Ambulancedrone in minuut bij hartpatiënt BINNENLAND 5 de staatssecretaris zich tijdens het verhoor vergiste in het jaartal waarin hij op de hoogte was van het onderzoek tegen Van Rey, groeit bij de verdediging van de verdachte ex-wethouder de arg waan. De advocaat beticht Teeven nu van 'onwaarheden of zelfs meineed'. Dit verwijt zal in de rechtbank wederom klinken. Het Openbaar Ministerie studeert nog altijd op een aangifte van meineed tegen Teeven. De advo caat van de weduwe van de in 2006 geliquideerde Amster damse kroegbaas Thomas van der Bijl stelt dat Teeven onder ede heeft gelogen toen hij dit voorjaar bij de rech- ter-commissaris in Den Haag verklaarde dat hij niet wist dat Van der Bijl gevaar liep. Als officier van justitie zorgde Tee ven ervoor dat Van der Bijl vrij kwam. De weduwe wil nu via een procedure achterhalen of het OM voldoende heeft gedaan om haar man te beschermen. Volgens de advocaat van de weduwe spreekt Teeven eerdere eigen ver klaringen tegen, waaruit bleek dat hij wel op de hoogte was van drei ging. Het OM heeft nog niets be sloten over de aangifte, stelt de ad vocaat. Teeven zelf ontkent te heb ben gelogen. Via een woordvoer der liet hij eerder weten 'naar eer en geweten' te hebben gehan deld. De broer van 's lands bekendste geliquideerde crimineel Klaas Bruinsma, Anton Bruinsma, is naar de rechter gestapt om een deal die Teeven in de jaren '90 sloot. Anton Bruinsma beweert dat via die overeenkomst het vermogen van Klaas door zakenpartners kon worden weggesluisd en hij hier door geld is misgelopen, dat hem via erfenis toekomt. De broer van Klaas Bruinsma claimt nu 11,8 miljoen euro van de Staat, zo staat eveneens in het van daag te verschijnen boek. Bruinsma wil Teeven ook hier over onder ede voor de rechtbank laten verhoren. Via een woord voerder laat de staatssecretaris we ten dat hij destijds altijd zijn lei dinggevenden heeft ingelicht over zijn werkzaamheden. Problemen met heli kosten 105 miljoen De problemen met de NHgo-helikopter kosten de fensie ruim 100 miljoen. De helikopter kampt onder meer met roestvorming en slijtage. Ook waren er pro blemen met de levering van de NH90 waarvan er 20 zijn besteld en 13 afgeleverd. Om het tekort aan helikopterca paciteit op te vangen, zal de fensie een aantal Cougar-he- likopters langer gebruiken. Ex-vriend vast na dood meisje (17) De 22-jarige ex-vriend van het 17-jarige meisje uit Geldrop dat zondagavond dood werd gevonden in het centrum van Eindhoven, is aangehouden. De man uit Heeze wordt door de politie gezien als verdachte. Het meisje is door geweld om het leven gebracht. De ex-vriend is aangehouden toen hij zich op het politie bureau meldde. MH17: onderzoek duurt zeker nog jaar Het strafrechtelijk onder zoek naar de MHi7-crash neemt zeker heel 2015 in be slag en duurt misschien nog langer. Dat zegt Fred Wester- beke, hoofdofficier van justi tie in het Duitse tijdschrift Der Spiegel. Onder meer doordat het op de rampplek in Oekraïne te gevaarlijk is voor onderzoekers 'heeft men een lange adem nodig'. Kabinet België en Nederland bijeen Het Nederlandse en Bel gische kabinet gaan in het voorjaar samen vergaderen. Premier Rutte maakte dat gisteren bekend na een ge sprek met zijn Belgische col lega Michel. Die trad begin deze maand aan als rege ringsleider in Brussel. Beide landen willen de samenwer king op het gebied van de justitie, defensie en econo mie verstevigen. Volgens Momont kunnen de on bemande vliegtuigjes, zogeheten drones, overal in Nederland bin nen een minuut ter plaatse zijn. Daarvoor is een netwerk nodig van drieduizend drones, aldus Mo mont. Het vergroot volgens hem de overlevingskans enorm: van nu 8 naar 80 procent. Rijdende hulpverleners doen er gemiddeld 10 minuten over om bij een hart patiënt te komen. Momont: „Het is frustrerend voor mensen die bij de patiënt zijn, dat ze al die tijd niks kunnen doen." Leuvenaar Momont studeert van daag in Delft af op zijn ambulan cedrone. Hij benadrukt dat het een prototype is. Toch zien de Ambulancedienst Amsterdam en het Universitair Ziekenhuis in Gent er toekomst in. Zij willen de drone gaan testen op mensen. Dit is nog niet gebeurd. De ambulancedrone beschikt over gps en weet een patiënt te vinden via het mobiele telefoon- signaal van degene die 112 belt. „De drone heeft een bereik van 12 kilometer en haalt snelheden tot 120 kilometer per uur", zegt Momont. „Als hij nog wat lichter wordt, kan het zelfs sneller." Omdat veel mensen niet weten hoe om te gaan met een defibrilla tor, heeft de drone ook een live vi deo- en geluidsverbinding. Zo kunnen centralisten van 112 in structies geven. De Ambulance dienst Amsterdam wil volgens Momont proefdraaien met de dro ne. „Maar dan wel naast het be staande systeem." Er zitten nog haken en ogen aan het inzetten van de 'vliegende, medische gereedschapskist'. Voor beroepsmatige dronevluchten is een ontheffing nodig. De drone mist een sonarsysteem dat een botsing met kerktorens en passe rende ganzen moet voorkomen. Wel heeft het al twee motoren, voor het geval er één uitvalt. In de EU krijgen jaarlijks zo'n 800.000 mensen een hartstil stand. Hersendood en overlijden treden binnen 4 tot 6 minuten op. Daarom hangen in veel gebou wen defibrillatoren. Gebruik van deze aparaten verhoogt de overle vingskans van 8 naar 28 procent. Meestal krijgen mensen ergens binnen een hartstilstand. Daarom kan de drone zich na de landing invouwen en aan een hendel mee in huis worden genomen. Momont denkt aan méér toepas singen. Zo zou de drone ook met een reddingsboei naar drenkelin gen kunnen vliegen. Duur is het niet, vindt hij. Een ambulancedro ne kost zo'n 15.000 euro. 3. WEDUWE VAN DER BIJL 4. BROER VAN BRUINSMA DEN HAAG EINDHOVEN HAMBURG DEN HAAG door Wilma de Cort DELFT - Hulp bij een hartstilstand kan komen aanvliegen dankzij de ambulancedrone. Alec Momont (23), student van de TU in Delft, heeft een minivliegtuigje ontwik keld dat razendsnel een defibrilla tor kan afleveren om iemands hart een schok te geven. De ambulancedrone foto TU Delft DINSDAG 28 OKTOBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5