'Als we niet waren bevrijd, was het niet zo leuk' ZEELAND 29 ARNEMUIDEN - Leerlingen van groep 7 van ba sisschool Oleanderhof in Amemuiden waren het afgelopen weekeinde vooral trots. Trots dat ze tijdens de herdenking bij het monu ment bij de Sloedam met de kransen voorop mochten lopen. „Het is belangrijk te herdenken dat heel veel mensen voor onze vrijheid zijn gestorven. Als we niet waren bevrijd zou het wellicht niet zo heel leuk zijn hier", zeggen Amy en Laura. Groep 7 van de Oleanderhof geeft deze week veel aandacht aan de Tweede Wereldoorlog. De nodige aandacht gaat ook uit naar de Slag om de Sloqdam. Logisch, omdat in Amemui den tijdens de bevrijding van Walcheren veel burgerslachtoffers zijn gevallen. Dat er veel slachtoffers vielen, was onverwacht omdat Ar- nemuiden een rodekruisdorp was. De leerlingen van groep 7 leren deze week nog van alles over de Slag om de Sloedam maar ze hebben al veel van hun opa's en oma's gehoord. Zoals Henriëtte. „Mijn oma heeft de oorlog nog meegemaakt. En ik was vrijdagavond bij mijn tante toen ik hoorde dat wij een krans zouden gaan leggen bij het mo nument." Ook Naomi heeft een deel van het verhaal van de Sloedam gehoord van haar oma. Michelle vindt het heel goed dat deze week in de geschiedenislessen veel aandacht wordt be steed aan de Tweede Wereldoorlog. „En het is heel speciaal dat ons gebied zeventig jaar gele den is bevrijd", vult Talita aan. „Die mensen hebben toch voor onze vrijheid gevochten." Laura heeft zelfs de Mallardmas gelopen, ge noemd naar de geheime operatie van Britse militairen. „En mijn broer heeft onlangs hier over nog een spreekbeurt gehouden." De vijfde editie van de Mallard Wandeltocht werd zaterdag gehouden. De jongere deelne mers werden met voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog naar de Sloedam gebracht en lie pen de tocht van zes kilometer terug. Op de routekaartjes werden punten aangegeven die herinneren aan de oorlogsjaren en de Slag om de Schelde. De leerlingen van de Oleanderhof vonden de toespraken van de commissaris van de koning en de burgemeester tijdens de herdenking van de oorlogsslachtoffers op de Sloedam heel begrijpelijk. 'Jonge soldaten uit verre landen komen om ons te bevrijdenjonge soldaten sneuve len voor onze vrijheidWe moeten blij ven gedenken en beseffen dat vrijheid niet vanzelfsprekend is Hans van Papen, voormalig directeur van de Oleanderhof, vertelt de leerlingen vrijdag over de Slag om de Sloedam. Van Papen was altijd betrokken bij de herdenking bij de Sloedam voor de leerlingen. SLAG SLOEDAM WOENSDAG 29 OKTOBER 2014 door Frank van Cooten m De Slag om de Sloedam in 1944 was een onderdeel van de Slag om de Schelde. Het eiland Walcheren was van groot strategisch belang voor de Geallieerden. Ze vielen Walcheren van drie kanten aan. Dat gebeur de vanaf het water in West- kapelle en Vlissingen. Over land wilden ze via Zuid-Beveland de Sloedam overtrekken om op die ma nier Arnemuiden, Nieuw- en Sint Joosland, Kleverskerke, Veere en Middelburg te be vrijden Leerlingen van groep 7 van de Oleanderhof in Arnemuiden vinden vrijheid enorm belangrijk. In hun dorp vielen tijdens de bevrijding van Walcheren en de Slag om de Sloedam veel slachtoffers. „Het is belangrijk stil te staan bij de mensen die vochten voor onze vrijheid." foto's Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29