4 BUITEN HET ZEEUWSE LANDSCHAP et doel van onze tocht zijn vooral allerlei duinpaddenstoe len die op de Kaloot rijkelijk te vinden zijn. Anders dan je zou verwachten zijn dynamische duingebieden erg rijk aan pad denstoelen en de Kaloot heeft in dat opzicht een naam hoog te houden. Dus zijn de verwachtingen hoog gespannen. Maar die hoge verwachtingen worden al snel de bo dem in geslagen. Aan de buitenkant van de duinen is geen pad denstoel te vinden. Zelfs de gewoonste soort, de duinfranjehoed, laat verstek gaan en van een helemaal verlept exemplaar kun je hoog uit nog vermoeden dat dit wellicht aan duin- veldridderzwam geweest is. De weinige neer slag van de afgelopen weken heeft de padden stoelen kennelijk geen goed gedaan, maar dat kan niet het hele verhaal zijn. Het kan niet an ders of er is meer aan de hand. En dat blijkt als we het buitenste duin overste ken om onze speurtocht iets meer in de luwte voort te zetten. De vloedlijn wordt hier gemar- y keerd door duizenden konijnenkeutels die bij hoog water verspoeld zijn. Ze liggen op een hoogte waar normaal gesproken al volop pad denstoelen groeien. Zelfs verschillende konij nenholen zijn ondergelopen en dat verklaart voor een belangrijk deel de armoede aan pad- denstoelen. Er is geen soort die een zoutwater- bad overleeft. Op de plek waar we normaal gesproken mos oortjes, zalmplaten en trechtertjes vinden, overheerst nu een indringende stank. Al snel wordt duidelijk waardoor die veroorzaakt wordt. Tussen de aangespoelde konijnenkeu tels ligt het karkas van een jonge bruinvis in verregaande staat van ontbinding. Ondanks de stank zijn er een paar vliegen op de dode bruinvis neergestreken, kennelijk met de be doeling om hier hun eitjes te deponeren. Het zal wel voorjaar worden voordat die uitko men, maar de maden die dan in de resten van het karkas rondkruipen vormen een gewilde voedselbron voor de talrijk aanwezige water snipjes. Aan de luwe zijde van de duinen worden hon derden vierkante meters duinhelling gedomi neerd door uitgestrekte plakkaten van verschil lende mossen. De meest in het oog springen de soort is het duinsterretje, dat opvalt door zijn heldergroene kleur en bij nadere beschou wing ook door de prachtige lange glasharen. Hoewel de duinsterretjes plaatselijk onder ge stoven zijn, is het merendeel ervan nog intact. Maar het tere paddenstoeltje dat hier normaal op de stengels van het duinsterretje groeit, het gerimpeld mosoortje, laat compleet ver stek gaan. Andere soorten ook trouwens. Normaal ge sproken kun je hier geen stap verzetten zon der op een paddenstoel te stuiten. Maar pas na flink wat moeite vinden we een exemplaar van de zeeduinchampignon: een soort die ken merkend is voor dit gebied. Net als bijvoor beeld de straatchampignon ontplooit deze soort zijn hoed al voordat-ie boven de grond komt en in dit geval is de hoed daardoor ge tooid met een flinke pluk mos. Omdat het met de paddenstoelen niet echt vlotten wil, nemen we halverwege een door steek door het gebied om de terugtocht te aan vaarden. Het plasje met stagnerend zout wa ter is altijd goed voor wat foeragerende vogels. Zo ook nu. Een stuk of vijf zwarte ruiters vlie gen op, onder het luidruchtig ten gehore brengen van hun karakteristieke tu-wiet. Een paar wintertalinkjes wagen de gok om te blij ven zitten en ik maak een extra omweggetje om ze in hun dagelijkse doen en laten niet te storen. Op de dijk volgt toch nog een paddenstoelen vondst. Thssen het mos staat een toef donker bruine zwammetjes, met opvallend langs de steel aflopende plaatjes. Dat moet haast een trechtertje zijn, maar nader onderzoek moet uitwijzen welk van de meer dan tien in Neder land voorkomende trechtertjes dit is. Thuisgekomen, onder de microscoop en met een boek bij de hand is het een makkie. Het roodbruin trechtertje; kenmerkend voor mos- rijke duinen. Ach ja, ik had het kunnen weten, maar de paddenstoelenwereld blijft altijd vol verrassingen... WATERDUNEN Als je bij de Kaloot de zeedijk op gaat, zie je meteen een gro te wolk meeuwen die boven de kerncentrale hangt. Er om heen lopen wat blauwe reigers en een paar kleine zilverrei gers. Hier valt duidelijk iets te halen voor viseters. In het af valwater passeert elke tien seconden wel een - vaak zwaar gehavend - visje. Maar vandaag gaat het niet om de vogels. Paddenstoelen zoeken op de Kaloot door Chiel Jacobusse Zeeduinchampignon. foto's Chiel Jacobusse Carla Pols op de verhoogde dijk achter haar woning aan Zandertje. Op de achtergrond zijn graafmachi nes en dumpers druk bezig met werkzaamheden voor Waterdu- nen. „Ik houd wel van gedoe, druk te en lawaai." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44