Voor elk tientje krijg Wetenschappers Universiteit Cent willen hulp voor bevolking bij onderzoek stadsvogels Terneuzen 0pSnaiBeach je een brede glimlach Tweede uitgave van zo was het - 24 ZEEUWS-VLAANDEREN ZO WAS HET - ZO IS HET zo is het' van Estelle Siegers Helsen en André Bauwens gaat over Sluis. Marlies Boddaert en Trees Adriaansen uit Hulst zorgen voor het vierde jaar op rij dat er met sinterklaas bij de Zeeuws-Vlaam- se voedselbanken voor elk kind, dat zich via een aanvraagformu lier heeft gemeld, een cadeau klaar staat. Speelgoed en wat lek kers. „Mijn dochter Mascha van Bunder is er mee begonnen. Ze za melde nieuw of zo goed als nieuw speelgoed in. Trees en ik zijn al jaren vriendinnen en we wilden graag een handje helpen. Dat bleef niet bij cadeautjes inpak ken. We vroegen vrienden en be kenden een bedragje over te ma ken om voor elk kind voor een tientje iets leuks te kunnen ko pen. Met al die tientjes en grotere giften van sponsors maken we tientallen kinderen gelukkig." De twee vrouwen sturen op 1 ok tober een mailtje of berichtje. Daarna vragen zij aan coördinatri ce Miriam Hemelsoet van de Voedselbanken Zeeuws-Vlaande- ren voor hoeveel kinderen ze ca deaus kunnen kopen. Gemiddeld waren dat de afgelopen jaren 120 kinderen van 0 tot en met 12 jaar. „Op 5 december brengen we de pakjes naar de voedselbanken in Aardenburg, Breskens, Oostburg, Axel en Hulst. Daarna rijden we naar Terneuzen waar we de pak jes zelf uitdelen. Het is dankbaar werk. Als je die gezichtjes ziet, krijg je een voldaan gevoel. Elk tientje levert een brede glimlach op", vertelt Trees Adriaansen. Mar lies vult aan: „Mensen geven graag, omdat ze weten dat al het geld rechtstreeks besteed wordt aan cadeaus voor de kinderen. Ie der kind heeft recht op een ca deau met Sinterklaas, vinden wij. En daar zorgen we dus voor." „Hopelijk krijgen we ook in de toekomst veel respons, dan kun nen we bij het lustrum iets extra's doen. De actie is voor een duidelijke doelgroep. Mensen die wonen in onze eigen streek. Het geld wordt puur besteed aan ge schenken voor de kinderen." Het is dankbaar werk. Als je die gezichtjes ziet, krijg je een voldaan gevoel SLUIS - Een boek, een website én een wandelexpositie in de open lucht. Estelle Siegers Helsen en André Bauwens houden, na de eerste editie over Aardenburg, in hun serie Zo was het - zo is het vast aan hetzelfde concept. Dit keer is Sluis aan de beurt. In de uitgaven van Zo was het - zo is het belichten de Aardenburgse auteurs de historie van een West- Zeeuws-Vlaamse kern. Dat ge beurt door een mix van inter views met oude inwoners, foto's en historische feiten. Die combi natie maakt het mooi, vindt Sie gers Helsen. „Ik ben zelf van het erfgoed, van de verhalen. Of die precies waar zijn, interesseert me niet zo. André is historicus, dus meer van de feiten. We vullen el kaar prima aan." Bij veel oude foto's in het boek maakte Peter Verdurmen een nieuwe plaat van de huidige situa tie. Die combinatie van oud en nieuw komt ook terug op 24 pane len die her en der in Sluis staan opgesteld. Een folder wijst wande laars de weg van paneel naar pa neel. Op de website staan onder meer beeldfragmenten van de in terviews met bewoners. De projectmatige aanpak is een initiatief van Siegers Helsen. Met meerdere communicatiemiddelen bereik je simpelweg meer men sen, verklaart ze, óók degenen die het boek niet lezen. „In Aarden burg zag je dat die panelen men sen uitnodigden om met elkaar herinneringen op te roepen. Ik ben soms een nostalgische tutte- bel en ik vond het heerlijk om groepjes mensen te zien staan pra ten over vroeger. Ooit zag het straatbeeld er immers ook zo uit." Het boek over Aardenburg werd 650 keer verkocht, tot tevreden heid van de auteurs. En er werd over gepraat, merkte Siegers Hel sen. „De eerste weken na het uit komen van het boek moest ik uren uittrekken om boodschap pen te doen. Ik kreeg ladingen ver halen te horen. Prachtig." Geen reden dus om aan het con cept te sleutelen. Al is het maken Ze vertellen over de tram, cafés en winkeltjes, over smokkelen en het straatleven van een boek over Sluis toch heel anders dan over Aardenburg. „Mensen hebben deels dezefde dingen in hun hoofd", merkt Bau wens op. „Ze vertellen over de tram, over cafés en winkeltjes, over smokkelen en het straatle ven." Maar verschillen tussen de buurstadjes waren en zijn er ook. „Sluis is al heel vroeg toeristisch geworden en mede daardoor een stadje van ondernemers. In Aar denburg had je vroeger ook veel winkels, maar die verdwenen bijna allemaal. Dat heeft veel in vloed op de ontwikkelingen van een kern en daardoor op de herin neringen van mensen." Daarnaast werd Sluis heel zwaar getroffen door het bombarde ment van oktober 1944. Daarbij kwamen meer dan zestig mensen om het leven. De verwoesting was enorm. „Voor inwoners van Sluis was dat een cruciale dag: er was een vóór en een na", vertelt Bauwens. „Dat zullen we in Bres kens straks ook aantreffen, mis schien nog wel in sterkere mate." Want de auteurs willen graag ver der, op naar nummer drie. „Het lijkt ons logisch om eerst de vijf grootste kernen van West- Zeeuws-Vlaanderen te doen. Dus nu eerst Breskens, Oostburg en Ilzendijke." Maar eigenlijk, vindt Bauwens, moet een serie als deze een boek of tien omvatten. „De andere dorpen zijn misschien wat klein voor een volledig boek. Maar we zouden er meerdere kun nen combineren. De wandelten toonstelling zou dan een fietsten- toonstelling kunnen zijn." De huismus heeft het ongekend moeilijk het laatste decennium, de koolmees heeft veel baat bij nestkasten en voedsel dat mensen in de winter op plateaus en in slingers en vetbollen ter beschik king stellen. De broedresultaten blijven echter achter. Medewerkers van de Universiteit willen het onderzoek zowel in de grote stad Gent als de kleinere stad Terneuzen, dorpen en pol ders in de buurt doen. Bewoners kunnen meehelpen aan het onder zoek door een nestkast aan hun huis of op hun erf te hangen, in de gaten te houden of de kast ge bruikt wordt én welk broedresul- taat wordt geboekt. De Gentse Universiteit hoopt dit najaar een Europese Interreg-sub- sidie in de wacht te slepen. Als dat lukt, kunnen volgend voorjaar mensen worden geworven, die aan het onderzoek willen meewer ken. Voorzitter Alex Wieland van de Vogel werkgroep van natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut is benaderd als coördinator. Hij is positief over het plan van de universiteit. „Vooral omdat de plaatselijke bevolking bij het pro ject wordt betrokken." De koolmees doet het hier wat beter, omdat er wat meer insecten zijn... Wieland volgt, met andere vrijwil ligers, voor de gemeente Terneu zen al een jaar of acht de stadsvo gelstand. De terugloop van de huismus, die ook in Terneuzen te zien was, is de laatste jaren tot stil stand gekomen. De koolmezen doen het in de regio wat beter dan in de grote stad. Ook de gemeente Terneuzen staat welwillend tegenover het ini tiatief. De kennis over de vogel stand wordt onder meer gebruikt voor invulling van de 'natuur- waardenkaart', een kaart aan de hand waarvan te beoordelen is of nieuwbouwprojecten op bepaal de plaatsen mogelijk zijn. TERNEUZEN - Vakantiepark Marina Beach in Hoek biedt de komende vijfjaar gratis vakanties aan gezin nen voor wie vakantie vieren niet vanzelfsprekend is. Oostappen Groep, eigenaar van het vakantiepark, haakt aan bij een project van Kiwanis Zeeuws- Vlaanderen, Stichting Kidsva- KANSie Zeeuws-Vlaanderen en Nationaal Fonds Kinderhulp. Het project moet kansarme gezinnen met kinderen uit heel Nederland een vakantie in Zeeuws-Vlaande- ren bieden. De komende jaren worden 260 kansarme gezinnen met kinderen getrakteerd op een weekje vakantie. De historie van een dorp zit in mensen Trees Adriaansen (links) en Marlies Boddaert schenken met sinterklaas cadeaus aan kinderen van de Voedselbank. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Er zijn vele inzamelingen en acties voor goede doelen. Als er gens in de wereld een ramp ge beurt, worden vele miljoenen ge schonken om het leed te verzach ten. Acties in eigen streek zijn ook belangrijk. leder die de actie wil steunen kan con tact opnemen met Marlies Boddaert: admaboddaert@zeelandnet.nl Eeri klein bedrag storten kan op NL75RABO0150791801 onder ver melding van Sint 2014. Trees Adriaansen door Martijn de Koning Auteur André Bauwens Meer informatie op de website www.zowashetzoishet.nl door René Hoonhorst TERNEUZEN - Wetenschappers van de Universiteit Gent willen de stadsvogelstand in Terneuzen on derzoeken. Het onderzoek moet uitwijzen welke vogels in het ge drang komen bij uitbreidende ver stedelijking en welke vogels het goed doen. Bij het onderzoek gel den de huismus en de koolmees als 'indicatoren'. Alex Wieland, Vogelwerkgroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62