Vlissinger naar psychiatrische kliniek almanak Kruipolie Het aantal honderdplussers in Nederland is verdubbeld tot 2200. In Zeeland wonen negentig eeuwelingen. en 29 Kustmarathon door Cornelleke Blok yerseke - Zeeland heeft van alle provincies relatief de meeste eeu welingen. Van elke honderddui zend Zeeuwen zijn er 23,6 hon derd jaar of ouder. Nandus Philipse hoort vanaf over morgen ook bij deze groep hon derdplussers. 'Prachtig' vindt hij het, en daarom viert hij zijn ver jaardag met een feestje in zijn ap partement in woonzorgcentrum Moerzicht in Yerseke. „Ik denk dat niet veel mensen zo'n enerverend leven hebben ge had als ik", zegt de bijna-eeuwe- ling. Bijna meteen begint hij onaf gebroken te vertellen over de oor logsjaren, toen hij voor de marine voer. „Ik ben in mijn leven heel vaak dichtbij de dood geweest", blikt hij terug. „Zoals die keer toen ik in de machinekamer van een mijnenveger werkte. We wer den 's nachts aangevallen. Ineens hoorde ik een dreun. Mijn hart stond stil. Ze hadden een mijn tussen ons konvooi gegooid." Zo'n 2100 Nederlanders zijn hon derd jaar of ouder, blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maandag pu bliceerde. Dat zijn er ruim twee keer zo veel als in 2000. In Zeeland wonen per honderd duizend inwoners bijna twee keer zo veel eeuwelingen als in de rest van Nederland. Tlissen nu en 2025 zal het aantal honderd plussers waarschijnlijk weer verdubbelen. Dat er zo veel hoogbejaarden zijn, komt volgens het CBS door 'dalende sterftecij fers op gevorderde leeftijd'. De honderdplussers zijn 'opvallend gezond' en hebben weinig last van ouderdomsziektes. Philipse ziet en hoort slecht, en heeft de laatste jaren een broze ge zondheid. „Ik kan de krant al vijf tien jaar niet meer lezen, maar ik draai wel graag een cd'tje. Dan luister ik naar Edith Piaf of Vera Lynn. Hun liedjes bekoren me, omdat ze over het leven gaan." Lichamelijk slaat de ouderdom toe, maar Philipse weet zich de kleinste details te herinneren. „Als ik blijf vertellen, dan zitten we hier morgenmiddag nog", grapt hij. „Ik heb één van de beste geheugens. Ik weet zelfs nog dat er in de Eerste Wereldoorlog sol daten in Yerseke waren." Philipse spreekt ook nog steeds vloeiend Frans, onder meer om dat hij van zijn 14e tot zijn 25e in Frankrijk doorbracht als mossel visser. „Later heb ik met mijn broer een mooie bedrijf kunnen opbouwen. Ik hou nog steeds van een goede Franse pot. Fruits de mer vind ik heerlijk: oesters, gar nalen, krukels, zeekrab en kreeft. Maar alleen als ze in Frankrijk be reid zijn. Daar leven ze om goed te eten, hier eten we om te kun nen leven." Wat het geheim is voor een lang leven? „Dat vind ik een domme vraag. Je hoeft er niets voor te doen: je wordt honderd, of je wordt het niet." Alles over Leerlingen Oleanderhof vinden herdenken belangrijk Tot de gedwongen opname is be sloten, omdat het vermoeden be staat dat de man een gevaar vormt voor zichzelf of voor ande ren, aldus woordvoerder Martine Pilaar van het Openbaar Ministe rie. Het OM laat onderzoeken in hoeverre hij toerekeningsvatbaar was voor zijn gedrag. Pas in een la ter stadium wordt beslist of de Vlissinger strafrechtelijk moet worden vervolgd, zegt Pilaar. „We vermoeden dat de strafbare han deling die hij heeft gepleegd, het gevolg is van zijn geestelijke toe stand. Dan kunnen we hem wel straffen, maar wat schiet hij of de maatschappij daar mee op. Hij hoort in deze toestand in ieder ge val niet op straat." De man werd zondagavond door de politie in zijn been geschoten, toen hij geen gehoor gaf aan het bevel te blijven staan. Vanaf vrijdag hoeft het niet meer, want dan heeft Zierikzee ook een vestiging van deze discounter in de non-foodsector. Maar vorige week liep die inwoner van Nieuwerkerk nog te dwalen in de Rotterdamse Action. Hij was op zoek naar dat be kende blauw-gele spuitbusje van WD-40 waarmee je alles los kunt krijgen dat vast zit. Na meerdere gangpaden te hebben afgespeurd, vond hij het tijd om hulp te vragen. „Juffrouw," sprak hij beleefd tegen de verkoopster. „Kunt u mij vertellen waar ik de kruipolie kan vinden?" Het meisje dacht even na en antwoordde: „Dat weet ik niet, meneer. Maar mis schien kunt u eens op de babyafde ling kijken." 100 jaar en 'het beste geheugen' PZC ZEELAND WOENSDAG 29 oktober 2014 21 In Frankrijk leven ze om goed te eten, hier eten we om te kunnen leven Nandus Philipse uit Yerseke I Nandus Philipse uit Yerseke viert vrijdag zijn honderdste verjaardag, foto Mechteld Jansen .w door Marcel Modde VLISSINGEN - De 23-jarige Vlissin ger die zondagavond met een ver meend bomvest voor onrust zorg de in de Koudekerkseweg in zijn woonplaats, is overgebracht naar een psychiatrisch ziekenhuis. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21