Rijk door fraude met neptweelingen BINNENLAND 7 Kabinet legt niets op bij Pietoverleg Het Rijksmuseum is klaar. Alleen ontbreekt nog een ster voor restaurant Rijks. Daar wordt aan gewerkt. AMSTERDAM - Aan de museum- wanden hangen stillevens van be stervend harig wild. Van vuurro de kreeften, gevulde pasteien en kleurrijk gevederde fazanten. Het leven in de Gouden Eeuw was voor sommigen zo slecht nog niet. Enkele meters verderop in restau rant Rijks, de jongste aanwinst voor ons nationale museum én voor de stad Amsterdam, gaat het er eigentijdser aan toe. Toch past het restaurant in de traditie van het Rijksmuseum, want Rijks biedt een staalkaart van wat het Koninkrijk der Nederlanden op het gebied van eten en drinken te bieden had en heeft. Te beginnen met de variant op wat het meest exotische van onze culinaire traditie mag heten: de rijsttafel. Ook in Rijks bouwen ze graag een tafel vol met schalen en Minister Lodewijk Asscher van So ciale Zaken heeft dat laten weten op schriftelijke vragen van de Groep Bontes/Van Klaveren. Deze fractie wilde opheldering over een 'Pietoverleg' met betrokken organisaties dat Asscher zou orga niseren. Aanleiding was de contro verse rond de figuur van Zwarte Piet. Dat geheime overleg heeft inmid dels al plaatsgevonden, blijkt uit de antwoorden van Asscher. Hij vermeldt niet wanneer, maar vol gens een bron was dat op 25 sep tember. Tot de deelnemers be hoorden onder meer het Neder lands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed, het Suri naams Inspraak Orgaan en het Sint Nicolaas Genootschap Neder land. Ook de gemeente Gouda, waarop 15 november de sinter klaasintocht plaatsvindt, en de omroeporganisaties NTR en RTL Telekids waren aanwezig. Wat er precies is besproken, is on bekend. Maar Asscher hoopt op een feest zonder 'pijn' bij de voor- en tegenstanders van Zwar te Piet, zo blijkt uit zijn antwoor den. „Het is belangrijk dat alle par tijen de kans krijgen om hun standpunt over dit onderwerp via een respectvolle dialoog uit te dra gen." schaaltjes met warme en koude gerechten. Maar dan niet louter met oosterse delicatessen, maar met Limburgs zoervleisj, citroen boontjes uit Lutjewinkel en ba- pao met Hollandse garnalen. En nog veel meer. 'Rijkstafel' heet de ze vertaling van de gastronomi sche trots van tempo doeloe. Directeur Wim Pijbes hield zich bij de presentatie van de vijfde en meest prestigieuze horecagelegen heid in zijn museum niet in. Hij vergelijkt Rijks - dat zaterdag voor het publiek opengaat - nu al met toprestaurants in musea in Bilbao, Parijs, Antwerpen en New York. Het restaurant van het Wereldmu seum in Rotterdam heeft al een Michelinster. De jeugdige leden van het Amster damse keukenteam, onder leiding van drie chefkoks, zijn afkomstig van gerenommeerde eetgelegen- heden. Ze weten nu wat van hen wordt verwacht: toch zeker één ster. Al hoeft het niet op zeer kor te termijn. De Michelingids voor 2015 is immers al gedrukt. De inrichting van het bepaald niet kleine restaurant (140 plaat sen) is strak, met een hedendaag se mix aan materialen, van suède tot blauwstaal. De blikvanger is de grote witmarmeren bar die uit kijkt op de open keuken. Dat Nederland hier op alle fron ten een woordje meespreekt, slaat soms door. Grotesk is de 'koekjes- kaart'. Bij de koffie (ook een oud koloniaal 'Rijksproduct' van een grote firma uit het noorden van het land) komt een koekje. Maar voor wie méér wil, is er een uitge breide keuze uit maar liefst zes tien stuks (van Fries dümke tot Goudse mop), afkomstig van een hoofdstedelijke banketbakker. Bij alles wordt de vaderlandse ge schiedenis betrokken, alsof de schoolmeester meekijkt terwijl je de menukaart bestudeert. Kopje thee? Weet dan wel dat rond 1610 voor het eerst een kleine hoeveel heid thee naar Nederland werd ge bracht! Dat wijnconsultant Gert Crum lohan V. geeft vrijwel alles toe. „Frauderen was mijn beroep", zegt hij. De Tilburger was er zo succesvol in dat hij jaren als God in Frankrijk kon leven. Op feesten schonk hij champagne van 100 eu ro de fles in. In Servië verscheur de hij een biljet van 50 euro om de snippers als confetti over zijn schoonmoeder uit te strooien. In Almelo begon gisteren de be handeling van de grote strafzaak tegen de bende rond de familie V. lohan (35) is hoofdverdachte. Hij moest gisteren voorkomen. Van daag staat zijn broer Stefan te recht. Daarna andere familiele den. De bende liep in Hengelo tegen de lamp. Hengelo was de eerste gemeente die naar de politie stap te omdat ze vermoedde dat ge boortes van tweelingen werden aangegeven die niet bestonden. Een ambtenaar van de burgerlijke stand herkende een vrouw die be vallen zou moeten zijn. Twee we ken eerder had ze zich ingeschre ven in de basisadministratie. Ze was toen broodmager. Het onder zoek dat volgde, legde een uiterst geraffineerde fraude bloot waar over Johan V. gisteren bijna trots vertelde. Hij biechtte veel op te gen de rechter en deed er alles aan om broer Stefan en zijn vader louter wijnen van Nederlandse makers heeft geselecteerd, is op merkelijk. Overal horen Neder landse namen bij. De vraag is of dat criterium garant staat voor een evenwichtig aanbod. Soms is het ronduit vergezocht: de cham pagne (a 119,50 euro) wordt toege schreven aan onze landgenote Eri ca Boizel-Hötte, maar zij is on langs op de gezegende leeftijd van 101 jaar overleden. Whisky uit Brabant, Zeeuwse oes ters, de oublie, rijstebrij en een koude versie van het oer-Neder- landse gerecht witlof metham en kaas: de Nederlandse keukenglo rie herleeft. Waar bijna elk hedendaags restau rant fusion predikt - het samen gaan van invloeden van bijna alle wereldkeukens - lijkt Rijks een beroep te doen op nostalgie. Indonesië zijn we allang kwijt. Van onze 'bezittingen' in de West "is ook nog een fractie over. Het neemt niet weg dat tijdens een maaltijd aan het Museumplein nog volop gemijmerd kan worden over de gouden tijden waarin we onze zakken vulden met rijkdom men van ver. Wie na het eten een kopje koffie wil drinken, kan kiezen uit maar liefst zes tien verschillende koekjes en moeder buiten schot te hou den. lohan vertelde hoe makkelijk het is om met toeslagen te fraude ren. Hij deed het met toeslagen voor kinderopvang. V. spande Roemeense en Bulgaarse vrou wen voor zijn karretje die hij uit een Duits bordeel kende. Hij en zijn broer namen de prostituees mee naar Nederland om hen bij allerlei gemeenten in te schrijven in de basisadministratie. Weken later werd aangifte gedaan van de geboorte van een tweeling. Daar na kroop lohan achter de compu ter en vulde een aanvraagtoeslag in voor kinderopvang. Het geld - dat hij netjes beweerde te delen met de prostituees - stroomde binnen. Hij bleek elke keer de hoogste vergoeding te kunnen aanvragen, van 2500 euro per kind per maand. „En het kon nog met terugwerkende kracht ook." justitie eiste gisteren vier jaar cel voor V. voor zijn fraude met toe slagen en zogenoemde sealbags, gesloten tasjes waarmee geld bij banken kan worden gestort. En die vergoeding kon ik nog met terugwerkende kracht krijgen ook Apple iPhone 5S 150belmin/sms 100MB datategoed 2 jaar lang korting! 500MB €35 P/MND JL Kg— (H) %kpn TELE2 Ben' j DINSDAG 28 OKTOBER 2014 Hollands glorie op de Rijkstafel door Paulus Smits DEN HAAG - Het kabinet wil niet op leggen hoe het sinterklaasfeest ge vierd moet worden. Het komt niet met een wet of richtlijn, maar doet wel 'een beroep op ieders verant woordelijkheid om er een feest voor iedereen van te maken'. door Frank Timmers ALMELO - Een bende fraudeerde met neptweelingen en incasseerde ten onrechte vele tonnen aan kin- deropvangtoeslagen. In Hengelo spatte de droom uiteen. Johan V. hoofdverdachte B Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 v Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker IJsselstein Woerden I Gerechten (linksboven, met de klok mee): kreeftenrol; kooieend in pannen koek; gebakken langoustinestaart; bapao Hollandse garnalen. foto Herman Wouters/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7