Blok maaide het gras voor de voeten weg Transparanter! VERDIEPING 11 De parlementaire enquêtecommissie zal hard oordelen over de corporaties. Maar of dat oordeel beklijft? De wethouder vindt' ANALYSE Corporatiebestuurders konden als zonnekonin gen hun gang gaan, ter wijl toezichthouders en politici doorsnurk ten. Het is geen gewaag de voorspelling dat de parlementaire enquêtecommissie van daag in haar eindrapport tot een derge lijk hard oordeel zal komen. Bovendien heeft de commissie onder lei ding van ex-PW'er Roland van Vliet nog een rekening te vereffenen. Zij hoop te tijdens de openbare hoorzittingen voor de zomer op spijtbetuigingen van falende corporatiebazen. Maar die ble ken dat niet van plan. Sterker nog: een aantal, zoals Erik Staal (Vestia) en Leks Verzijlbergh (Servatius), betoogde dat al les heus op zijn pootjes terecht zou zijn gekomen als ze hun werk gewoon af hadden kunnen maken. Ergernis over zo veel arrogantie spatte van de gezichten van de commissieleden. Reken maar dat die terug te lezen zal zijn. Anders dan commissievoorzitters voor hem hoeft Van Vliet niet bang te zijn dat met het rapport in de hand iedereen nog één keer schande roept en vervol gens overgaat tot de orde van de dag. Of wel: 'Ze dronken een glas, ze deden een plas en alles bleef gewoon zoals het was'. Het tegendeel is het geval. VVD-minister voor Wonen Stef Blok liep de commissie-Van Vliet danig voor de voeten. Hij stuurde al voor de zomer een wetsvoorstel naar de Kamer waar mee de teugels in de sector stevig aange haald worden. Dat de minister niet het fatsoen opbracht om de conclusies van de commissie af te wachten, irriteerde de oppositie. Maar volgens coalitiepar tijen VVD en PvdA was er geen tijd te verliezen: voordat de conclusies en aan bevelingen van een enquêtecommissie zijn omgezet in beleid ben je snel ander halfjaar verder. Inmiddels is besloten de wet van Blok pas te behandelen als het rapport van de commissie-Van Vliet er ligt. Dat zou dan nog voor aanvullende regels kun nen zorgen. Vraag is wel hoeveel het rap port nog kan toevoegen. Blok maaide de commissie het gras voor de voeten weg. Zo gaat hij er bijvoorbeeld al voor zor gen dat corporaties niet meer te groot kunnen worden, geeft hij huurders meer inspraak en verbiedt hij dat wo ningstichtingen nog commerciële avon turen kunnen aangaan waar huurders in geval van mislukking voor moeten op draaien. Van Vliet verzekert iedereen die het maar horen wil dat mensen nog zullen opkijken van de conclusies. De openba re verhoren vertellen volgens hem maar een deel van het verhaal: zijn commissie beschikt ook over ander, nog ongepubli ceerd onderzoek waarmee kabinet en Ka mer hun voordeel kunnen doen. Jacques Costongs was tot dit voorjaar wethouder in Maastricht en maakte van dichtbij mee welke in vloed een corporatie op een stad kan hebben. „In het algemeen heb ik heel goede ervaringen met cor poraties. Over een groot aantal projecten waren wij zeer tevreden. Maar de medaille had ook een andere kant." Costongs doelt op het 'campusavontuuf van wo ningcorporatie Servatius: de de nieuwbouw van de Maastrichtse universiteits campus liep financieel zo danig uit de klauwen dat de stekker er uiteindelijk uit moest, met een miljoe- nenschade voor de ge meenschap tot gevolg. „Als we iets meer informa tie hadden gehad over de totale situatie van Serva tius, hadden we beter kun nen oordelen. Nu stonden alle seinen voor Servatius op groen, ook vanuit de provincie en de gemeen- Ook het interne toezicht moet beter te." Om dergelijke toestan den te voorkomen, moe ten corporaties dus trans paranter worden, vindt Costongs. „Ook het inter ne toezicht moet beter. Ge lukkig wordt daar nu aan gewerkt." Een laatste boodschap van Costongs richting de poli tiek: „Ik hoop dat de en quêtecommissie een punt zet achter de vicieuze cir kel dat corporaties steeds meer moeten afdragen, en steeds minder kunnen in vesteren. Ik heb wel eens het gevoel dat de minister eigenlijk blij is met al die incidenten. Die geven hem de gelegenheid zijn ideologische positie uit te buiten. Maar het is belang rijk dat corporaties finan ciële armslag houden. Nu kunnen zij hun taken am per meer uitvoeren." DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 fratsen door Laurens Kok Jacques Costongs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11