Militair concert opmaat herdenking Dam in Thoolse haven komt volgend jaar Niet meer naar Frankrijk, nog wel geld ophalen 26 BEVELANDEN en THOLEN OUD-VOSSEMEER - Oud-Vossemeer krijgt voor de tweede keer een groots opgezet openluchtspekta kel. De stichting Stavoordó heeft besloten het succesvolle evene ment uit 2010 nog eens dunnetjes over te doen. Destijds was het spektakel 'Het ge heim van Vosmeer' onderdeel van het feestjaar in verband met het 6oo-jarig bestaan van het dorp. Deze keer heeft het alles te ma ken met de wens van de stichting om op Tholen een vakantiehuis te bouwen voor mensen met een le vensbedreigende ziekte. Daar is naar verwachting zo'n twee ton voor nodig. Dat geld moet bijeen worden gebracht met allerlei activiteiten. „Tot nu toe hebben we 21.000 euro opge haald", zegt voorzitter Ivo Slok kers. „We zijn er dus nog lang niet. Toch hopen we dat in 2016 kan worden begonnen met de bouw van het huis." De stichting hoopt de komende maand weer flink wat geld te mo gen bijschrijven. Zo is er op 22 no vember een culinaire avond in Sint-Annaland en staat zes dagen later een spinning marathon op het programma. Daarna kan de aandacht vol op het openlucht spektakel worden gericht. Dat Dit spektakel zou zeker niet misstaan in een middelgrote stad moet tussen 13 en 16 mei 2015 vier keer worden opgevoerd. Jan Ko ning tekent net als vijfjaar gele den voor het script en de regie. Hoewel onder meer decorstukken uit kostenoogpunt zoveel moge lijk zullen worden hergebruikt, wordt het volgens hem een com pleet nieuw stuk. „Het stuk van vijfjaar geleden speelde in 1971, nu zitten we vijfjaar later. Er ke ren wel personages terug. Het is als het ware een vervolg." Om die reden heeft het spektakel ook de naamHet geheim van Vosmeer 2.0' gekregen. De stichting hoopt en denkt weer een beroep te kunnen doen op veel zangers en acteurs die vijf jaar geleden ook een rol hadden in het stuk. Uiteraard zijn ook nieuwe spelers welkom. Vanaf vandaag kunnen ze zich aanmel den via de website www.sta- voord6.nl. „Het uitgangspunt is weer dat iedereen die mee wil doen een rol of rolletje krijgt", stelt Koning. Overigens moet al les in sneltreinvaart op poten wor den gezet. Eind november vinden de audities plaats, in januari vol gen de eerste repetities. PR-man Rien Tholenaar is bij voorbaat al trots op wat er mei vol gend jaar gaat worden neergezet. „In 2010 was het al een evene ment dat zijn weerga in de regio niet kende. Dat zal nu niet anders We hopen dat in 2016 kan worden begonnen met de bouw van het huis zijn. Dit wordt een spektakel dat zeker niet zou misstaan in een middelgrote stad." Volgens Tholenaar heeft het spek takel van 2010 het dorp een blij vende impuls gegeven. „Acteurs hebben zichzelf ontdekt en spe len nu bij de toneelvereniging en we hebben er onder meer een zangkoor en jeugddweilband aan overgehouden." Deze keer is het echter vooral te doen om het inzamelen van geld voor het vakantiehuis. De stich ting durft nog geen verwachting uit te spreken over een mogelijke opbrengst. Volgens Tholenaar is de begroting echter zo opgesteld, dat nooit met een negatief saldo zal worden afgesloten, zelfs al is het straks vier dagen honden weer. „Maar we hopen natuurlijk op een dikke plus." OUD-VOSSEMEER - Stavoord6 is ont staan in 2011. In dat jaar vatte een aantal Thoolse fietsvrienden het idee op om mee te doen aan Alpe D'Huzes, waarmee geld wordt op gehaald voor KWF Kankerbestrij- ding. In 2012 en 2013 heeft de stichting met diverse teams deelgenomen aan het evenement, waarbij de be roemde Franse berg Alpe D'Huez moet worden bedwongen. Met tal loze acties, waaronder een wieier- veiling en een benefietconcert, werd geld opgehaald. Het absolu te hoogtepunt was echter de actie Het Glazen Ei, waarbij vier leden zich vijf dagen lang lieten opslui ten om radio te maken. Die actie alleen bracht al een kleine 24.000 euro in het laatje. In totaal heeft Stavoordó in twee jaar tijd ander halve ton bij elkaar gebracht voor KWF. Ruim een jaar geleden maakte de de stichting bekend niet meer mee te doen aan Alpe D'Huzes. Een aantal leden kon dat niet meer opbrengen. Toch ging Sta voordö onverminderd door met het inzamelen van geld. Dat is nu bestemd voor de bouw van het zo geheten Stavoordöhuis. Dit concert is tevens de opmaat voor het herdenkingsprogramma op 1 november 2014. De theater voorstelling is opgebouwd rond 6 audiovisuele portretten van 'de mens achter de militair'. De muzi kale omlijsting is een mix van be staande muziek en nieuwe com posities, variërend van klassiek tot moderne pop. De Koninklijke Militaire Kapel 'Johan Willem Fri so' onder leiding van Majoor Tij- men Botma omlijst de portretten met een breed en toegankelijk re pertoire van filmmuziek uit Inde- pendance Day, Brothers in Arms tot Music van John Miles. Van Ramses Shaffy tot Stephen Melil- lo. Kaarten kunnen gratis besteld worden op de website www.zee- landtheaters.nl of telefonisch: 0118-659666, of aan de kassa van de Stadsschouwburg in Middel burg. Zaterdag 1 november wordt in Vlissingen de Bevrijdingsboule vard geopend. Het herdenkingsgebied (Oranje- dijk) heet Uncle Beach, dezelfde naam die het strandje had toen de eerste Britse militairen daar op 1 november landden. Om 13.00 uur houdt burgemees ter Letty Demmers een toespraak. Daarna volgt een ceremonie ter herdenking van de Slag om de Schelde. Daarbij voert het Korps Comman dotroepen een landing uit, wor den volksliederen gespeeld, is er een demonstratie van vliegtui gen, wordt de naam Uncle Beach onthuld en volgen er nog toespra ken. Op verschillende plaatsen in Vlis singen zijn activiteiten zoals een show van de Koninklijke Marine op het Bellamypark, een bevrij dingscolonne bij de Oranjedijk tussen 12.30 en 13.00 uur, een ex positie over de Tweede Wereld oorlog in het MuZEEum en de bunker aan de voet van de Oranje molen is de hele dag geopend. Met dat keermiddel - een dam met keersluis - moet worden voor komen dat huizen in de wijk Wa terfront onder water komen te staan op het moment dat het Vol kerak-Zoommeer wordt ingezet als waterberging voor de grote ri vieren. De kans hierop is overi gens uitermate klein. Berekenin gen tonen aan dat een dergelijke situatie zich eens in de 1430 jaar voordoet. Het waterschap is van plan het keermiddel te voorzien van een loopbrug, zodat inwoners en toeristen een ommetje langs de hele haven kunnen maken. Het is de bedoeling dat de aanleg van de dam in de eerste helft van 2015 begint. Nog in datzelfde jaar moet hij klaar zijn. Op 27 novem ber, tijdens een regiobijeenkomst van het waterschap in de gemeen te Tholen, zal een nadere toelich ting worden gegeven over het keermiddel. Gelijktijdig met de aanleg van de dam worden ook de dijken bij de haven versterkt. De duiker in de landtong wordt af sluitbaar gemaakt. Vosmeer krijgt spektakel 2.0 door Rob Paardekam Rien Tholenaar Ivo Slokkers Het openluchtspektakel dat in 2010 werd opgevoerd in Oud-Vossemeer werd enthousiast ontvangen, archieffoto Willem Mieras VLISSINGEN - In het kader van de viering van 200 jaar Koninklijke Landmacht geeft de Koninklijke Mi litaire Kapel 'Johan Willem Friso' vrijdag in de Stadsschouwburg in Middelburg om 20.00 uur concert dat wordt aangeboden aan de Zeeuwse bevolking. THOLEN - Waterschap Scheldestro- men heeft bij de gemeente Tholen een vergunning aangevraagd voor de aanleg van een zogeheten keer- middel in de haven van Tholen- stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58