6 BUITEN RAADKAART Het wekt de indruk van een metro pool, zoveel wegwijzers aan lantaarn palen. En ze lijken alle windrichtingen te beslaan. Zo kun je dus in het druk ke verkeer en gekrioel van fietsers en voetgangers zonder aarzeling de juiste afslag nemen. Naar het dorpshuis, de kerk of het pension. Maar: waar is de Dorpsstraat? De vrouwelijke post bode werpt een blik op de oude ansichtkaart: „Nu is het de Voor straat. Daar stond ooit de muziek tent op het pleintje voor de kerk. Ik woon hier al dertig jaar, en zes jaar daarvan met veel plezier toe vallig precies daar op de hoek." Voorstraat nummer 18 heeft groengele siertegeltjes langs de daklijst, groenwitte luiken en een groene voordeur met oranje klin- kertreden. Het markeert de door gang naar de Opstandingskerk, die sinds 1970 op de plaats staat van de voormalige hervormde kerk uit 1827. Scherp tekent de ho ge torenspits zich af tegen de lucht. De straten in Wissenkerke ko men qua architectuur en sfeer wat met elkaar overeen en lijken evenwijdig en haaks op de Voor straat te zijn aangelegd. Het gemeentehuis en ook de ko renmolen, waar je meel kunt ko pen, worden als bezienswaardig heden in toeristische informatie vermeld. Maar postbode Annegreeth (55) wil wel een kanttekening plaat sen: „Vroeger hadden we een war me bakker, een slager, een wol winkel, lingeriezaak, twee garages en twee échte kroegen." De enige pinautomaat in het uit ongeveer zestienhonderd zielen bestaande dorp bevindt zich nu bij de super markt binnen: „Als die dicht is, heb je er niets aan." En hoewel ze geen kleinkinderen heeft, betreurt ze het zeer dat Sin terklaas aan Wissenkerke voorbij rijdt: „Het was altijd zo'n feestelij ke sfeer: met paard en wagen en Zwarte Pieten over de weg tussen de landerijen door." In de Voorstraat staan aan beide zijden de huizen, in verschillende bouwstijlen, dicht tegen elkaar aan. Ondiepe tuintjes met smeed ijzeren hekjes. Parkeerplaatsen. Geen stoepen; het voetgangersge bied loopt over - visueel geschei den door rechte rijen kasseien - in de visgraatgewijs gelegde klin kers op de weg. Bij café-restau rant Hotel De Kroon, schuin te genover de kerk, staan de parasols in hoezen geschoven. Langs het le ge terras prijken borden met aan bevelingen: proeverijen van bier; de trappistenplank: kaas, bitterbal len en brood. Binnen, aan de bar, drinkt Frans Redegeld (71) een pilsje. Hij is vanuit Alphen aan den Rijn naar dit dorp verhuisd, om daar uit de drukte weg te zijn en hier dichtbij zijn dochter en kleinkinderen te wonen. Hij vindt Zeeland fantastisch. En Wis senkerke, dat vooral 's zomers op leeft, geweldig. De klassieke wie lerronde van Noord-Beveland; ringsteken; het folkloreweekein- de; het dart- en mountainbike- toernooi - het trekt veel toeristen, net als de duik-, vis- en surfmoge- lijkheden in de omgeving. Dat be aamt de jonge barman, van Zeeuwse origine, die zelf een fana tiek surfer is: „Er is hier veel te doen. Alleen niet altijd. We moe ten het wel organiseren." Buiten rijdt weer een lege streek bus voorbij. „Ja, dit is echt de be langrijkste straat van het dorp", grijnst een andere stamgast. „Aan het begin wijst een bordje 'cen trum' naar rechts, en aan het eind wijst een bordje 'centrum' naar links. Wij bevinden ons hier pre cies in het midden." En ver boven de daken priemt een torenpunt de wolken. Wie piekt in het centrum Tegenwoordig heet de Dorpsstraat van Wissenkerke Voorstraat, foto Lex de Meester door Jacoline Vlaander De hoeve*Vrouwe Beliya' in vroe ger dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46