Spanje, land van dubbele ii Degenen die blijven, zijn zó sterk dat ze ons nooit kunnen breken 8 BUITENLAND RABBIJN IN OPSPRAAK reportace Jeruzalemse volgeling van omstreden rabbijn zegt dat Berland jaren geleden al is gecastreerd. TUrkse mijnwerkers raken ingesloten Ongeveer twintig mijnwer kers zijn gisteren ingesloten na het instorten van een deel van een kolenmijn in de Turkse provincie Kara- man. Reddingswerkers pro beren de mijnwerkers te ont zetten. Het ongeluk bij het dorp Pamuklu is waarschijn lijk veroorzaakt door onder grondse overstromingen. Lichaam geborgen uit rampschip Sewol Ruim een halfjaar na de ramp met de Zuid-Koreaan- se veerboot Sewol is giste ren een lichaam van een slachtoffer geborgen. Het gaat om het lichaam van een vrouw dat werd ontdekt in een toilet. Door de ramp op 16 april kwamen 304 men sen om het leven. Er zijn nu 295 lichamen geborgen. Koerden op weg naar Kobani De strijdkrachten van de Koerdische autonome regio in Irak sturen 150 strijders, peshmerga's, als versterking naar de Syrische grensstad Kobani. De goedbewapende strijders zijn gisteren per vliegtuig naar Turkije ge gaan. Ze mogen van Turkije over land naar de grens bij Kobani reizen. Ex-generaal berecht voor corruptie Oud-generaal Xu Caihou, tot voor kort de op een na hoogste man in de Chinese strijdkrachten, wordt be recht voor corruptie. Hij is uit de Communistische Par tij gezet. Volgens het staats- persbureau Xinhua heeft hij bekend dat hij 'op grootscha lige wijze' steekpenningen heeft aangenomen. Vier doden in huis gevonden De Britse politie heeft maan dagavond vier ontzielde li chamen gevonden in een huis in de plaats Clayton bij Bradford, in het graafschap West-Yorkshire. Het gaat om de leden van één gezin: een 49-jarige man, een 44-ja- rige vrouw en meisjes van 17 en 19. Het lijkt te gaan om een familiedrama. Bordeel op campus Chinese universiteit Een universiteit in de Chine se stad Wuhan bood studen ten niet alleen colleges aan, maar ook een bordeel op de campus. De zwager van de rector magnificus had de lei ding van het sekshuis. Stu denten kregen er op vertoon van hun identiteitskaart kor ting. De politie heeft het bor deel ontmanteld. Zes burgemeesters, vertrouwelin gen van de premier van deelstaat Madrid, kapitaalkrachtige onder nemers en ambtenaren. De afgelo pen dagen zijn 52 verdachten aan gehouden. De aanklachten lopen uiteen van het aannemen van steekpenningen tot witwassen en omkoping. De deelnemers aan de 'georgani seerde misdaad' verdeelden onder ling de afgelopen twee jaar een be drag van 250 miljoen euro publiek geld. Aldus het Openbaar Ministe rie, dat de beerput in Spanje steeds vaker opent. Want Opera tie Punica komt bovenop de 1700 corruptierechtszaken die al lopen en waarvoor meer dan 500 politi ci zijn aangeklaagd. „Spanje is historisch gezien een land van de dubbele moraal", ver klaart filosoof Andrés Comesana Burgers kiezen ervoor zo veel mogelijk de belasting te ontduiken JERUZALEM - Vanaf de Klaagmuur, een van de heiligste joodse plek ken in de oude stad van Jeruza lem, is het maar een paar minu ten lopen naar het joods-ortho doxe leerhuis van rabbijn Eliezer Berland (76). Deze jeshiwa, zoals dit soort leerhuizen voor mannen in het Hebreeuws heten, staat midden in de moslimwijk van de oude stad. De ruim honderd mannen en jon gens die hier dagelijks van vroeg tot laat commentaren op de jood se bijbelboeken bestuderen, moe ten langs de schone was van de Palestijnse onderburen naar bo ven. Ze dragen zwarte pakken en hoeden en hebben bleke gezich ten en lange baarden. Hun vrou wen, die thuis voor de vele kinde- 44 Hij zei: 'je krijgt dit jaar een zoon die op donderdag wordt geboren'. En zo geschiedde ren zorgen, dragen rokken tot over de knie, pruiken en grove, platte schoenen. In een muf zaal tje bovenin het gebouw buigen de mannen zich over de geschrif ten. Ze zingen, mompelen en roe pen af en toe 'amen'. Het ruikt naar zweet en opgewarmd eten. Een vrolijk jongetje van een jaar of twaalf met zwarte, krullende zijlokken laat twee munten van 50 eurocent zien. Hij heeft ze mee genomen uit Amsterdam-Buiten- veldert, waar hij met zijn ouders in september de belangrijkste reli gieuze joodse feestdagen door bracht in de nabijheid van Ber land. De onverwachte aanwezig heid van ruim honderdvijftig trouwe volgelingen van de rab bijn zorgde voor de nodige opwin ding in Nederland. Volgens buurt bewoners maakten ze een zooitje van de publieke ruimte en deden ze hun behoefte op straat. Begin deze maand zorgde Berland voor opschudding op Texel waar hij met honderden aanhangers op dook om de joodse feestdag Jom Kipoer te vieren. De meeste volgelingen keerden de afgelopen dagen terug naar Is raël, maar de rabbijn moesten ze achterlaten. Hij werd op 11 sep tember in Nederland aangehou den op verzoek van de Israëlische politie. Hij zou ontucht hebben gepleegd met vrouwelijke volge lingen, onder wie een minder jari ge Op 17 november wordt de rabbijn aan Israël uitgeleverd. Daarmee komt een einde aan de al drie jaar durende vlucht van de bejaarde Berland. Voor Gavriel (47), sinds 29 jaar volgeling van de rabbijn, komt het nieuws van de arrestatie aan als een mokerslag. „Het is als of je vader je verlaat. Rabbijn Elie zer helpt iedereen altijd overal mee", verzucht hij. „Toen mijn vrouw na drie jaar huwelijk maar geen kinderen kon krijgen, kwam de rabbijn op een dag bij mij en zei: 'je krijgt dit jaar een zoon en hij wordt op donderdag geboren'. En zo geschiedde." Zoals iedereen in de jeshiwa is Ga vriel overtuigd van Berlands on schuld. Religieuze vijanden zou den de vrouwen hebben betaald om de rabbijn valselijk te beschul digen. De arrestatie zou het ge volg zijn van 'antisemitisme van de Israëlische overheid tegen or thodoxe joden'. Volgens Michael, een Ier die zich tot het Jodendom bekeerde en Berland sindsdien overal volgt, verdedigt de rabbijn zich niet te gen de beschuldigingen, 'omdat hij dan minder dicht bij God zou komen te staan'. „Dat is een kern beginsel in de leer van Berland. Bovendien weet iedereen dat hij op zijn vijftigste is gecastreerd en dus helemaal geen seksuele be hoeften meer heeft." De autoriteiten hebben meer pij- ANKARA SEOEL ANKARA PEKING BRADFORD WUHAN 'Berland heeft geen 1 111 r»..! I De Spaanse Partido Popular-politicus Francisco Granados verlaat zijn huis nadat hij is gearresteerd vanwege fraude, foto Fernando Villar/EFE/HH door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Spanje is in shock over een grote fraudezaak waarbij met name politici van de regerende Par tido Popular (PP) zijn betrokken. Uit Operatie Punica blijkt opnieuw dat corruptie op alle overheidsni- veau's welig tiert. Andrés Comesana, filosoof door onze correspondent Jan Franke Gavriel, volgeling van Berland Michael, volgeling van Berland Rabbijn Eliezer Berland in 2012 tijdens een gebedsdienst bij de Klaagmuur in Jeruzalem. foto Uri Lenz/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8