PSV kan hoog bod op Depay laten lopen Urk stroopt de mouwen 32 ZEELAND SCHAATSEN De sprinter die in Sotsji het goud op de 500 meter net misliep, wil onder de 34 seconden duiken. Aan het einde van het gesprek ging het over de financiële moge lijkheden en onmogelijkheden bij PSV. De club is afgaand op de cij fers kerngezond, bovendien zit in de spelersgroep een enorme ver borgen waarde, die niet in de cij fers terugkomt. De totale spelers groep staat voor 20 miljoen euro op de balans, de werkelijke markt waarde ligt boven de 70 miljoen euro. „We hebben deze zomer niet getwijfeld toen er enorme bie dingen voor Memphis Depay en Georginio Wijnaldum binnen kwamen. Die begon in ieder geval bij een van de spelers met een 2 en was concreet." Gerbrands had het over een bod van acht cijfers voor de komma, welteverstaan. Een 20 miljoen- plus aanbieding voor Depay lieten PSV en de speler derhalve lopen. Welke club het was, liet de PSV-baas in het midden. Dat Tot tenham Hotspur meer dan gemid delde belangstelling voor Depay had en Paris Saint Germain voor Wijnaldum, werd al eerder duide lijk. „De spelersgroep en de hele club hebben het doel om dit sei zoen prijzen te pakken", motiveer de Gerbrands de afwijzingen. Twee, drie jaar geleden zou PSV dit soort bedragen niet hebben la ten liggen. PSV zat in geldnood na dat keer op keer de Champions League werd gemist, terwijl de in komsten wel (deels) waren be groot. Wanbeleid uit het verleden, in ieder geval van ver voor de pe riode voordat algemeen directeur Tiny Sanders aantrad. Sanders moest noodgedwongen saneren en bracht de inkomsten en uitga ven bij PSV in balans. De offers waren groot. Onder leiding van de algemeen directeur met vooral zakelijke competenties vielen de sportieve dromen mede daarom keer op keer in duigen. Sanders kreeg daarna de spreekwoordelij ke strontkar over zich heen en ver trok in juli. Sportief bracht hij de club niets, wel heeft de oud-topman op fi nancieel gebied zeer nuttige ar beid geleverd. PSV is daardoor weer in de gelegenheid om een spelersgroep bij elkaar te houden en hoeft geen spelers te verkopen. Gerbrands en financieel manager Erik Hendriksen maakten giste ren cijfers bekend die nog onder leiding van Sanders zijn neerge zet. De hoogte van de nettowinst bedroeg 400.000 euro, slechts 100.000 euro meer dan het jaar er voor. Het resultaat viel niet hele maal mee, vooral omdat de uiterst lucratieve verkoop van Kevin Strootman aan AS Roma in de cij fers is meegenomen. PSV boekte op die transactie een winst van ongeveer 11 miljoen euro, maar moest ook forse tegenvallers slik ken. Zo was er onder meer de cri- sisheffing van de overheid, groot 2,6 miljoen euro. Daarnaast had de club in de vorm van jubileum uitgaven en de afscheidswedstrijd voor Mark van Bommel extra kos tenposten. Tevens moest PSV on geveer een miljoen euro extra af boeken op de waarde van twee spelers, naast de normale afboe king van ruim negen miljoen eu ro. Het belangrijkste voor de fans is en blijft dat PSV in het verslag jaar niets won en op een uiterst te- Jeurstellende vierde plek in de ere divisie eindigde. PSV gaat tegen de crisisheffing in beroep en stapt naar het hoogste rechtscollege, de Hoge Raad. De crisisheffing houdt in dat werkge vers een heffing betalen voor werknemers die meer dan 150.000 euro per jaar verdienen. Voor iedere euro boven dat be drag moet door PSV 16 procent extra worden afgetikt bij de over heid. „De heffing is in 2012 ook al eens opgelegd en zou toen eenma lig zijn. Nu is het opnieuw raak en daarom hebben we besloten om een juridische procedure te be ginnen. De sector betaald voetbal wordt onredelijk hard getroffen en dan gaat het vooral om de top clubs." SCHAATSAGENDA RAALTE - Het was ergens aan het begin van de afgelopen schaatszo- mer dat Jan Smeekens (27) op zijn coach afstapte met een prikkelen de vraag: 'Als wij nou honderd miljoen euro te besteden zouden hebben. Wat zouden we dan gaan doen?' Diens antwoord wil de schaatser liever niet herhalen, de concurrentie leest mee. Maar Orie, altijd op zoek naar dat pro centje winst, voelde zich uitge daagd. Wat kon hij nou, welis waar met iets beperktere midde len, nog doen om van Smeekens de allersnelste schaatser ooit te maken? Want dat is wat de sprinter uit Raalte wil. Een nieuwe standaard zetten op de 500 meter. Het ze ven jaar oude wereldrecord van Je remy Wotherspoon (34,03) einde lijk uit de boeken rijden. En dan bij voorkeur niet met een tijd van 34,01, maar meteen die bijna sur realistische grens van 34 secon den slechten. Een 33'er. Er zijn mensen die amper geloven dat het nog harder kan. „Zo kan je toch niet denken", zegt Smeekens stellig. „Ten eerste schiet je er niets mee op om in beperkingen te denken en ten tweede kan het wel degelijk. Het zou voor elke we tenschapper een droom moeten zijn om uit te vogelen waar die winst nog in zit." Los van het feit dat Smeekens het echt heel graag wil, werkte het zoeken en vinden van een nieu we droom, een nieuw doel, ook therapeutisch. „Je moet niet in het verleden blijven hangen", zegt hij, doelend op Sotsji. Maandag 10 februari 2014. Nog niet vaak zal de Nederlandse tele visiekijker net zo veel vreugde hebben gevoeld voor de winnaar als medelijden met de nummer twee. Hij wil er best nog een keer over praten. „Dat verhaal blijft voor de rest van mijn leven aan mij verbonden en daar is niets mis mee. Ik ben- trots op wat ik daar heb gepresteerd." Het verhaal mag bekend zijn. Smeekens kwam na de tweede 500 meter over de streep en zag op het scorebord van de Adler Are na een ï'tje voor zijn naam staan. Als één van de laatsten, wat wil je in zo'n euforie, zag hij pas na een minuut of twee dat het ï'tje een 2'tje was veranderd en Michel Mulder door een tijdscorrectie van zilver naar goud was gegaan. Wie erbij was, zal nooit vergeten hoe waardig Smeekens zijn plotse linge verlies droeg. Hij vroeg niet of de beelden en de tijden nog eens konden worden bekeken, gooide niet met spullen, slikte de scheldwoorden in en stond de lan ge rij met media één voor één te woord. In keurige Engelse volzin nen haalde hij het moment nog eens terug en gaf aan dat er, tja..., dat er iemand sneller was ge weest. „Weet je, op zo'n moment kan je het verschil maken voor de mensen die naar de tv kijken, Dat verhaal blijft voor de rest van mijn leven aan mij verbonden en daar is niets mis mee. Voor een kleine amateurclub komt er een hoop kijken bij het or ganiseren van een dergelijke wed strijd. Maar Urk had het gistera vond keurig voor elkaar. Natuur lijk: de veldverlichting kon beter, de persfaciliteiten ook, maar door het enthousiasme van de club was er niemand die daarover klaagde. Ajax-trainer Frank de Boer had met zijn voorbeschouwing („We moeten Urk gewoon oprollen") ook iets anders opgerold: de mou wen van de Urkers. Als je Riekelt Jan (of gewoon Riekelt), Siemen of Cornelis heet en uit Urk komt, is mannelijk voetballen een van zelfsprekendheid. De meeste spelers van het voorma lige eiland in de Zuiderzee had den gisterochtend nog op een stei ger gestaan of in de haven aan een boot staan lassen. Maar toen-om half zeven het fluitje klonk, was daarvan niets te zien. Urk, met al leen maar spelers uit het dorp, be- sloot geen genoegen te nemen met alleen de voorpret. De zater dag-hoofdklasser drong Ajax bru taal terug, gooide letterlijk de beuk erin en kwam zelfs een paar keer tot een kans. Onder luid gebrul van de ruige Urker mannen op de tribunes hield de ploeg het ruim een half uur vol. Maar in vijf minuutjes tijd was het ook ineens gedaan. Lerin Duarte schoot de 0-1 bin nen, versierde daarna een makke lijk gegeven strafschop en zag de maker daarvan, Arek Milik, uit de volgende aanval meteen ook 0-3 maken. De Boer gebruikte de bekerwed strijd om veel spelers rust te gun nen en twee talenten te laten de buteren. De twee seizoenen gele den met de nodige heisa van PSV overgenomen Riechedly Bazoer (18) stond voor het eerst in de ba sis. Na de rust maakte ook Richai ro Zivkovic (ook 18), deze zomer door Rik Elfrink EINDHOVEN - Het grootste nieuws bij de presentatie van de jaarcijfers van PSV zat gisteren niet in het pa pierwerk zelf. Algemeen directeur Toon Gerbrands bevestigde met een opmerkelijke mededeling dat er bij PSV toch echt een andere wind is gaan waaien. 31 oktober-2 november 2014 NK afstanden, Heerenveen 14-16 november 2014 World Cup 1, Obihiro (Jap) 21-23 november 2014 World Cup 2, Seoel (ZKo) 6 5-7 december 2014 World Cup 3, Berlijn (Dui) 12-14 december 2014 World Cup 4, Heerenveen 27-28 december 2014 NK allround, Heerenveen 10-11 januari 2015 EK allround, Tsjejabinsk (Rus) 17-18 januari 2015 NK sprint, Groningen 23-24 januari 2015 WK-kwalificatiewedstrijd, Heerenveen 31 januari-1 februari 2015 World Cup 5, Hamar (Noo) 7-8 februari 2015 World Cup 6, Heerenveen 12-15 februari 2015 WK afstanden, Heerenveen 28februari-1 maart 2015 WK sprint, Astana (Kaz) 7-8 maart 2015 WK allround, Calgary (Can) 21-22 maart 2015 World Cup-finale, Erfurt (Dui) Jan Smeekens door Rik Spekenbrink infographic Rolant Quist Jan Smeekens door Rik Spekenbrink I In het uitverkochte stadionnetje van Urk debuteerde Ajacied Richairo Zivkovic met een doelpunt, foto André Weening/VI Images URK - Urk liet gisteravond weer eens zien wat de charme van het be kertoernooi kan zijn. Heel het dorp liep uit voor het bekerduel met Ajax. Nadat de loting het gelovige vissersdorp aan de landskampioen had gekoppeld, werd eerst maar eens een week van bezinning inge last. Want dit ging wat teweegbren gen in de hechte gemeenschap. De 4200 kaarten (Ajax mocht na een straf van de bond geen fans meene men) waren zo aan de man ge bracht Drie kwartier voor aanvang zat het stadionnetje al vol. Zaterdag-hoofdklasser Urk beet zich vast in Ajax. De schade werd beperkt gehou den: 0-4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32