Israel: Bouw in Oost-Jeruzalem mi. Mu .èitiiii Seksueel misbruik Elk najaar heeft zijn voordeel! 0.' 8 8 BUITENLAND VERKIEZINGEN BRAZILIË a hollands nieuwe. Het plan, dat gisteren werd be kendgemaakt, zal mogelijk tot meer onrust leiden. Want de wo ningen zijn gepland in een gebied dat de Palestijnen als deel van hun toekomstige staat zien. Vorige week betrokken Israëliërs meer woningen in de wijk Sil- wan, Oost-Jeruzalem. Dit leidde tot woedende reacties. Eerder de ze maand presenteerde Israël bouwplannen voor de wijk Givat Hamatos in Zuid-Jeruzalem. Er klonk toen ook kritiek vanuit het buitenland. In Silwan kwam het tot onlusten nadat een Palestijnse inwoner van Oost-Jeruzalem, Abdel Rahman al-Shaludi, vorige week woensdag twee mensen doodreed. Ook giste ren waren er weer confrontaties tussen Palestijnen en het leger. De Israëlische minister van Defen sie Moshe Ya'alon maakte zondag bekend dat Palestijnen die op de Westoever wonen en in Israël werken, geen gebruik meer mo gen maken van Israëlische bus- Israël wil 1060 huizen bouwen in gebied dat Palestijnen als deel van hun toekomstige staat zien sen. De maatregel, die volgende maand ingaat, is genomen onder druk van kolonisten. Ziy maken ook gebruik van de bussen en vre zen voor hun veiligheid als er ook Palestijnen in zitten. Honderden Palestijnen reizen iedere dag heen en weer naar Israël om te werken, meestal in de bouw. Zij moeten nu alternatief vervoer zoe ken. De Israëlische mensenrechtenor ganisatie Betselem is fel tegen de busmaatregel en noemt deze een vorm van rassenscheiding. Het be sluit van minister Ya'alon druist in tegen de opvatting van het le ger dat in de aanwezigheid van de Palestijnen geen veiligheidsrisico ziet. Ook rond de Tempelberg nemen de spanningen toe. Orthodoxe jo den willen een plein in de buurt van de al-Aqsamoskee in Jeruza lem heilig verklaren voor joden. Al-Aqsa en de Rotskoepelmoskee 'op de Tempelberg behoren tot de belangrijkste islamitische heilig dommen. Jordanië neemt de sug gestie om de religieuze status van de Tempelberg te veranderen hoog op. Jordanië zegt dat het vre desverdrag tussen beide landen, dat twintig jaar geleden werd ge sloten, onder druk staat door de bouw in bezet gebied en de plan nen voor de Tempelberg. Mensenrechtenorganisatie Betselem noemt het weren van Palestijnen uit bussen rassenscheiding Uniek aanbod hollandsnieuwe.nl/pzc Een honderdtal leden van Sinn Féin en van het Iers Republikeins Leger (IRA) zou berechting voor verkrachting, ook van kinderen en tieners, ontlopen zijn doordat ze van Noord-Ierland naar de Ier se Republiek gestuurd zijn. Mairia Cahill, achternichtje van de oprichter van de IRA, groeide op tijdens de Noord-Ierse burger oorlog. Ze was in haar jeugd om ringd door leiders van de Iers-Re publikeinse guerillabeweging, waarvan Gerry Adams een van de kopstukken was. Vorige week ver telde de nu 33-jarige vrouw uit Belfast dat ze in de jaren '90 als 16-jarige herhaaldelijk verkracht werd door een van die IRA-lei- ders. Toen ze Adams daar destijds over inlichtte, zou de leider van Sinn Féin, toen de politieke vleugel van de IRA, haar verboden heb ben naar de politie te stappen. In plaats daarvan handelde de IRA zaken van seksueel misbruik af voor een interne rechtbank, waar Adams volgens Cahill deel van uit maakte. Zelf werd ze voor een pa nel gebracht van drie mannen en haar verkrachter, allemaal promi nente IRA-leden. Vaak luidde het Vonnis' enkel dat de schuldigen naar de Ierse Repu bliek werden verbannen, waar ze in safe houses rond de grens of in de hoofdstad Dublin werden on dergebracht. Op die manier ontlie pen ze rechtspraak in Noord-Ier land. Het zou om zo'n honderd le den van IRA en Sinn Féin gaan, die soms meisjes en jongens on der 12 jaar zouden hebben ver kracht. Geruchten over systematisch sek sueel misbruik door de paramili taire organisatie tijdens de burger oorlog bestaan al langer. Een BBC-journalist zou die enkele ja ren geleden hebben willen onder zoeken. Hij heeft zijn onderzoek gestaakt na ernstige intimidatie en doodsbedreigingen. Vorig jaar kregen de geruchten in eens een officieel tintje, toen een Noord-Iers lid van het parlement in Londen de Britse staatssecreta ris voor Noord-Ierland vroeg het bestaan van 'een IRA-pedofilienet- werk' na te trekken. Sinn Féin schaart zich momen teel achter zijn leider en probeert Cahills geloofwaardigheid in twij fel te trekken. Maar de eerste mi nisters van de Ierse Republiek en van Noord-Ierland tonen grote in- door onze redactie buitenland JERUZALEM - De spanningen tussen Palestijnen en Israëliërs nemen toe, maar dat weerhoudt de regering van Benjamin Netanyahu er niet van de bouw van 1060 woningen in Oost-Jeruzalem aan te kondigen. V vr' v - je betaalt slechts per maand! De Apple iPhone 5c t.w.v. €399,- - In wit. blauw en roze - 4" display met hoge resolutie - 8 megapixel camera En iedere maand - 275 MB. belminuten of sms'jes - 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de iPhone 5c (t.w.v. €399,-) nu voor maar €27.- per maand. Inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra! De bezorgkosten zijn eenmalig €30.- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever meer MB's? Voor €2,- meer krijg je nog 500 MB erbij (totaal dus 1000 MB). Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! 5 z :.s Daar houden wij van! Bestel snel op: f door onze correspondent Mario Danneels Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers. DUBLIN - Gerry Adams, de leider van de politieke partij Sinn Féin, wordt ervan beschuldigd grootscha lig seksueel misbruik jarenlang sys tematisch verhuld te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8