MENSEN KNOKKEN EBOLA ONZE DAGEN NACHT TEGEN bij IRA in doofpot giro 4054 - BUITENLAND 9 doneer wat u kunt Door haar minieme overwinning zijn de marges voor de herkozen Braziliaanse president gekrompen. www. a rtse nzo n d e rg re n ze nn l Artsen zonder Grenzen werkt overal ter wereld, daar waar het nodig is. Daarbij kunnen we uw hulp goed gebruiken. BRASILIA - 'Muito obrigada', heel erg bedankt. Dat schreef presi dent Dilma Rousseff op haar Twit- ter-account om de overwinning en haar herverkiezing als presi dent van Brazilië op te eisen. Al was haar overwinning op dat mo ment nog niet officieel. Met slechts een kleine meerderheid van 51,6 procent versloeg ze zon dag haar concurrent Aécio Neves, die 48 procent van de stemmen kreeg. De 66-jarige Rousseff staat de ko mende vier jaar voor de opgave om haar verdeelde land te hereni gen. Corruptie viert hoogtij en het vertrouwen in de Braziliaanse economie is op zijn zachtst ge zegd niet groot. Een daadkrach tige aanpak van deze twee grote problemen is de belangrijkste op gave voor de president. Die kan haar het vertrouwen teruggeven van de Brazilianen, voornamelijk de elite, die tegen haar stemden. De aanpak van de corruptie in het parlement vraagt om een politie ke hervorming. Rousseff probeer de dat vorig jaar juni bij de massa le protesten al te bewerkstelligen. Miljoenen Brazilianen gingen toen de straat op om të proteste ren tegen het vele publieke geld dat aan het WK voetbal werd uit gegeven, de corruptie en de slech te openbare voorzieningen in het land. Rousseff wacht een lastige klus. De grondige hervorming van het parlement die ze wil, moet eerst door datzelfde parlement worden goedgekeurd. Ongeveer een derde van de leden van het parlement wordt strafrechtelijk onderzocht, vaak voor corruptie. De verandering moet onder meer de straffen voor en de controle op corruptie verhogen en meer trans parantie geven. Rousseff stelde di rect na haar verkiezingsoverwin ning dat dit haar eerste en belang rijkste aandachtspunt is. Het aanjagen van de economische ontwikkeling is haar tweede gro te uitdaging. Ondanks de histo risch lage werkloosheid zit de eco nomie in een recessie en ligt de inflatie op een hoger niveau dan toen ze in 2010 aan de macht kwam. De gemiddelde economi sche groei bleef de afgelopen ja ren met minder dan 2 procent ach- ter bij de verwachtingen, terwijl die in 2010 nog ruim 7 procent be droeg. Rousseff heeft al aangege ven haar financiële team te gaan vervangen. Ze blijft echter voor een grote inmenging van de over heid in plaats van een meer open economie. De Braziliaanse beurs reageerde direct op Rousseffs her verkiezing en ging gisteren kort na de openingsbel onderuit. De hoofdindex in Sao Paulo noteerde ruim 6 procent in de min. De ontwikkeling van Brazilië wordt belemmerd door het ge brekkige onderwijs, het matige zorgstelsel en het slechte open baar vervoer. Door de stagneren de economie, de hogere inflatie, het gebrek aan vertrouwen bij bui tenlandse investeerders en de ge daalde koopkracht, is de finan ciële armslag van Rousseff en haar regering beperkt. Dat ze is herkozen geeft haar theo retisch een mandaat om door te gaan op de huidige weg. De pro testen van vorig jaar tegen haar re gering en de magere overwinning van zondag zouden haar echter een nederige houding moeten ge ven. Met minder steun in het par lement zijn de uitdagingen voor Rousseff groter dan de afgelopen vier jaar en is de marge voor mis sers vele malen kleiner. teresse in de beweringen van de vrouw. Gerry Adams ontkent zijn aan deel in Cahills verhaal, maar heeft onder groeiende druk toegegeven dat een interne IRA-rechtbank voor seksuele misdrijven inder daad bestond. „Dat was verkeerd en dat spijt me", zei hij. Dat de IRA ook voor andere zaken een ei gen rechtssysteem hanteerde om dat het de Britse instellingen in Noord-Ierland verwierp, was al bekend. De Ierse premier Enda Kenny heeft de Sinn Féinleider over de verbanning van misdadigers naar de Republiek gevraagd: „Zijn die mensen hier nog steeds? Is dit waar? Weet u wat ze nu doen? Dit zijn bijzonder ernstige vragen die iedereen zich stelt. Seksueel mis bruik in Ierland beperkte zich niet tot paramilitaire organisaties, maar hier draagt de verantwoor delijkheid, en we moeten de ant woorden kennen." Adams blijft volhouden dat hij Ca- hill altijd heeft proberen te hel pen en noemt de zaak die hem nu behoorlijk in het nauw brengt, 'politiek gemotiveerd'. DINSDAG 28 OKTOBER 2014 Nipte winst dwingt Rousseff tot actie BESCHOUWING VERKIEZINGEN door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust President Dilma Rousseff (links) viert haar herverkiezing met oud-president en partijgenoot Luiz Inacio Lula da Silva. foto Xinhua News Agency/Eyevine/HH 51,6 Met 51,6 procent van de stemmen versloeg Dilma Rousseff haar concur rent Aécio Neves, die bleef steken op 48 procent. Het was de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. iSinn Féinleider Gerry Adams, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9