Schutterijfoto archief sprint naar 15e plaats Hans Simons voorzitter stichting Renesse I I I I I Voetganger krijgt meer ruimte 44 Het maakt mij niet 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Bejaarde stalker aangehouden CONFLICT DORPSHUIS Tonie van der Hulle van De Vanger stopt per 1 december, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Motorrijders voor goede doel reden te hard ZIERIKZEE - De foto van de schutte rij van Zierikzee is vijftiende ge worden in de verkiezing 'Stuk van het Jaar 2014'; een zoektocht naar het mooiste, meest bijzonde re of vreemdste archiefstuk uit de Nederlandse collecties. Een mooie prestatie, vindt Eef van Brummelen van het gemeen tearchief Schouwen-Duiveland. Het was de eerste keer dat het Schouwen-Duivelandse archief meedeed aan dit online publieks evenement van de Nederlandse ar chieven. „En daar deden grote jon gens aan mee". Thema dit jaar was 'vriend en vijand'. De inzen ding van Schouwen-Duiveland be stond uit een foto van de schutte rij van Zierikzee, gemaakt om streeks 1904. Mensen konden via internet stem men op de inzendingen van de di verse archieven. Op 9 oktober stond de foto van de Zierikzeese schutterij nog op de. 33e plaats, op 15 oktober op de 28ste plaats en op 22 oktober op de 24e plaats. Daarna werd een stevige eindspurt ingezet, waardoor de schutters uiteindelijk - zo werd gistermiddag bekend - op de 15e plaats zijn geëindigd. De verkiezing Stuk van het Jaar is bedoeld om mensen te laten zien wat voor mooie stukken er in het archief zitten. Niet alleen foto's, maar ook bij voorbeeld allerlei soorten docu menten. „Dat-kun je met deze ver kiezing laten zien. Het is goed voor de bekendheid en voor het begrip." Het gemeentearchief Schouwen- Duiveland is van plan volgend jaar weer mee te doen. TERNEUZEN - Een 77-jarige man uit de gemeente Terneuzen is gis terochtend aangehouden voor stal king. De man zou al ruim een jaar een vrouw in de gemeente Ter- neuzen meerdere keren per dag lastig vallen. De man plukte bij- BRUINISSE - De één houdt het op een persoonlijke vete, de ander spreekt van wanbeleid. De eige naar van dorpshuis De Vanger, de Stichting Multifunctioneel Cen trum Bruinisse en de beheerder, Tonnie van der Hulle, kwamen er samen niet meer uit. In juli be sloot de rechter dat laatstgenoem de per 1 december plaats moet ma ken voor een ander. Het bestuur van de stichting wilde dat al eer der, maar Van der Hulle maakte bezwaar. Nu wordt hij alsnog ge dwongen te vertrekken. Van der Hulle begon zo'n vijftien jaar geleden in De Vanger. „Ik heb het hier altijd goed naar mijn zin gehad. Ik kan er mijn ei kwijt. Ik vind het jammer dat het nu op de ze manier moet eindigen, want het is mij nog altijd niet duidelijk waarom het bestuur mij niet meer op deze plek wil hebben." Volgens de dorpshuisbeheerder begon de 'ellende' met het wisse len van het bestuur zo'n vijfjaar geleden. „Het lijkt wel alsof de voorzitter van de stichting, Hans Bos, iets tegen mij persoonlijk uit wie het dorpshuis beheert, maar het moet wel goed gebeuren voorbeeld bloemen uit omliggen de tuinen en stak deze in haar brievenbus of onder de ruitenwis sers van haar auto. De man is op last van de officier van justitie in zijn woning opgepakt. Hij zit vast voor verder onderzoek. TOEKOMST DORPSHUIZEN RAMPWEG HULST - Ruim drieduizend motor rijders reden zondag door het oos ten van Zeeuws-Vlaanderen om geld in te zamelen voor de Vlaam se Vereniging Autisme. De fractie van Algemeen Belang Groot Hulst kreeg er klachten over bin nen. Meerdere deelnemers reden volgens ABGH te hard. „Volgens klachten van omwonenden reden sommige motoren 80 tot 100 kilo meter per uur", zei Stan de Bak ker maandag op een commissie vergadering. „Daarom moeten bij toekomstige tochten dorpskernen ontzien worden." Burgemeester Mulder suggereerde om de volgen de keer metingen uit te voeren. heeft. Misschien heeft het te ma ken met jaloezie, maar dat hij van mij af wilde, was vanaf het begin al duidelijk. Hij heeft vijfjaar lang geprobeerd mij hier weg te pes ten. Dat pikte ik niet en daarom heb ik een rechtszaak aangespan nen. In juli is de rechter helaas dan toch toch in zijn verhaal ge stonken." Stichtingsvoorzitter Hans Bos ont kent dat er sprake is van een per soonlijke vete. „Ik zou niet weten wat ik daar als voorzitter van het bestuur voor belang bij heb. Het maakt mij echt niet uit welk pop petje het dorpshuis beheert, maar het moet wel goed gebeuren. Ik wil niet riskeren dat we het dorps huis straks kwijtraken, in het be lang van de gemeenschap." Bos is van mening dat het be stuur van de stichting de beheer der de kans heeft gegeven om zich te bewijzen, ondanks dat het oude bestuur ook al problemen met hem ondervond. „Na zo'n an derhalfjaar bleek dat hij daar niet op de juiste plek zat. Hij leeft zijn contract niet na. Hij komt werken wanneer hij zin heeft en hij loopt steeds maanden achter met het betalen van de huur. Ook nieuwe afspraken zijn met hem niet te maken." Volgens de bestuursvoorzitter kreeg hij ook negatieve geluiden te horen vanuit de gemeenschap. Onder meer over de beperkte ope ningstijden, maar bijvoorbeeld ook vanwege buitensporige kos ten die werden gerekend voor het schenken van koffie. Van der Hulle zegt dat het be stuur de afgelopen jaren er alles aan heeft gedaan om hem weg te pesten. Van het uit de lucht halen Simons is door de Raad van Toe zicht van de stichting voorgedra gen omdat hij een grote bestuurlij ke ervaring heeft en beschikt over een uitgebreid netwerk. Boven dien kent hij Schouwen-Duive land goed. Simons woont in Ren esse, en was onder meer staatsse cretaris, bestuurder bij het ADRZ en vervulde vele bestuursfuncties op het eiland en daarbuiten. De stichting Renesse wordt op Schouwen-Duiveland gezien als een goede suikeroom. Het fonds heeft gronden, gebouwen en effec ten en met de opbrengsten wor den jaarlijks diverse initiatieven voor het algemeen nut onder steund. De stichting heeft onder het voor zitterschap van Erenst in 2002 een volledige dochter gekregen: de stichting monumenten Schou wen-Duiveland. Deze stichting heeft als doel objecten te bewaren voor het nageslacht. Eigendom zijn onder meer het oude stad huis in Brouwershaven, de Plom pe Toren en de Stads- en Com- merciewerf in Zierikzee. I De schutterij van Zierikzee. De foto is omstreeks 1904 gemaakt tijdens een oefening, foto Gemeentearchief Schouwen door Esme Soesman RENESSE - De nieuwe Rampweg tussen Scharendijke en Renesse krijgt vorm. Nu de reacreatieverdeelweg klaar is, is de Rampweg vooral bedoeld voor lo kaal verkeer en daar hoorde een reconstructie bij. Naast de weg is een voet pad aangelegd. Hierdoor zijn 260 parkeerplaatsen in de bermen verdwenen. Ook parkeerplaats Kijkduin wordt aangepast foto Dirk-Jan Gjeltema Doek valt voor beheerder van dorpshuis Bru door Wendy de Jong Hans Bos De meeste dorpshuizen op Schou wen-Duiveland zijn aangesloten bij de Stichting Dorps- en Gemeen schapshuizen. De Vanger in Brui nisse echter niet In een poging geld te besparen, verkocht de gemeente in 2007 al le dorpshuizen aan woningbouw vereniging Zeeuwland. Vervolgens huurde de gemeente de gebou- wen terug met de garantie ze tot 2017 open te houden. Zeeuwland wil nu van de dorpshui zen af. De woningbouwvereniging en de gemeente gaan volgend jaar actie ondernemen om bewoners zover te krijgen zelf het beheer en eigendom van dorpshuizen over te nemen. In Noordwelle wordt dat nu uitgeprobeerd. RENESSE - Hans Simons uit Renesse volgt Renger Erenst op als voorzit ter van de stichting Renesse. Erenst treedt per 1 november af na 12 jaar voorzitterschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50