13.00 -17.00 uur. Het Atrium van Ter Reede, Vredehoflaan 370, Vlissingen. KRUININGEN - In het dorpshuis in Kruiningen wordt zaterdag de der de modelautobeurs gehouden. Verzamelaars die de collectie op ruimen, krijgen deze keer extra ruimte. De beurs is open van 10.00 tot 15.00 uur, toegangsprijs 4 euro. Theo en Elly Verbunt houden al 28 jaar sierkippen en -eenden ach ter hun woning aan de Bosse- straat. Hun buurman wilde die weg hebben en klopte bij de ge meente Hulst aan. Hulst koos een gulden middenweg en bepaalde dat de Verbunts het stuks volwas sen pluimvee direct bij hun huis moeten beperken tot 21, waarvan maximaal drie hanen. De Verbunts willen er meer kun nen houden om goed te kunnen kweken voor exposities waar ze vaak prijzen in de wacht slepen. De buurman bleef erbij dat alles weg moet, omdat de dieren over last zouden geven en er een woon bestemming op het stuk grond rust. De bestuursrechter in Mid delburg gaf de gemeente Hulst eerder al gelijk. De Raad van State heeft die uitspraak in hoger be roep bevestigd. „Onze hobby is kapot", stelt Theo in een reactie. Hij gaat wel door met kweken. „Nu kunnen we nog met 18 kippen naar exposities, vol gend jaar maar met drie of vier." De kwestie speelt al sinds 2008. De oorzaak was aldus de Ver bunts dat de buurman zijn tuin had opgehoogd, waardoor zij te maken kregen met wateroverlast. Ze zeiden daar iets van. Sindsdien is het hommeles. De Verbunts hebben ook een wei land waarop ze gevogelte houden. De witte sierkippen en siereend- jes achter hun huis kunnen daar niet heen. „De kippen worden dan vies. Je kunt er dan niet meer mee op een expositie komen. En roofvogels pakken die kleine sier- eenden." Theo Verbunt vreest dat de uitspraak grote gevolgen heeft voor andere hobbykwekers. Hoop glooit voor coffeeshop Coffeeshophouder Gerard Aarden mag uit recente gerechtelijke uit spraken hoop putten op een mild oordeel van de rechtbank in zijn strafzaak. door Emile Calon ANBO, de belangenorganisatie die zich landelijk en plaatselijk inzet voor senioren. Dé belangenorganisatie voor senioren U kunt zich aanmelden voor deze middag per e-maii: afd.vlissingen@anbo.nl of telefonisch bij de secretariaten van AN BO, KBO of PCOB. Wij verwelkomen U met een kopje koffie, gebakje en in de pauze een drankje en een hapje. VOGELWAARDE - Niemand heeft in de 'kippensoap' in Vogelwaarde ge wonnen. Of het moet de gemeente Hulst zijn die woensdag door de Raad van State in het gelijk is ge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26