Gebouw hockey Hulst mogelijk ook buurthuis Oorlogsherdenkingen tijdens Bevrijdingsmars I I I I t 26 ZEEUWS-VLAANDEREN GEOLIEDE MACHINE Ze zijn niet altijd zichtbaar, maar mannen als Leen Berwald houden de sluizen bij Terneuzen gaande. Parallelweg bij Absdale komt er na jaren praten Nandus Philipse hoort vanaf over morgen ook bij deze groep. 'Prach tig' vindt hij het, en daarom viert hij zijn verjaardag met een feestje in zijn appartement in Yerseke. „Ik denk dat niet veel mensen zo'n enerverend leven hebben ge had als ik", zegt Philipse. Bijna meteen begint hij te vertellen over de oorlog, toen hij voor de marine voer. „Ik ben vaak dichtbij de dood geweest. Zoals die keer toen ik in de machinekamer van een mijnenveger werkte. We wer den 's nachts aangevallen. Ineens hoorde ik een dreun. Mijn hart stond stil. Ze hadden een mijn tussen ons konvooi gegooid." Zo'n 2100 Nederlanders zijn hon derd jaar of ouder, blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maandag pu bliceerde. Dat zijn er ruim twee keer zo veel als in 2000. In Zee land wonen per honderdduizend inwoners bijna twee keer zo veel eeuwelingen als in de rest van Ne derland. Tussen nu en 2025 zal het aantal honderdplussers waar schijnlijk weer verdubbelen. Philipse ziet en hoort slecht. „Ik kan de krant al vijftien jaar niet meer lezen, maar ik draai wel graag een cd'tje. Dan luister ik naar Edith Piaf of Vera Lynn. Hun liedjes bekoren me, omdat ze over het leven gaan." Philipse weet zich de kleinste de tails te herinneren. „Als ik blijf vertellen, dan zitten we hier mor genmiddag nog. Ik heb één van de beste geheugens. Ik weet zelfs nog dat er in de Eerste Wereldoor log soldaten in Yerseke waren." Philipse spreekt vloeiend Frans. Hij was van zijn 14e tot zijn 25e in Frankrijk mosselvisser. „Later heb ik met mijn broer een mooie be drijf kunnen opbouwen. Ik hou nog steeds van een goede Franse pot. Fruits de mer vind ik heer lijk: oesters, garnalen, krukels, zee krab en kreeft. Maar alleen als ze in Frankrijk bereid zijn. Daar le ven ze om goed te eten, hier eten we om te kunnen leven." Wat is het geheim voor een lang leven? „Een domme vraag. Je hoeft er niets voor te doen: je wordt honderd, of niet." HULST - Het clubhuis van hockey club Rapide in Hulst mag mis schien gebruikt worden voor acti viteiten in de wijk Hulst-Zuid. Wethouder Diana van Damme- Fassaert en burgemeester Jan- Frans Mulder gaan daarover pra ten met de vereniging, beloofden ze tijdens de vergadering van de wijkraad Hulst-Zuid. In de wijk is op dit moment geen geschikte accommodatie waar de wijkraad bijvoorbeeld vergaderin- TERNEUZEN - Bij Terneuzen ver rijst volgens planning vanaf 2017 een nieuwe zeesluis. Honderden mensen zullen er vier, vijfjaar werken. Het zal daarna stiller wor den, maar sluizen zijn eigenlijk nooit af. Om ze veilig en zonder oponthoud in bedrijf te kunnen houden, is permanent onderhoud nodig. Wie wel eens over de sluizen bij Terneuzen rijdt, weet dat. Vrijwel altijd wordt er hier en daar gesleu teld aan een brug of een ander on derdeel van het sluizencomplex. Begin deze week was de noord- brug van de zeesluis nog ge stremd voor groot onderhoud. Dat is het zichtbare werk. Minder zichtbaar is wat er dag in dag uit gebeurt in de krochten van het sluizencomplex. Leen Berwald, storingsmonteur bij Istimewa Elektro, is in die krochten aan het werk, in het be tonnen onderwatergedeelte van de zeesluis. Heijmans, hoofdaan nemer van het onderhoudscon- gen kan houden. Ook wijkbewo ners die activiteiten voor de buurt willen organiseren zitten met hetzelfde probleem. In voor komende gevallen wordt nu uitge weken naar Reynaertland. „Maar de ruimte daar is niet gezellig en veel de groot voor kleinere groe pen", zegt voorzitter Marlies Burm van de wijkraad. In het verleden voelde Rapide er weinig voor om het clubhuis voor andere activiteiten te verhuren, maar inmiddels staat men daar minder afwijzend tegenover. Wandelaars kunnen in Hoofd plaat starten vanaf 8.30 uur. Van uit Knokke kan 8 of 13 kilometer gelopen worden. Een dag eerder, 1 november, zijn er in Knokke ook al wandelingen over 6,10,15 en 21 kilometer. Zie hiervoor de websi te www.wnzb.be. De bevrijding van West-Zeeuws- Vlaanderen, zeventig jaar gele den, wordt vrijdag en zaterdag al op verschillende plekken her dacht. Vrijdag om 15.00 uur is er een herdenking bij de monumen ten op het Wilhelminaplein, en om 16.45 uur een plechtigheid in Sluis bij het oorlogsmonument op de Groote Markt. Zaterdag worden om 9.00 uur aan de Steenoven in Breskens alle Zeeuwse burgerslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Die dag rijdt ook een bevrijdings- tocht met militaire voertuigen door Zeeuws-Vlaanderen. Vertrek is om 8.15 uur bij de Hickman- brug in Retranchement. Onder weg wordt gestopt in onder meer Zuidzande, Breskens en Biervliet. Rond 10.00 uur gaat de stoet door de Westerscheldetunnel, om via de Zak van Zuid-Beveland rich ting Vlissingen te gaan. Zie ver der www.bevrijdingsmuseumzee- land.nl. Tijdens de Bevrijdingswandel tocht, zondag, zijn er op de route ook meerdere herdenkingen. Net vóór de start, om 8.15 uur, is er een plechtig moment bij de her denkingssteen in de Spuikom in Hoofdplaat. Om 9.00 uur worden bloemen gelegd bij het Canadees monument in de Paulinapolder, Ledeltheater toont zondag de documentaire 'Ondanks Alles', over verrichtingen van Canadese militairen. nabij Biervliet, en om 13.00 uur bij het monument op het Raad huisplein in Oostburg. Om 14.30 uur is er een herden king bij het monument bij de Hickmanbrug in Retranchement, en om 17.00 uur tenslotte op het Burgemeester Desmidtplein in Knokke. Na de Bevrijdingsmars vertoont het Ledeltheater in Oostburg om 20.00 uur de documentaire 'On danks Alles', over de slag om de Scheldemonding. Oorlogsvete raan Cliff Chadderton maakte die film in 1987, om de verrichtingen van de Canedese soldaten in zijn eigen land meer bekendheid te ge ven. Chadderton raakte in 1944 ernstig gewond. Aanvang is om 20.00 uur, toegang kost 5 euro. tract voor de Terneuzense slui zen, heeft Istimewa Elektro inge huurd. „Met vier monteurs wer ken we hier", vertelt Berwald. „Twee van Istimewa en twee van De Bruijn." Ruim een jaar zijn de Terneuzen se sluizen, maar ook de bruggen over het Kanaal Gent-Terneuzen werkterrein van Berwald. Hij was eerder in dienst bij Imtech Mari ne met Rotterdam als basis, maar dit internationaal opererend tech nisch bedrijf maakt zware tijden door en Berwald kwam op straat te staan. Bij Istimewa kreeg hij eerst een jaarcontract, dat kort ge leden in een vast contract is omge zet. „Ik ben daar heel blij mee en ook trots op." Berwald heeft heel concreet werk. Hij weet wat van hem verwacht wordt. Dat storingen zoveel moge lijk moeten worden voorkomen en zo snel mogelijk moet worden verholpen, als die zich onver hoopt toch voordoet. Hij is om de zoveel weken 24 uur per dag be reikbaar. Hij voert geregeld inspec ties uit, doet periodiek onder houdswerk en is betrokken bij grote onderhoudsprojecten zoals eerder dit jaar aan de brug van Sluiskil. Het laatste werk liep één week end behoorlijk uit, wat tot veel fi les leidde. Berwald: „Dat was een gigantisch karwei, de hele aandrij ving moest worden vernieuwd, én zo'n brug is een heel complex ding." Na dat werk aan de brug van Sluiskil staat hij een dagje la ter gewoon een lamp te verwisse len van een verkeerslicht. „De af wisseling en de vrijheid die je ook hebt, maken dat ik het naar m'n zin heb. Dan heb je er ook meer voor over." ABSDALE - Al jaren wordt erover er gesproken, maar nu lijkt er toch eindelijk een begin gemaakt te worden met de parallelweg bij Absdale. Die moet tussen het dorpje en tuincentrum Life Gar den komen. Wethouder Diana van Damme verwacht dat het startschot voor de werken in mei of juni volgend jaar gegeven kan worden. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de roton de die bij de parallelweg moet ko men. De wethouder gaat in no vember in overleg met de dorps raad van Sint Jansteen. Daarna zal een inloopavond voor omwonen den gehouden worden. Zeeland vol eeuwelingen door Cornelleke Blok YERSEKE - Zeeland heeft van alle provincies relatief de meeste eeu welingen. Van elke honderddui zend Zeeuwen zijn er 23,6 hon derd jaar of ouder. door Eugène Verstraeten Sluizen zij n eigenlijk nooit helemaal af door Harmen van der Werf I Leen Berwald aan het werk in de zeesluis bij Terneuzen. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning OOSTBURG - De jaarlijkse Bevrij dingsmars (voorheen de '1 novem- bermars') in West-Zeeuws-Vlaande- ren is zondag toe aan de 41e edi tie. Rond de 32 kilometer lange wandeling tussen Hoofdplaat en Knokke zijn tal van herdenkingen gepland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66