Kleiner! Eenvoudiger! Meer inspraak! 1 Wat ging er mis bij de woningbouwcorporaties? En wat moet er anders? Vanmiddag komt de parlementaire enquête commissie met haar eindrapport. Mensen die direct geraakt worden door de Haagse regels geven vast een voorzet. 10 VERDIEPING PARLEMENTAIRE ENQUETE De huurder vindt* De directeur vindt: 66 Wat moet een corporatie met een huisartsenpost? 66 Toezicht strenger, maar alleen op hoofdlijnen De huurder vindt: 66 Hou het sober. Met als doel: betaalbare huren J f „Het zijn de huurders die de corporatie financieren, maar ze hebben amper iets te zeggen. Dat moet anders." Jelle de Waard uit Rotterdam is een van die Vestia-huurders die nog dagelijks de gevolgen on dervindt van het wanbe leid bij de corporatie, dat de directe aanleiding vormde voor de parlemen taire enquête. Vestia ging voor 2 miljard euro het schip in met het beleggen in derivaten. Tweederde van dat be drag moet het nu zelf op brengen. Wat de gevolgen zijn voor de huurders? „De huren worden ieder jaar maximaal verhoogd en nieuwe huurders beta len meteen het maximale huurbedrag. Bovendien verkoopt Vestia veel wo ningen. Daardoor daalt het aanbod." De Waard, voorzitter van de Landelijke Huurders- raad van Vestia, wil de en quêtecommissie, die van daag haar rapport presen teert, wel wat suggesties aan de hand doen: „Som mige corporaties, Vestia in ieder geval, zijn veel te groot. Bij die grote corpo raties zijn veel problemen geweest. Vestia was op een gegeven moment lan delijk actief en verloor daardoor de binding met haar huurders. Corpora ties moeten dus kleiner, en het lijkt me een goede zaak dat ze zich focussen op een bepaald gebied, zo als Vestia nu doet met Den Haag en Rotterdam. Ook moet het wettelijk ge regeld worden dat huur ders inspraak krijgen op het beleid van de corpora tie." Een andere wens: geen fratsen. „Ik zou niet weten waarom een corporatie een huisartsenpost moet bouwen. Als de markt dat niet doet, zal daar wel een reden voor zijn, toch?" Het domste wat de poli tiek nu kan doen, zegt wo ningcorporatiedirecteur Roel van Gurp, is naar aan leiding van de incidenten uit het recente verleden de hele boel dichttimme ren. „Ik heb de plannen van minister Blok eens door zitten lezen. Dan zie ik honderden pagina's waarin hij tot achter de komma bepaalt wat wel en niet mag. Dat werkt niet. Wat in Amsterdam slim is, is in 's Graven moer misschien heel dom." Lokaal maatwerk, daar draait het om volgens Van Gurp, van de Waalwijkse corporatie Casade. Net als veel andere corporaties heeft Casade niet gestunt met derivaten of megalo mane vastgoedprojecten, maar betaalt het wel de prijs voor de schade die sommige collega's daar mee aangericht hebben. Solidariteitsheffing, ver- huurdershefïïng, het kost per jaar miljoenen euro's. Van Gurp vreest dat nu ook de bewegingsvrijheid wordt ingeperkt. Niet dat hij vindt dat corporaties al les mogen doen wat hen goeddunkt. „We moeten ons concentreren op onze kerntaak: goed wonen voor mensen met een be scheiden inkomen. 90 pro cent van de investeringen moet daarheen. Die ande re 10 procent moet vrijge laten worden. In de ene wijk kan het heel verstan dig zijn een paar koopwo ningen neer te zetten, in een andere wijk is weer iets anders nodig. Dat moet je niet allemaal wil len controleren." Het toezicht vanuit het Rijk moet volgens Van Gurp wel strenger, maar dan vooral op hoofdlijnen. „Het zou goed zijn als daarvoor een onafhankelij ke Woonautoriteit wordt opgericht." „De huurder is een klant van de corporatie", stelt Hans Kregting uit Ede. Lo gisch gevolg, volgens hem, is dat het werk van de corporatie er dus op ge richt is de zaken voor die huurder zo goed mogelijk te regelen. En niet, om maar wat te noemen, om de directeur er warmpjes bij te laten zitten. „Aan de te hoge salarissen van de directie moet absoluut een einde komen. Zij moe ten gewoon een normaal loon krijgen, dat past bij een sociaal instituut." Kregting is in Ede voorzit ter van de plaatselijke huurdersbond. Hij heeft, vanuit zijn ervaringen in het veld, nog wel een paar tips voor de politici die met het rapport van de parlementaire enquête commissie aan de slag moeten. De belangrijkste: zorg ervoor dat corpora- ties beter naar de huurder gaan luisteren. Het corpo- ratiebeleid moet volgens Kregting het resultaat zijn van goed overleg met huurders en gemeente. In cidenten zijn daarmee te voorkomen, denkt hij. Verder is het credo van Kregting ook vooral: hou het sober. De kosten van corporaties moeten waar mogelijk omlaag, net als de administratieve lasten, die weer zo hoog zijn om dat de regelgeving zo inge wikkeld is. Het mag alle maal wel wat eenvoudi ger, als het aan de Edenaar ligt Het uiteindelijke doel: betaalbare huren. Tot slot wil hij de politiek nog één ding meegeven. „De sociale huursector moet niet langer een speel bal zijn van de politiek. De wereld is jaloers op de manier waarop het in Ne derland is geregeld. Hou daarom op een goed sys teem te verkleinen. Want dé realiteit is dat er te wei nig woningen zijn." D Meer huizen, minder door Sander van Mersbergen illustratie Ronald Visser Jelle de Waard Roel van Gurp Hans Kregting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10