Wissenkerke in spiegelbeeld toch herkend Nieuwe raadkaart Vrouwe Beliya BUITEN 7 Dorpstraat, Wissekerkë Zeeland Vrij unaniem kwamen alle lezers tot de juiste oplossing: de Voor straat, of Dorpstraat zoals op de kaart staat, in Wissenkerke rond 1920-1925. Maar d'r is iets eigenaar digs aan de hand en ook dat viel een aantal lezers op: het tafereel op de kaart is in spie gelbeeld afgedrukt. Niet door de krant dus, maar in lang vervlogen tijden door de ma ker van de kaart. Een inzending van ver deze keer, uit Syd ney in Australië. E-paperlezer Peter van der Vlies herinnert zich dat er in de jaren vijf tig links naast de kerk een pad liep naar de vijver achter de kerk waar Bram Breure zijn stal en paarden had, die na een dag hard werken hun dorst in de vijver lesten. Rinus de Moor uit Retranchement, maar ge boren Wissenkerkenaar, beschrijft de kaart zoals hij is afgedrukt. „Links van de muziek tent de gemeentelijke dorpspomp, waar de Noord-Bevelanders in de zomermaanden hun regenbakken konden aanvullen toen er nog geen waterleiding was. Door de mu ziektent heen (die er niet meer is) is het winkeltje van de weduwe Koets te zien." Keest Stevense uit Middelburg meldt dat de kerk in 1827 in de plaats kwam van de kerk uit 1670. De kerk is in 1968 afgebroken en vervangen door de Opstandingskerk. Het oude door JJ. Vollebregt Zn. in 1862 ge bouwde orgel staat nu in de nieuwe kerk. De muziektent stamt uit 1904. In mei van dat jaar gaf Apollo er haar eerste concert. Bram van de Sande uit Tholen schrijft dat de kerk een geliefd object was om in de winter sneeuwballen tegenaan te gooien. „Wie de wijzerplaat wist te raken, was een goeie. Daaronder zaten echter ramen, dus sneuvelde er wel eens een ruitje." Mare Oele uit Middelburg weet dat op het kerkplein nog een elektrische generator heeft gestaan. „Een kwartier voordat de ge nerator uitging, knipperde het licht even zo dat de mensen naar bed konden gaan." Helemaal in het zuidoosten van het eiland Tholen staat de hoe ve 'Vrouwe Beliya'. Althans wat er nog resteert van de oorspron kelijke gebouwen. Vrouwe Be liya, niemand wist mij te vertellen wie dat is of was. Integendeel; bij lezingen e.d. op het markante eiland was er altijd wel ie mand die na een vragenrond je ook nog eens met Beliya aan kwam zetten: „Weet u misschien..." Na enige jaren zoeken kwam ik, via een heemkundige kennis uit het Thoolse, uit bij het 19e eeuwse boek van Adriaan Holle- stelle: 'Geschiedkundige beschrijving van Tholen en omstreken'. De hoeve Vrouwe Beliya ligt in de voormalige Verbeliepolder. Voormalig, omdat de dijken van dat oude poldertje van rond 1300, zijn afgegraven en verwijderd, en dus is het als zodanig niet meer te herkennen. Verbelie en Vrouwe Be liya blijken alles met elkaar te maken te hebben. Het deftige 'Beliya' werd al snel verzeeuwst/ verthoolst tot Beele of Belie. 'Ver' is in de middeleeuwen de aanspreekti tel voor een dame van adel. Net zoals 'ser' (denk aan het Engelse 'sir', of het Spaanse 'sire') voor een adellijke heer. Vrouwe of Ver Beliya werd dus verbasterd tot Belie, en het naar haar vernoemde poldertje tot de Verbeliepolder. En toen werden de dij ken afgegraven zodat de ooit aparte polder niet meer als zodanig te vinden was. Dank zij de naspeuringen van de grondige Holle- stelle 120 jaar geleden, kan ik persoon en hoeve nu weer aan elkaar verbinden. Wie was Beliya? Ook daar heeft Hollestelle een antwoord op. Ze was vermoedelijk een dochter van Hendrik van Brigdamme, één van de takken van het geslacht Van Borse- le. Niet zomaar een beetje deftige dame dus, maar een afstammelinge van de grafe lijke familie van Zeeland. De van Borseles, geparenteerd aan het Hollandse grafelijke huis - onder andere Jacoba van Beieren - waren hovelingen, maar ook diplomaten en hoge militairen aan het Bourgondische Hof, dat vaak resideerde in Brussel of Gent. De van Borseles waren schatrijk en hadden kastelen in Vlaanderen, Holland en vooral Zeeland, hun stamgrond. Zo ook in Tho len. Heel Sint Maartensdijk werd in feite beheerst door het grote kasteel met veel personeel, paarden en dergelijke van de van Borsele-familie. Jonkvrouw Beliya zal tijdens een verblijf in Sint Maartensdijk wel verliefd zijn geworden op ene Simon, later haar niet-adellijke echtgenoot. De van Borseles zullen haar wel van geld, goede ren en vooral grond (en wellicht ook schor ren) voorzien hebben. Van dat geld kon ze niet alleen leven, maar ook haar slikken en schorren bedijken en die dan naar zichzelf noemen: de Vrouwe Beliyapolder, met daar in een gelijknamige hoeve. De kinderen die ze bij Simon kreeg, zetten allen achter hun eigen naam Beliya, later verbasterd tot Beele. Nog later was er een afstammeling die Hughe heette, en die aanvankelijk ook Beele achter zijn naam zette, maar zich op latere leeftijd Huygens ging noemen. Holle- stelle veronderstelt dat deze man de stam vader was van de latere Constantijn Huy gens en zijn zoon Christiaan. Beide waren (inter)nationaal beroemd in de 17e eeuw als dichter, staatsman of geleerde. Of deze stelling waar is weet ik niet, maar feit is dat de 17e eeuwse Huygens' nauwe banden hadden met Tholen en Schouwen en er veel grond en boerderijen bezaten (onder andere hoeve Nooitgedacht en de beide Muiterij-hoeves). Het zou ook de nauwe banden verklaren tussen de Oranjes (die via huwelijken aan de van Borseles ver want waren) en de familie Huygens, die dus via hun vader ook van de van Borseles af zouden stammen. Maar nergens anders dan bij Hollestelle heb ik ooit zo'n verwant schap bevestigd gezien. Naast Vrouwe Be liya was er trouwens ook een Vrouwe (Ver) Theresia op Tholen. Zij en haar nakomelin gen werden in het Thools al snel de Vertrie- zen-familie genoemd. Maar dat is weer een heel ander verhaal. WOENSDAG 29 OKTOBER 2014 De winnaars van de waardebonnen zijn: Mare Oe le, Middelburg; Adrie Clement, Kamperland en A.H. Ruijsink, Goes van Wissenkerke? Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of post bus 5046, 4380 KA Vlis- singen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon. De Dorpsstraat van Wissenkerke had ooit een muziektent. door Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47