t 28 ZEELAND SLAG OM DE SLOEDAM De Britse commandant Hakewill Smith vond de geheime operatie Mallard eigenlijk te riskant om de Slag om de Sloedam definitief te beslechten. Uiteindelijk moest hij bevelen opvolgen. Mede dankzij informatie van het lokale verzet werd de geheime operatie een succes. Bij de Slag om de Sloedam vielen veel slachtoffers. Ook veel burgers in met name Arnemuiden en Nieuw- en Sint foosland sneuvelden. ARNEMUIDEN - Duizenden automo bilisten op de A58 rijden er dage lijks onder door. Het Mallardvia- duct bij Arnemuiden en Nieuw en Sint Joosland. Dit spoorviaduct en de gedenk plaats 'The Causeway' met vijf monumenten aan de Postweg her innert aan 'De Strijd om de Sloe dam en operatie Mallard van 31 ok tober tot 5 november 1944'. Tijdens de bevrijding van Zee land is op de Sloedam (destijds een dijk van duizend meter lang en 45 meter breed en de enige toe gang tot Walcheren vanuit Zuid-Beveland) een hevige strijd gestreden waarbij de dam door Canadese en Britse troepen is ver overd op de Duitsers. Er vielen veel slachtoffers waaronder ook veel burgers in Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland. „De geallieerde jachtvliegtuigen schoten op alles wat bewoog", zegt René Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland, de auteur van het standaardwerk 'Slag Sloedam'. Hij deed tien jaar onderzoek naar de Slag om de Sloedam omdat er DE SLAG OM DE SCHELDE geen gedetailleerde beschrijving was van deze aanval om Walche ren te bevrijden. „Het idee ont stond toen mijn vader vertelde over de Sloedam en de betekenis van deze slag voor de bevrijding van Walcheren. Ik ben documen ten gaan verzamelen en veel men sen gaan spreken. Toen begon het te leven." Zijn boek verscheen in/2002. Veel ooggetuigen die hij toen had ge sproken leven niet meer. Hun ver halen leven echter wel voort in het boek. „Ik herinner me nog de tijd dat het boek net uit was. Veel mensen die ik had gesproken kwa men het boek ophalen maar sloe gen het niet open. Het was voor hen nog te gevoelig." Veel verhalen zijn ook hartver scheurend. Zoals het verhaal van Jan Louwerse uit Ritthem die met zijn familie en vee vluchtte naar Nieuw- en Sint Joosland toen een gat in de zeedijk werd geslagen. Jan kwam zonder kleerscheuren bij het evacuatieadres van de opa en oma van René Hoebeke te recht maar zijn vader sneuvelde onderweg toen hij zijn koeien pro beerde te redden van het geweld. Zoon Jan sneuvelde als lid van het Zeeuws Bataljon in 1946 in Indië. Hoebeke was ook onder de in druk van de gebeurtenis in het ge hucht Oude Dorp. Tijdens hevige bombardementen kreeg een boer derij een voltreffer waarbij twee jonge meisjes om het het leven kwamen. „Ik vond nog een foto van de twee meisjes vrolijk naast elkaar zittend in de klas. Dat doet je wel wat. De broer van de twee meisjes, die het bombardement overleefde, kwam later mijn boek ophalen." De strijd om de Sloedam begon op 31 oktober 1944 met een aan val over land door Canadese troe pen van de 2nd Canadian Infan try Division the Black Watch of Canada (RHR), the Calgary Highlanders en Le Régiment de Maisonneuve van de 5th Cana dian Infantry Brigade. Die voer den achtereenvolgens vier fronta le aanvallen uit. Het eerste ingeno men bruggenhoofd op Walcheren kon slechts enkele uren worden vastgehouden. Op 2 november werd de aanval (operatie Magneti se) overgenomen door het ie Bat- talion the Glasgow Highlanders van de 52e (Lowland) Infantry Di vision. In de middag van 3 novem ber werd de Sloedam definitiefin- genomen. Tijdens de strijd om de Sloedam, durende van 31 oktober tot en met 5 november 1944 sneu velden 45 Canadezen en 19 Brit ten. De geheime operatie 'Mallard' (het Engelse woord voor wilde eend', speelde een belangrijke rol in de uiteindelijke verovering van de Sloedam op de Duitsers. Van uit het haventje Zuid-Kraayert bij Nieuwdorp werd over het Sloe in de nacht van 2 op 3 november een landing uitgevoerd op Walcheren door het 6th Battalion the Came- ronians om de Duitse verdediging via een omtrekkende beweging bij de Sloedam op de knieën te krijgen. De operatie was een suc ces. Oostelijk Walcheren werd me de hierdoor op 5 november 1944 bevrijd. „De Britse commandant Hakewill Smith wilde deze geheime opera tie helemaal niet uitvoeren", weet René Hoebeke. „Hij zag operatie Mallard als een kansloze missie. Uiteindelijk moest hij de bevelen opvolgen. Mede op basis van infor matie van het lokale verzet werd een alternatieve route gevonden ten zuiden van de Sloedam. De Duitsers werden totaal verrast." 'Mallard' cruciaal voor Slag om de Sloedam door Frank van Cooten René Hoebeke: „Verhalen waren heftig." s Een herdenking op de tijdelijke begraafplaats in Lewedorp achter de katholieke kerk voor gesneuvelde Britse militairen tijdens de Slag om de Sloedam en operatie Mallard. Canadese troepen maken zich gereed voor de gevechten op Zuid-Beveland en Walcheren en de uiteindelijke Slag om de Sloedam. foto's Bevrijdingsmuseum Zeeland ClACTiiRy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28