ZEEUWS-VLAANDEREN Wrieftelefoon Karwei in tweede fase almanak Bruinvissen zijn plotseling weg Toezichthouder marktwerking zit visserij weer achter de broek, omdat afspraken zouden zijn gemaakt over vangstbeperking. 30 en 31 f j I Trends en lezingen op de Contacta fj I Trends en lezingen op de Contacta BRESKENS - De garnalensector ligt weer onder een vergrootglas bij de autoriteit die toeziet op eerlij ke marktwerking, de Autoriteit Consument en Markt (ACM). Aanleiding is berichtgeving over beperking van de visserij op gar nalen tot twee of drie dagen Der week. De garnalenvangsten zijn al sinds augustus uitzonderlijk goed. Wat daar de oorzaak van is, kan prak tisch niemand aangeven. Garna len worden wel de vlooien van de zee genoemd. Ze komen en gaan in zwermen. De vangsten mogen prima zijn, de verdiensten voor de vissers zijn ook niet verkeerd. De prijs varieert van 2,80 tot drie euro per kilo. „Vorig jaar in no vember lag de gemiddelde prijs op 2,60 a 2,70 euro per kilo, maar bij een lagere aanvoer", vertelt Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling in Breskens en Vlissingen. De keerzijde van de medaille is dat de aanvoer van garnalen zo groot is dat garnalenhandelaren (Klaas Puul in Volendam en Heijploeg in het Groningse Zout kamp voorop) tegen de grenzen van hun verwerkingscapaciteit aanlopen. Zij hebben daarom de aanvoerders, de garnalenvissers, 'geadviseerd' de vangsten te beper ken tot twee of drie dagen per week. In verschillende media is daar be kendheid aan gegeven en dat heeft de Autoriteit Consument en Markt (ACM) gealarmeerd. „We hoorden over mogelijke vangstbe perkende maatregelen in de garna lensector", laat woordvoerster Sas- kia Bierling schriftelijk weten. „We hebben partijen daarover om meer informatie gevraagd om na te gaan of afspraken passen bin nen de bestaande kaders of niet. In beginsel zijn vangstafspraken tussen vissers (concurrenten) im mers verboden." Vissers zijn aangesloten bij produ centenorganisaties. Delta Zuid is er daar één van en die zetelt in Breskens, waar vrij veel garnalen worden verhandeld. „Als produ centenorganisatie mogen we geen afspraken maken", reageert secre taris Jaap Fenijn, „en dat hebben we ook niet gedaan. Garnalenvis sers leveren op contract aan de handel. Dat speelt zich tussen hen af." Een medewerker van Klaas Puul in Volendam spreekt van adviezen, niet van afspraken. Het staat vissers vrij aan te voeren of niet. Ze schieten zichzelf wel in de voet als ze blijven doorvis- sen. In het verleden zijn door toezicht houders op marktwerking voor miljoenen euro's aan boetes uitge deeld in de garnalensector, die la ter overigens na juridische proce dures fors zijn teruggebracht. In middels ligt er bij het ministerie van Economische Zaken een Pro ductie- en Afzetprogramma voor garnalen, waarmee om milieure denen de aanvoer op basis van de afzet kan worden geregeld. Ook voor de aanvoer van schol is zo'n programma ontwikkeld, op zoek naar een balans tussen milieu- en visserijbelangen. Blind vestigt zijn naam bij United De drie dames van boven de zestig waren genoeglijk aan het converse ren tijdens een smaakvol etentje in een restaurant. Om hen heen zagen ze veel gasten die de tijd tot de volgende gang van de maaltijd vooral doorbrachten met het bedienen van hun mobiel tjes. Een van de vriendinnen, geboren en getogen op Walcheren, vroeg in on vervalst Zeeuws dialect aan haar ta- felgenotes: „Eh julder ök zo'n wrief telefoon?" Waarop een van de aangesproke nen antwoordde: „Meid, ik heb niets met computers en mobieltjes. Ik ben een volstrekte diabeet op dat ae- bied!" ANTWERPEN - De Belgische natuur organisatie Natuurpunt staat voor een raadsel. Jaar na jaar groeide het aantal bruinvissen in de ooit zo vervuilde rivieren Schelde en Rupel. Op basis van ruim 150 waarnemingen schatte Natuur punt het aantal bruinvissen in 2013 op twintig, maar de vreugde lijkt van korte duur te zijn ge weest. Dertien bruinvissen spoel den vorig jaar dood aan. Dit jaar is nog slechts één waarneming ge daan. Voedseltekort is de bruinvis sen mogelijk fataal geworden. DINSDAG 28 oktober 2014 21 Garnalensector onder de loep door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De medewerkers van Koopcoach in Terneu- zen zaten gistermiddag af en toe te trillen op hun stoelen. Niet van de spanning of nervositeit, maar door het ge- beuk op het asfalt pal voor hun deur. Aannemer Sagro Zeeuws-Vlaanderen is begonnen aan het tweede deel van een grote grondsanering op de Guido Ge- zellestraat De ene weghelft is na vier weken werk weer open voor verkeer, maar nu is de andere kant - pal voor de deur van het huisbemiddelingsbedrijf - aan de beurt. Ook dit werk duurt ongeveer vier weken. Daarna is alle vervuiling, veroorzaakt door voormalige benzinestations zonder vloeistofdichte vloeren, verwijderd. Het enige dat dan nog doet denken aan benzine is het pand van Koop- coach. Dat is immers gebouwd in de stijl van het vroegere tankstation. Overigens ondergaat ook dit pand een kleine gedaanteverwisseling. Koopcoach gaat namelijk verder als Wooncoach, omdat die naam beter past bij de werkzaam heden van het bedrijf, foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59