Waterdunen zorgt voor 'gedoe en lawaai', dat geeft inspiratie In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan daar hand in hand. Vandaag: Waterdu nen moet kunstenaar en dichter Carla Pols nog inspiratie geven. Haiku's, Japanse gedichtjes van drie regels, zijn uitermate geschikt om emoties in te vangen: emoties die het veranderende landschap bij de aanleg van Waterdunen oproept. Van die kleine pareltjes - vijf lettergrepen, zeven lettergrepen en weer vijf lettergre pen - wil Carla Pols vanaf volgend jaar schrijven, wel spontaan aan de keukentafel van haar huis aan het Zandertje, pal onder de vuurtoren aan de Panoramaweg bij Bres- kens. Tot nu toe heeft Pols - naast dichter ook schilder, beeldhouwer en keramist - de landschappelijke metamorfose vlak achter en naast haar woning niet aangegrepen voor het maken van nieuw werk. „Ik ben 82 en alleen daardoor al wat minder actief. Maar ik heb drie jaar terug door het overlij den van mijn zoon een behoorlijke klap ge kregen. En het Zandertje loopt tegenwoor dig dood, zodat hier niet of nauwelijks toe risten langskomen. Door de crisis daalde bovendien de belangstelling om werk te ko pen. Allemaal redenen waarom ik wat min der heb gemaakt." Waterdunen roept bij Carla Pols geen hefti ge emoties op. Ze kan zich de reacties van voor- en tegenstanders goed voorstellen, maar kiest geen partij voor de één of de an der. De werkzaamheden voor het nieuwe natuur- en recreatiegebied én die voor de kustversterking juicht ze echter wél toe. Al leen al, omdat ze van leven in de brouwerij houdt. „Ik houd wel van gedoe. Af en aan rijden van vrachtwagens en shovels, lawaai van machines. Van mij mogen ze bijna dag en nacht doorgaan hoor." Carla Pols is geboren op een schip in Rot terdam. De kajuit was haar vertrouwde om geving en ze genoot van het steeds veran derende landschap of, misschien beter, wa- terzicht. „Ik ben een huismus. Ik hoef niet zo nodig overal naar toe. Daarom vind ik het juist zo mooi dat veranderingen naar mij toe komen. Als de omgeving verandert en ik blijf zitten, is dat toch een soort ver huizen. Net als vroeger aan boord. Ik vind het nu dus ook weer prachtig dat de omge ving op de schop gaat voor Waterdunen en de kustversterking." Bijzonder onder de indruk van de grootse werken rond haar deur is Pols niet. „In 1985 werd de dijk ook al verhoogd. Dat vond ik toen indrukwekkender, ook al om dat er allerlei buizen op de dijk lagen. Als er daar eens één van brak stortte er een tsunami van water naar beneden, in de tuintjes van de huizen aan het Zandertje." De werkzaamheden anno 2014 verlopen heel wat ordelijker. Pols is wel onder de in druk van de hoogte van de nieuwe dijk. „Vanuit mijn achtertuin is het net alsof de vuurtoren is verzakt. Hij lijkt een stuk la ger." Pols mag op leeftijd zijn, ze is meer bij de tijd dan veel jongeren. Het eerste wat ze doet als ze opstaat, is het internet afsurfen langs een reeks kranten en televisiesta tions. „PZC, Volkskrant, Trouw. En CNN om echt op de hoogte te zijn van het we reldnieuws over IS en ebola bijvoorbeeld." Ze gaat genieten van de herfst en dat levert vast inspiratie op. „Dan ga ik volgend jaar weer miniatuurtjes in olieverf maken, ook van Waterdunen. En haiku's natuurlijk." WOENSDAG 29 OKTOBER 2014 BUITEN 5 door René Hoonhorst De Kaloot. Dode bruinvis. Roodbruin trechtertje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45