Toekomst Muzeeum is bijzonder onzeker 'De brandweer kan digitaal meekijken in mijn dossier' Lintje voor luisterende oren 24 WALCHEREN AFBRAAK THUISZORG Vakbond inventariseert 'angst, zorg en emoties' in strijd tegen de afbraak van de thuiszorg. 66 Het scheelt een hele hoop aan papieren rompslomp en controles 11 EE Wethouder Albert Vader gaf aan dat het heel lastig zal worden voor de stichting die het beheert, om het Muzeeum in de toekomst open te houden. Volgens hem wordt het 'een heel lastige situa tie om op te lossen'. Op vragen van Coen van Dalen (CU) liet hij echter ook weten dat het college van burgemeester en wethouders er niet over peinst om de bezuinigingen voor het Ma ritiem Muzeeum wat aan te pas sen. „Dat doen we niet. We kor ten vijftig procent en het blijft vijftig procent." Raadslid Pim Kraan (LPV) waar schuwde zijn collega's dat het niet blijft bij die korting van vijf tig procent voor de exploitatie. „Ook de subsidie op de huisves ting wordt met vijftig procent ge kort. Samen is dat een heel fors be drag dat het Muzeeum straks mist." Wethouder Vader liet wel weten dat de gemeente niet werkloos toekijkt. „Wij denken mee, wij kij ken samen wat er nog allemaal mogelijk is." Zo liet hij weten dat er bijvoorbeeld gekeken wordt of het mogelijk is om een andere or ganisatie ook naar het gebouw te halen. Raadsleden spraken ook de- vrees uit dat door de bezuinigingen het niet meer zal lukken om ooit nog een volwaardige Sail te organise ren. Volgens wethouder Sem Stroosnijder zal dat toch nog wel lukken omdat de gemeente de ko mende jaren wil sparen zodat in 2019 er weer een volwaardige Sail gehouden kan worden. Rijnco-Jan Suurmond (PSR) toon de zich verbaasd dat het college het gezondheidscentrum in Oost-Souburg wil sluiten. „Ter wijl het gezondheidscentrum in Vlissingen vele malen duurder is." Het college kon gisteravond geen antwoord geven op de vraag waarom er gekozen is voor slui ting van het centrum in Souburg, MIDDELBURG - De Vlissingse heeft een ernstige spierziekte. Haar man is chronisch ziek, dermate ernstig dat hij zo nu en dan voor behandeling in het ziekenhuis wordt opgenomen. Ondanks die beperkingen weten ze zich samen nog heel goed te redden. Dat komt doordat ze ooit een flin ke hypotheek aangingen, zodat ze hun huis konden laten aanpassen. Mede dankzij de alphahulp, van zeven uur in de week. hoopten ze nog heel lang zo zelfstandig moge lijk thuis te kunnen wonen. Maar onlangs ging de telefoon. Ie mand van WVOzorg vertelde me vrouw dat ze haar alphahulp van af januari helemaal zelf zou moe ten gaan betalen: 15 euro per uur, 95 euro per week. Hoe nu? Ze heeft geen mantelzor- gers die bij kunnen springen. Haar enige dochter werkt en stu deert. Haar buurtgenoten zijn oud en zelf afhankelijk van zorg of werken fulltime. „Vlissingen Stad in de Branding? Mooi. Maar hoeveel mensen verke ren daar inmiddels wel niet in een soortgelijke situatie?", luchtte ze dinsdagavond haar hart tijdens een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek. Zo'n honderdtwintig belangstellenden, onder wie klan ten en werkers in de thuiszorg knikten haar applaudiserende toe. Op uitnodiging van de regionale FNV-vakbond Abvokabo en de plaatselijke afdelingen van de SP SP-afdelingen waren ze naar de bi bliotheek gekomen om hun 'angst, zorg en wanhoop' te uiten over te afbraak van de thuiszorg. „De goedkoopste vorm van zorg. Thuiszorg is de goedkoopste vorm van zorg. Zonder die zorg wordt alles duurder Zonder die komen mensen vaker en sneller in dure instellingen te recht", onderstreepte landelijke Abvakabo-boegbeeld Lilian Marij nissen, die naar Middelburg was gekomen om de mensen op te roe pen zich in vakbondsverband te organiseren, en tot actie over te gaan. te beginnen op 8 november, wanneer de vakbond gratis bus sen laat rijden naar een demon stratie in Den Haag. „Red de zorg", is dan de leus. ABvaka- bo-vertegenwoordiger Ton Ross zal de bezuinigende thuiszorgin stellingen Zorgstroom en WVO-zorg binnenkort de wacht aanzeggen, want de manier waar op die veel van hun personeelsle den ontslaan, om ze vervolgens op 'feodale wijze' weer aan het werk te zetten, is volgens hem ille gaal. zoals de mevrouw met de spierziekte het formuleerde: „Van die 15 euro per uur, die ik straks zelf moet betalen, gaat maar 12,50 euro naar onze thuishulp. Bruto! Dat betekent geen pensioenop bouw, geen loon bij ziekte. Dit noem ik tegenwoordige slavenar beid. Zo ga je niet met mensen om." OP WALCHEREN ZEVENHONDERD BANEN OP DE TOCHT „Ik heb daar alles in zitten; van certificaten, drank- en horecaver- gunning tot nota's voor het legen van de vetput, onderhoud van brandblussers en testen van rook melders." De gemeente begon eind 2012 als enige Zeeuwse gemeente met het ondernemingsdossier. Een nieuw elektronisch communicatiesys teem tussen ondernemer en ge meente. Doel: het verminderen van administratieve handelingen en het vereenvoudiging van con troles op zaken als bijvoorbeeld brandveiligheid en milieu. Inmiddels draait het systeem met zo'n zeventig ondernemers naar tevredenheid. Maljaars is van het begin af aan deelnemer en inmid dels ook ambassadeur voor het di gitale dossier. „Ik leg collega's uit wat het inhoudt en wat het ons oplevert. Je hebt alles altijd bij de hand. Het scheelt gewoon een hoop tijd en werk." „Neem voorbeeld de vetput van mijn restaurant. Die moet iedere maand twee keer geleegd. Aan de hand van de nota moest je dat aan tonen. Nu scan je die in en voeg je zo'n nota toe aan je dossier. Dat kan met alles. De brandweer kijkt mee in in dossier als het gaat om brandveiligheid, de gemeente kijkt mee op zaken die de ge meente aangaan. Zoals vergunnin gen en dergelijke." Burgemeester Rob van der Zwaag: „Het is een win-win situa tie. Voor ons scheelt het werk en mankracht, voor de ondernemer scheelt het tijd en papier. De on dernemer moet ons wel toestem ming geven om mee te kijken. Dat kan niet zo maar. Wij hebben natuurlijk zo geen inzicht in het privéleven van de betrokken on dernemer. Alleen zaken die zijn bedrijf aangaan, kunnen we zien. Alle deelnemers hebben die toe stemming ook gegeven. Dan werkt het systeem natuurlijk het best. Het is wel belangrijk dat bei de partijen de gegevens goed bij houden. Wij moeten zaken up to date houden en de ondernemer op zijn beurt ook." „De ondernemer krijgt eveneens een seintje als er een vergunning verlengd moet worden of een brandblusser aan onderhoud toe is. Zo snijdt het mes aan twee kan ten. Grote voordeel is ook dat al les in een dossier zit: bouwteke ningen; ontruimingsplannen, on- derhoudsschema's van brandblus apparatuur en vergunningen bij voorbeeld." De deelnemer vult eenmalig digitaal een formulier in. Het systeem helpt tevens de weg te vinden in overheidsregels. De gemeente Veere heeft een overeenkomst gesloten met de brancheverenigingen KHN (hore ca) en Recron (recreatie). Van der Zwaag: „In de toekomst willen we zeker uitbreiden naar alle on dernemers binnen de gemeente. We zijn als gemeente bezig om verder te digitaliseren. Ook voor burgers. Een aantal Zeeuwse ge meenten kijkt nu met ons mee om te zien hoe het werkt We heb ben deze week ook inloopdagen voor Veerse ondernemers. Zij krij gen uitleg over het systeem." VLISSINGEN - De toekomst van het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlis- singen is zeer ongewis, zo bleek gis teravond toen de Vlissingse raadsle den discuteerden met de wethou ders en de burgemeester over de begroting voor de komende jaren. Het Muzeeum krijgt vanaf 2016 vijftig procent minder subsidie. MIDDELBURG - Drie medewerkers van Sensoor Zeeland zijn gisteren benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Willie Spruit uit Goes, Elly Hoekman uit Heinkenszand en Carlo Dondorp uit Middelburg (vlnr) ontvingen de koninklij ke onderscheiding in het provinciehuis in Middelburg, elk uit handen van hun eigen burgemeester, onder meer omdat ze 25 jaar als vrijwillig luisterend oor voor deze telefonische hulpdienst werken. De dames krijgen de onderschei ding ook voor andere taken die zij op zich hebben genomen, foto Ruben Oreel Dit noem ik tegenwoordige slavenarbeid! door Henk Postma Lilian Marijnissen (Abvakabo) Het Rijk bezuinigt veertig procent op de gemeentelijke budgetten voor thuiszorg. Op Walcheren brengt dat volgens Zorgstroom voor zo'n duizend van de zorgbehoevenden veranderin gen met zich mee. Zij moeten straks hulp vragen aan familiele den of kennissen. Of de hulp zelf betalen, geheel of gedeeltelijk. Hierdoor vervallen, veranderen of verslechteren op Walcheren bijna zevenhonderd banen, verwachten de zorginstellingen. Bij Zorgstroom treft het 500 alpha- hulpen, 145 huishoudelijke hulpen en 30 tot 40 mensen in de onder steunende dienst Bij WVOzorg (Vlissingen) verliest een honderdtal mensen werk. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - „Het scheelt zo'n hoop aan papieren rompslomp en be zoek aan de deur", zegt de Dom- burgse horeca-ondernemer Arjan Maljaars enthousiast over het digi tale ondernemingsdossier van de gemeente Veere. Ondernemer Arjan Maljaars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24