Individuele gesprekken over huishoudelijke hulp Gemeenten tekenen contract jeugdhulp I| Serooskerke werkt aan dorpsplan ti I| I V PAULPIM 40% KORTING OP CANALI 24 WALCHEREN OUDERENHUISVESTING WVO Zorg koopt en verbouwt de Zware Plaatwerkerij in Vlissingen tot een woonzorgcentrum. Dat zei wethouder Saskia Szara- finski, verantwoordelijk voor de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning, gisteravond tegen de com missie maatschappelijke zaken in Middelburg. „Momenteel krijgen 1300 Middelburgse huishoudens hulp bij het huishouden via de WMO. We gaan met iedereen in gesprek. Eerst gaan we ze bellen, maar we verwachten dat we uit eindelijk met iedereen ook een persoonlijk gesprek zullen voe ren. We adviseren ook dat ze er ie mand bij betrekken als ondersteu ning." Vanaf 1 januari komen mensen minder snel in aanmerking voor die professionele hulp en moeten zij een groter beroep doen op fa milie, vrienden en buren. Dat leidt tot veel onrust onder men sen die nu nog wel hulp krijgen. „We gaan heel goed kijken welke hulp mensen al dan niet nodig hebben. Kunnen ze zelf nog hulp regelen, dan moeten ze dat doen. Kunnen ze dat niet betalen, dan krijgen ze een persoonsvolgend budget en delen we de kosten", vertelde Szarafïnski. De gemeente betaalt dan mee aan de hulp. „Mensen die zelf geen hulp meer kunnen regelen, vallen onder de WMO." Volgens Szarafïnski worden ook gesprekken gevoerd met mensen die al langer (van voor 2012) huis houdelijke hulp krijgen. „Zij zijn inmiddels weer wat ouder gewor den en misschien is hun situatie veranderd. Misschien komen zij wel in aanmerking voor zwaarde re hulp, de huishoudelijke zorg", merkte de wethouder op. Pas als met alle betrokken 1300 huishoudens is gesproken, weet de gemeente hoeveel mensen hun huishoudelijke hulp behou den, hoeveel van hen huishoude lijke zorg zullen krijgen en hoe veel mensen geen hulp meer ver goed krijgen maar die zelf moe ten betalen, zei Szarafïnski. „Met de overeenkomst is de jeugd hulp aan Zeeuwse gezinnen ook in 2015 gegarandeerd", stelt de Goese wethouder Jo-Annes de Bat „Bovendien wordt er flink geïnvesteerd in de samenwerking tussen de hulpverleners. Dat is be langrijk omdat per 1 januari 2015 de toegang jeugdhulp verandert. Vanaf dan kunnen inwoners bij gemeenten terecht voor al hun vragen over hulp en ondersteu ning bij het opgroeien en opvoe den. Via sociale wijkteams of ge- biedsteams worden deze vragen gericht op de gehele gezinssitua tie beantwoord. Ook de gecontrac teerde jeugdhulpaanbieders zijn hierbij betrokken. De organisaties PROFITEER 3 DAGEN LANG Pakken, Jasjes, Shirts Broeken ZONDAGGEOPEND hebben zich al langere tijd voorbe reid op de veranderingen die bin nen de jeugdhulp gaande zijn." Wethouder Saskia Szarafïnski uit Middelburg is ervan overtuigd dat de veranderingen ten goede ko men aan het welzijn van de kinde ren en gezinnen in Zeeland. „Hun vraag is leidend. Daarbij is de sa menwerking tussen hulpverle ners cruciaal. We verbinden hun expertise binnen de sociale wijk teams of gebiedsteams én zorgen voor een goede overdracht als er een overgang nodig is tussen ver schillende vormen van hulp of on dersteuning." De Terneuzense wethouder Cees Liefting geeft aan dat er met de contracten een behoorlijk bedrag is gemoeid. „In totaal gaat het om 82 miljoen euro. Dat is veel geld. Daarom hebben we het proces zorgvuldig doorlopen. We zijn er trots op dat we het hier in Zee land zo goed en in zo'n kort tijds bestek hebben kunnen regelen." VLISSINGEN - Ouderen die nu in de zorgcentra Scheldehof en Weyevliet wonen, verhuizen in de winter van 2016/2017 naar het nieuwe woonzorgcentrum in het Scheldekwartier. WVO Zorg be gint over enkele weken met de verbouwing van de Zware Plaat werkerij. De stichting tekende gis teren de koopovereenkomst met de gemeente Vlissingen. In de Zware Plaatwerkerij en in een nieuwbouw die ernaast komt, komen 91 kamers voor men sen met een verpleeghuisindica tie. Ook komen er 54 appartemen ten voor ouderen die nog wel zelf standig kunnen wonen, maar hulp en zorg in de buurt nodig hebben. Die kan dan geleverd wor den door WVO Zorg. Eigenlijk zou Philadelphia Zorg die 54 appartementen laten bou wen en gaan verhuren, maar die zorgorganisatie haakte eerder dit jaar af. Zo waren er de afgelopen jaren meer 'hobbels', zoals direc teur Jan de Graaf van WVO Zorg en Hans van Houdt projectleider Scheldekwartier, het formuleer den. Bouwen vlakbij de stad en verontreiniging van de bodem, preciseerde Van Houdt, terwijl De Graaf wees op de 'uitdagin gen' om alle vierkante meters goed te benutten en de exploita tie rond te krijgen. „Het was heel aanlokkelijk, maar ook een grote financiële uitdaging." Daarin is een subsidie van de pro vincie van 2,3 miljoen euro van cruciaal belang. Dat bedrag is toe vallig net zo hoog als de aankoop prijs voor de Zware Plaatwerkerij. Hoewel die bedragen los van el kaar staan, was het zonder die subsidie 'vrijwel onmogelijk' ge weest van de Zware Plaatwerkerij een woonzorgcentrum te maken, gaf De Graaf toe. De gemeente wilde de Zware Plaatwerkerij graag verkopen, maar heeft geen concessies ge daan aan de prijs, stelde wethou der John de Jonge. „We hebben wel nadrukkelijk rekening gehou den met de wens om dit pand te behouden voor Vlissingen. We willen hiermee ook een maat schappelijke opbrengst binnenha len." Voor beide - gemeente en zorgin stelling - is het een 'goede plek', zei De Graaf. „Dicht bij het cen trum van de stad en dicht bij de boulevard. Natuurlijk hebben we te maken met bewoners die soms slecht ter been zijn, maar ze krij gen hulp om in de gewone we reld te kunnen blijven wonen. Be langrijk is dat het een gebouw is met een grote belevingswaarde, want deze mensen zijn wel aan huis gebonden." Vanuit de ramen van hun kamers kijkt een aantal bewoners uit op het Scheldekwartier. Dat ligt er nu grotendeels braak bij. Maar, zei De Graaf, de omgeving van de Zware Plaatwerkerij krijgt een flinke opknapbeurt. De gemeente zorgt daarvoor en betaalt die ook. Bezuinigingen en de aanvraag om artikel-12-gemeente te worden, veranderen daar volgens hem niks aan. „Daarover zijn zwart op wit afspraken gemaakt. Ook over Het was heel aanlokkelijk, maar ook een grote financiële uitdaging de kwaliteit waaraan de openbare ruimte moet voldoen." De kans om zo'n groot pand te ko pen en om te bouwen tot woon zorgcentrum zal zich de komende tien jaar niet meer voordoen in Vlissingen, voorspelde De Graaf. Daarom ook was hij blij dat het nu is gelukt met de Zware Plaat werkerij. „In de zorgwereld wordt momenteel heel weinig gebouwd door de onzekerheden over de toe komst en de financiën. Wij had den een dubbele noodzaak: de tij delijke huisvesting in Weyevliet stopt en zorgcentrum Scheldehof is verouderd." De Graaf zei dat bewoners in hun huisvesting 'kwaliteit en gebor genheid' zoeken. WVO Zorg over legt ook tijdens de verbouwing daarom met de cliëntenraden over de inrichting van het nieuwe woonzorgcentrum. Het is er nu goed toeven menen de Serooskerkenaren en dat wil len ze graag zo houden. Afgelo pen voorjaar zijn de eerste stap pen voor de opzet van dat dorps plan gezet. Een stuurgroep stelde een dorps- visie op: 'Serooskerke is een cen traal gelegen dorp op Walcheren waar het goed vertoeven is. Kust en stad bevinden zich op korte af stand, maar de drukte van beide ziet men niet terug op Seroos. Beeldbepalend voor het dorp zijn de Johanneskerk, de molen en het park Welgelegen. De rijke historie van het dorp verdient meer be kendheid'. Zeven werkgroepen, bestaande uit in totaal een veertigtal dorps bewoners, gingen aan de slag ge gaan met thema's als cultuur; leef baarheid; wonen; zorg; voorzie ningen; bedrijven en winkels. De sterke en meer kwetsbare kanten van het dorp zijn op een rijtje ge zet en aan de hand daarvan wordt bekeken wat er nodig is. Serooskerke vervult van oudsher een regiofunctie. Doel is die func tie niet alleen te behouden, maar ook te versterken. Door de ont wikkeling te stimuleren van de voorzieningen en het vereni- gings- en bedrijfsleven. Om dat te bereiken, is samenwerking op di verse terreinen van belang. Het dorpsplan moet straks een ba sis vormen voor toekomstig be leid van de gemeente. Maar, be langrijker voor het dorp, wat kan Serooskerke zelf doen om het dorp leefbaar te houden tot in de verre toekomst (2025). De stuurgroep houdt 12 novem ber vanaf 19.30 uur in de Zandput een bijeenkomst voor dorpsbewo ners. De werkgroepen leggen daar hun bevindingen en ideeën op ta fel. Aan de van de uitkomsten van die bijeenkomst, wordt een voor lopig plan opgesteld. De stuurgroep hoopt dan ook op 'een levendige discussie over de toekomst van Seroos'. door Maurits Sep MIDDELBURG - Alle Middelburgers die nu huishoudelijke hulp krijgen, kunnen een telefoontje verwach ten om te bespreken of ze die hulp volgend jaar ook nodig hebben. Daarna volgen ook persoonlijke ge sprekken bij mensen thuis. Middelburg gaat praten met 1300 huishoudens over de noodzaak van huishoudelijke hulp. GOES - De onlangs opgerichte in kooporganisatie jeugdhulp Zeeland heeft gisteren namens de dertien Zeeuwse gemeenten en de jeugd- hulpaanbieders officieel het inkoop contract getekend. Dat gebeurde in het stadskantoor in Goes. VR31OKT/ZA1NOV/Z02NOV NWE GINNEKENSTRAAT 20 ABC BREDA T: 076 70.02.007 E: INFO<S>PAULPIM.NL Nieuw leven in door Maurits Sep Jan de Graaf, WVO Zorg door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - Veiligstellen en ver beteren van de leefbaarheid in Serooskerke op kortere en lange termijn is één van de speerpunten in het dorpsplan in wording.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24