Eindhovense (32) wint aflevering rekendictee met overmacht Keuzegids: deskundigen lovend over University College Roosevelt Voor de slagbomen De afhandeling van een incident tijdens een opname in Emergis blijft een Zeeuws stel parten spelen. GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG 22 ZEELAND woensdag Vanmorgen stond ik voor de Keersluis brug bij Vlissingen. Het was grijs. Echt zo'n dag om een beetje wezen loos naar het stoplicht te sta ren. Groen, wordt eens groen, dacht ik richting pijl richting brug. Die verblikte of verbloos de niet Ik hoorde het gerinkel van de slagbomen pas toen ik de radio uitzette. De Frans Nae- rebout lag kennelijk al enige tijd klaar om het kanaal op te varen. Een korte neus en een kraan achterop, zo dichtbij had ik het betonningsvaartuig nog nooit gezien. Het schip stemde me mild en geduldig, die men sen moeten vast ook hun werk doen. Ik wacht wel. Voor de slagbomen hoopte een hele verzameling gekleurd fiets- volk samen. Hogeschool en Scalda, ongetwijfeld. Haast had den ze niet, de open brug was vast een waterdicht excuus om een paar minuten te laat in de school- en collegebanken aan te schuiven. Dat jonge spul, realiseer ik me, is wat ze de toekomst van het land noemen. Als ik hen zo voor de slagbomen zie hangen, maken ze niet de indruk erg on der die hoge verwachtingen ge bukt te gaan. Dat deed ik ook niet, toen ik zo jong was. Eigenlijk nog steeds niet, nu ik - vooruit - ietsje ouder ben. Zo'n gedachte komt op, als ik in de krant lees dat Zeeland een economische dwerg is. Alleen Flevoland draagt minder bij aan het bruto nationaal pro duct. Flevoland, wonen daar mensen? Moeten we van zo'n nieuwsbericht schrikken? Ik dacht het niet Zulke onheils tijdingen komen uit de koker van economen en financieel specialisten, die altijd de plank misslaan. Dat is zowat het eni ge wat ik met zekerheid over die beroepsgroep kan zeggen. Een crisis zien ze niet aanko men, herstel kunnen ze niet voorspellen. Onze banken door staan een stresstest alleen als ze ondernemende geesten frus treren door geen leningen meer toe te staan. Ik dwaal af. Economie vond ik op school een gruwel. Hopelijk hebben die jongens en meisjes voor de brug er meer kaas van gegeten. Yvette, 32 jaar jong en woonach tig in Eindhoven, vulde de vragen van het online dictee foutloos in. Ze deed dat bovendien in de voor lopig (want het dictee loopt nog een poosje) veruit snelste tijd: 143 seconden. Wie zich aan de tien online sommen heeft gewaagd weet: dat is idioot snel. Per opga ve hebben we 180 seconden de tijd, en die zijn vaak niet eens vol doende. Dus is de vraag aan Yvet te: hoe krijgt ze dat voor elkaar? „Ik heb rekenen altijd leuk gevon den", reageert de Brabantse. „En je hebt er geen hogeschoolkennis voor nodig hoor. Op school noem den we dit redactiesommen; er is vooral inzicht voor nodig. Als je ziet wat met de vraag bedoeld wordt ben je al bijna bij de oplos sing." Twee jaar geleden reikte Yvette - die momenteel als carrièreswitch een opleiding tot softwarepro- grammeur volgt - ook al tot de landelijke finale. „Toen had ik niet eens zo'n goede tijd, want toen ik halverwege die online quiz was kwam net een collega iets vragen." Dit jaar deed ze het GOES - Begin juni 2013. Rianne, die een week eerder te horen kreeg dat ze zwanger is en gevaar lijke cysten in haar buik heeft, bloedt hevig. Ze heeft bij de ver pleging een paracetamolletje en een stapel luiers gekregen, maar eigenlijk wil ze naar het zieken huis. De gynaecoloog heeft haar op het hart gedruk onmiddellijk te komen als het bloedverlies er ger wordt. Haar vriend Pieter, net als zij vrij willig opgenomen in Emergis, wil haar steunen, maar hij mag van de verpleger de afdeling niet in. Pieter dringt aan, maar de verple ger zegt dat hij de baas is. Pieter vat dan maar post voor Riannes raam en ziet haar steeds zwakker en wanhopiger worden. De nacht verstrijkt en Rianne. wil, voordat ze naar het ziekenhuis gaat, nog even douchen. Bebloed smeekt ze de verpleger op de gang om een handdoek en toegang tot de douche. Hij wil niet dat er voor 7 uur 's ochtends wordt gedouched. Rianne voelt zich diep vernederd. Als ze een uur later met Pieter naar het ziekenhuis gaat, wordt ze meteen geopereerd. Een buiten- baarmoederlijke zwangerschap. Sindsdien gaat het slecht met het stel. Ze worden nog behandeld, maar dat schiet niet op. De onbe vredigende afdoening van het in cident zit in de weg. Hoewel een intern zogenaamd prisma-onder zoek is beloofd, is daar nog niets van gekomen. Het hele incident heeft geen consequenties gehad, behalve voor het stel. „Er zijn fouten gemaakt, zegt ook de Inspectie naar aanleiding van onze klacht, maar omdat daar na genoeg niets mee is gebeurd, zijn wij het vertrouwen in Emergis kwijt", zegt Pieter. „Als je de gees telijke gezondheidszorg in Zee land nodig hebt, blijf je aangewe zen op Emergis." Met klachten over bloedverlies gingen Rianne en Pieter eind mei naar de gynaecoloog. Die stelde de zwangerschap en cysten vast. In verband met de zwangerschap, zette de behandelend psychiater de schadelijke medicatie stop. Daaruit blijkt volgens Pieter dat de behandelaars in Emergis op de hoogte waren van de diagnose. Toen het bloedverlies en de pijn enkele dagen later veel erger wer den, werd Rianne weggestuurd met een paracetamolletje en een stapel luiers. Pieter: „Ie wil graag denken: zand erover. Gelukkig is ze er heel huids vanaf gekomen. Maar zo werkt het niet. Het beloofde prisma-onderzoek, waaruit lering en consequenties zouden worden getrokken, is niet gebeurd. Wel is ons een vergoeding voor geleden schade verstrekt: 2500 euro. We hebben getekend dat we erover moesten zwijgen, maar ik voel me niet gebonden. Dat papier is ons in labiele toestand voorge legd, we waren allebei nog opge nomen en in de veronderstelling dat het hele incident zou worden onderzocht." Inmiddels wonen Rianne en Pie ter samen. Rianne heeft twee mis kramen gehad en vraagt zich af of dat te maken heeft met het inci dent. „Het is zo groot en onver werkt, dat het de behandeling waarvoor we opgenomen waren, in de weg staat. Rianne wil, net als ik, andere behandelaars, want het vertrouwen in Emergis is weg, zolang zo'n onderzoek er niet komt." ongestoord in nog geen tweeën halve minuut, de snelste tijd van alle duizenden deelnemers. „Ik vond het goed te doen", zegt ze. „Alleen over de laatste vraag moest ik even goed nadenken." Maar de 180 seconden die voor el ke vraag beschikbaar is had ze kennelijk ook voor som tien be paald niet nodig. Yvette heeft handigheid en ple zier in rekenen; dat moet de over heid, die miljoenen steekt in cam pagnes als 'Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid', aan spreken. Ze heeft wel een idee hoe het rekenonderwijs bij kinde ren populairder kan worden ge maakt, zegt de Brabantse. „Het is hoe je het aanbiedt. Niet met dro ge getallen, maar met getallen met betekenis. Als je een taal leert zit de lol hem ook niet in de woordjes waarop je moet stam pen, maar in het praten in die taal." Ook Wilma den Boer uit Goes is de enige Zeeuwse deelnemer die het rekendictee foutloos invulde. Zij is in het gezelschap van 32 an dere rekenbollebozen, van wie de langzaamste 934 seconden nodig had voor de tien sommen. Als je in Zeeland de ggz nodig hebt, blijf je altijd op Emergis aangewezen In de gids wordt wetenschappelij ke opleidingen en university colle ges onderling met elkaar vergele ken. UCR staat op een gedeelde vierde plek van zeven university colleges en krijgt ook van de studenten over het algemeen goede beoorde lingen. Studenten waarderen de inhoud van de opleiding, de do centen en de vaardigheden die ze leren. In de gids staat dat eerstejaars op de UCR relatief vaak uitvallen, omdat ze het eerste jaar lastig vin den. Uit navraag bij de redactie van de gids blijkt echter dat dit niet klopt, omdat in dit cijfer ook University College Utrecht en de algemene liberal arts sciences opleiding in Utrecht zijn meege nomen. Het zegt dus niets over de Middelburgse opleidingen af zonderlijk. Volgens dean Barbara Oomen valt in het eerste jaar min der dan vijf procent van de UCR- studenten uit. Over de faciliteiten van UCR zijn Middelburgse studenten niet te vreden. Oomen hoopt dat dit ver betert, nu de studentensociëteit in het oude postkantoor in Mid delburg geopend is. UCR is het goedkoopst van alle university colleges. Studenten be talen 2656 euro collegegeld. In Den Haag en Amsterdam is dat meer dan 4000 euro. Jan van Damme Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VLISSINGEN - Mocht de overheid weer eens een campagne opzetten om meisjes voor wiskunde te laten kiezen, dan kan Yvette Tournier het boegbeeld zijn. Want de jonge deelneemster aan het online Bar tjens Rekendictee verslaat alle ove rige deelnemers met een straat lengte voorsprong. Vertrouwen in Emergis is zoek door Mieke van der Jagt Kijk voor het rekendictee en artikelen over Bartjens op onze website; www.pzc.nl/rekendictee Pieter Noordhoek door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Deskundigen zijn zeer positief over University Colle ge Roosevelt (UCR) in Middelburg. Dat staat in de Keuzegids Universi teiten 2015, die gisteren uitkwam. Studenten waarderen oplei ding, docenten en vaardighe den die ze leren. De facilitei ten vinden ze niet goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62