"Als ik een boek uit heb, werk ik gelijk mijn account bij" Lammerts profiteert van betere landingen 34 ZEELAND De mooiste boeken ontdek je samen! NOS-commentator kan het fysiek niet meer opbrengen om voetbal en schaatsen te combineren. Houd je favoriete boeken bij op een persoonlijke boekenplank Beoordeel boeken en schrijf je eigen recensies Win boeken en andere prijzen VELSERBROEK - Zonder Frank Snoeks begint komend weekeinde in Heerenveen een nieuw schaats seizoen. Hij is gestopt als tv-com- mentator van de enige echte Ne derlandse wintersport. De inwo ner van Velserbroek gaat door als voetbalverslaggever. Snoeks zit zondag namens Studio Sport bij AZ-Excelsior en niet bij het pootje over in Thialf Dat zal wennen zijn voor de man die tv-kijkers twintig jaar lang al les vertelde over een opening van 9,63, een rondje 29-laag en onbe kende Japanners. „Ik had er nog wel twintig jaar aan vast willen plakken, omdat je iets wat je leuk vindt zo lang mogelijk wilt blijven doen. Maar dan had ik jonger moe ten worden dan ik nu ben." Snoeks leerde de laatste jaren steeds meer zijn grenzen kennen. De combinatie van voetbal- en schaatsverslaggever werd hem te zwaar. „Het was fysiek niet meer te behappen. Het voetbalseizoen wordt steeds langer. Het schaats- jaar duurt nu ook veel langer dan toen ik begon. Dat ging elkaar steeds meer in de weg zitten. En ik zat mezelf ook enorm in de weg. Ik wil controle hebben, alles weten. Anders voel ik me niet pret tig achter de microfoon. Ik wil het idee hebben dat ik van spelers en schaatsers alles weet, zodat er niks kan gebeuren waarop ik geen ant woord heb." „Mijn voorbereiding op wedstrij den is heel intensief. Begin augus tus start al de voetbalcompetitie. Maar dan zijn ook de eerste schaatswedstrijden, in Calgary en Salt Lake en Heerenveen bijvoor beeld. Ik hield al die uitslagen zelf bij, omdat ik een ander niet ver trouw. Ik had de gewoonte om soms een paar nachten door te ha len om al die feiten en cijfers uit te zoeken en op te schrijven. Het zal ook met een soort angst te maken hebben. Stel, tijdens een World Cup rijdt een Japanse mevrouw in d'r eentje de drie kilometer en ik weet niks van haar. Dat kan niet. De kijker wil meer weten dan haar naam alleen." je was per jaar honderd dagen van huis. Was dat leven uit de koffer een probleem? „Nee. Het reizen heb ik altijd leuk gevonden. Al ben je vaak weg als er dingen thuis gebeuren. Je mist veel. Toen mijn vader nog leefde en op een bepaald moment erg ziek was, zat ik in de euforie van een wereldrecord van Wenne- mars. Maar ik ben op plekken in de wereld geweest waar ik anders nooit was gekomen. In Salt Lake City en Calgary weet ik beter de weg dan in Haarlem." Schaatsers hebbenjiet altijd over tech niekjij niet. Waarom? „Schaatsen is een sport van tech niek, zeker voor de rijders zelf. Maar voor het leeuwendeel van de mensen thuis geldt dat niet. Ik werk voor de kijker. Schaatsen is voor de kijker een snelheidssport. Als de tijdwaarneming wegvalt, is schaatsen niets meer aan om naar te kijken. Niemand zegt dan in de huiskamer: dan ga we nu op de techniek letten." Topschaatsers die in de winter even de zon opzoeken en wereldbekerwed strijden laten schietenvind je niks, toch? „Ik heb dat nooit willen begrijpen. Stel je gaat naar Barcelona kijken en Messi, Neymar en Iniesta doen niet mee. Of je gaat naar de Rol ling Stones en Mick Jagger ont breekt. Dan voel je je bekocht. Dat geldt ook voor de schaatsers, die af zeggen voor een World Cup om een trip naar de'zon te maken. Als ze naar de zon willen, moeten ze hardloper of zwemmer worden." Van der Lijke eindigt als negende Wielrenner Nick van der Lij ke (23) uit Middelburg is gis teren bij de Tour van Hai nan in China negende ge worden in het eindklasse ment. De coureur van Bel- kin was daarmee de beste Nederlander. In de slotetappe naar Cheng- mai werd de Walchenaar 58e in dezelfde tijd als win naar Wouter Wippert, even eens een Nederlander. Veersedam Auto slaat dubbelslag Het team van Veersedam Au to deed maandagavond in Middelburg goede zaken tij dens het Zeeuws indoorkart- kampioenschap. De ploeg vertrok bij de derde race van pole position, kwam na twee uur (en 165 rondes) als eerste over de finish en nam de koppositie in de hoofd klasse over. Snap On Racing werd tweede en staat nu ook tweede in het klassement Driebanders rechten de rug Na drie 8-o-nederlagen op rij herstelden de driebanders van tweededivisionist Hoon- dert/de Waard zich tegen Klusbedrijf Staff. Er werd met 6-2 gewonnen. Bram de Waard verloor, maar Richard de Bruijn (40-38), Frans de Koek (40-36) en Piet Koek (35-33) stelden daar overwin ningen tegenover. Het was voor Lammerts haar tweede podiumplaats dit jaar. Eer der eindigde ze in Egypte ook al als derde. In de strijd om de we reldtitel leverde de bronzen me daille de Schouwse overigens geen winst op. Ze stond vooraf gaand aan haar reis naar China al vierde en ze kan niet meer van die plaats afkomen, terwijl er vol gende week ook nog een laatste wedstrijd is Hainan. „Ik had niet durven dromen dat mijn eerste jaar in het wereldkam pioenschap zo goed zou gaan", reageerde Lammerts vanuit Ping tan. Maar ze heeft er wel verkla ringen voor. „Ten eerste zijn we in Nederland alle omstandighe den gewend. Harde en zachte wind, verschillende soorten gol ven... Dat helpt veel bij wedstrij den. In de voorgaande jaren bij het Europees kampioenschap heb ik al ervaren dat dat een groot voordeel is en bij het wereldkam pioenschap is het omgaan met de omstandigheden ook mijn sterke punt." Daarnaast heeft de Schouwse in de aanloop naar het seizoen veel gewerkt aan netheid van de trucs. „Ik heb vooral getraind op de lan dingen", liet ze weten. „Ik heb niet zozeer nieuwe tricks geoe fend, maar vooral mijn huidige tricks verbeterd en gezorgd dat ik bijna altijd goed land. In de wed strijd hebben we maar zeven mi nuten om te laten zien wat we kunnen. Dus constant na je tricks landen, is erg belangrijk." Lammerts is ook actief op het on derdeel slalom. In de WK-stand staat ze vooralsnog derde. Maar dit snelheidsonderdeel, waarop ze wel goed uit de voeten kan, heeft geen prioriteit. In Pingtan ver wacht ze daar niet al te veel van. Doordat ze bij het slalommen in eerdere WK-wedstrijden nog wel goed presteerde, verdiende Lam merts genoeg prijzengeld om nog aan het einde van het jaar naar China af te reizen. „Zonder sla lom was het niet gelukt. Daarom ben ik erg blij dat ik de keuze heb gemaakt om het dit jaar te probe ren." Voor de tour van 2015 probeert de Schouwse sinds kort geld te ver dienen met een eigen bedrijfje. Met enkele andere kitesurfsters verkoopt ze zelfgemaakte, wollen mutsen (beanies). Geen rondjes 29-laag meer voor Snoeks Frank Snoeks stopt als schaatscommentator. foto Hollandse Hoogte CHENGMAI MIDDELBURG KWADENDAMME door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Kitesurfster Annelous Lammerts uit Schuddebeurs heeft gisteren extra glans gegeven aan haar seizoen. Bij de WK-wedstrijd in Pingtan eindigde ze als derde in de discipline 'freestyle'. Vanuit Chi na liet de twintigjarige Schouwse weten 'ongelooflijk blij' te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34