ZEELAND Ruim baan voor crossers Worst Man vast voor grote diefstal koper in Ritthem almanak 35 28 en 29 Nederland en Europa nemen redelijk wat peren af en China komt er nu als afzetmarkt bij. Prijzen blijven laag. 'Voetbal is een spelletje, zwemmen een sport' Duitse propagandafoto's uit eerste wereldoorlog MOUNTAINBIKES NISSE - De Russische boycot ten spijt verwachten de meeste Zeeuwse fruittelers gemiddeld een klein verlies te draaien of quit te te spelen. Het seizoen is nog niet totaal verloren nu China de grens heeft geopend voor Neder landse peren. Doordat Rusland eerder zijn gren zen sloot voor fruit uit de Europe se Unie, probeerden Oost-Europe- se telers, met name Polen, hun ap pels op de West-Europese markt te slijten. Dat leidde tot prijsdalin gen, met name voor appels. Sommige fruittelers staat het wa ter nu aan de lippen, maar de schade in Zeeland lijkt mee te gaan vallen. Niet alleen omdat China er als afzetmarkt voor pe ren bijkomt, maar ook omdat de de Nederlandse supermarkten flink fruit inkopen en met cam pagnes de consument lekker ma ken voor appels en peren. „De afzet is momenteel alleszins redelijk. Op de binnenlandse markt neemt de retail veel af. Daarnaast gaat er behoorlijk veel fruit naar Engeland, Scandinavië en Duitsland. In de afgelopen ja ren hebben we vooral geprobeerd de export van peren naar Duits land op gang te brengen. Onze in spanningen lijken nu te worden beloond, want Duitsland koopt nogal wat Conference-peren", zegt Olav Kavelaars, voorzitter van de kring Zeeland-Brabant van de Nederlandse Fruittellers Organisatie (NFO). De prijzen zijn echter niet om over naar huis te schrijven. Kave laars verwacht dat peren ongeveer de kostprijs opbrengen. Mis schien zit er een kleine plus in. Op de appels zullen de fruittelers waarschijnlijk iets toe moeten leg gen. Rinus van 't Westeinde uit Nisse, fruitteler en woordvoerder van de vakgroep fruitteelt van ZLTO, on derschrijft dat. „Financieel wordt dit seizoen geen topper. In het voorjaar weten we meer. Een deel van de oogst gaat de bewaarcel in en wordt tot juni uitgeleverd." De Zeeuwse fruitoogst is over vloedig en van goede kwaliteit. Er is zo'n 105.000 ton peren en bijna 66.000 ton appels geplukt. Het grote Zeeuwse areaal aan peren (2672 hectare) is een voordeel in de huidige marktsituatie. Uit Po len, een grote appelproducent, ko men nauwelijks peren. Het kli maat is er niet echt geschikt voor. De marktverstoring doet zich voor in de appels. Volgens Van 't Westeinde kan Zeeland zich weer baarder maken door zich te specia liseren in moeilijk teeltbare ap pels zoals Kanzi en Junami. Verder zal China uitsluitend pe ren importeren. Appels heeft het land zelf. Niet elke fruitteler profi teert van de geopende Chinese markt-, omdat China harde voor waarden stelt om import van (planten)ziekten te voorkomen. De peren mogen alleen uit goed gekeurde boomgaarden komen. RITTHEM - Een 6o-jarige Vlissinger is gisteren aangehouden in ver band met de diefstal van twee bronzen schroefbladen van een bedrijventerrein aan de Ritthem- sestraat in Ritthem. De schroefbla den wegen 500 kilo per stuk en vertegenwoordigen een totale waarde van 50.000 euro. De ver dachte, die iedere betrokkenheid ontkent, zou de schroefbladen op 4 oktober hebben ontvreemd. De man zit nog vast in afwach ting van nader onderzoek. Ze hoort slecht. Dat is al heel lang zo. Daarom draagt ze normaal ge sproken een gehoorapparaat. Maar dat is nu kapot en in reparatie. En dat zorgt soms voor irritaties. Hij moet alles herhalen en zij ergert zich aan zijn zachte bromstem. Om de lieve vrede te bewaren, reageert ze daarom soms gewoon met 'ja' als hij iets vraagt, ook al hoort ze niet precies wat hij zegt. Wil je er worst of suiker op?, vroeg hij die ochtend, toen hij haar brood smeerde. 'Ja, is goed hoor', ant woordde ze, weer uit gemak. Grinni kend strooide hij een flinke schep basterdsuiker over de boterham worst en wachtte die ochtend gedul dig haar verontwaardigde sms af. DONDERDAG 30 oktober 2014 21 kunnen peren goed kwijt Telers door Frank Balkenende VLISSINGEN - De nieuwe baan voor BMX'ers en mountain- bikers in het Vlissingse Weyevliet is gistermiddag officieel in gebruik genomen. De opening werd verricht door wet houder Sem Stroosnijder. Basisschoolleerlingen mochten het parkoers 's ochtends uitproberen tijdens een clinic die werd verzorgd door ATB Team X-treme, tevens beheerder van de baan. Ze wa ren dolenthousiast. 's Middags was de beurt aan middelbare scholieren. foto Ruben Oreel Q video op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21