Kapelle overweegt invoering Zeelandpas Drugshandelaar uit Vlissingen krijgt forse strafvermindering Garnalensector onder de loep ACM Poging tot doodslag in Goes zwaarder bestraft 24 BEVELANDEN en THOLEN ARBEIDSMARKT Werken op het platteland van Zuid- Beveland is niet voor alle hoger opgeleiden een struikelblok. „Het is voor de toerist interessant vanwege korting bij bijvoorbeeld dagattracties en restaurants maar ook voor de deelnemende bedrij ven. Die krijgen bezoekers die an ders misschien niet komen. Je ver laagt de drempel", zegt burge meester Anton Stapelkamp. De ZeelandPas is al verkrijgbaar in Veere, Noord-Beveland, Schou wen Duiveland en Zeeuws-Vlaan- deren. De Zeeuwse VW wil deze pas onder de noemer 'Zo zie je Zeeland pas' graag in heel Zee land uitrollen. Stapelkamp heeft daar wel oren naar. „De pas kost slechts een paar euro. Dat bedrag heb je er zo uit na een bezoek aan een aantal deelnemende bedrijven. Je lokt ook mensen uit een wijdere om geving. De gast van camping Lin da in Wemeldinge bezoekt met de pas wellicht het zwembad in Kapelle vanwege een korting van 25 procent op de entreeprijs." De kortingen kunnen divers zijn. Van een gratis bolus bij een kopje koffie, een glas huiswijn gratis bij een hoofdgerecht, tot tien procent korting bij de weekhuur van een fiets. Wellicht kan de ZeelandPas ook worden gekoppeld aan toeristisch vervoer. Zo gaat de de toeristische bus 'Noord-Beveland express' vol gende zomer ook in Zuid-Beve land rijden. Daar kan de Zeeland- Pas volgens Stapelkamp ook voor worden ingezet. „De pas kan ook heel veel marktinformatie gaan bieden. Waar de toerist van cam ping Linda naar toe gaat tijdens zijn vakantie, weten we nu niet. Met de SchouwenPas is bijvoor beeld te zien dat mensen ook naar de Vlindertuin gaan." De VW vraagt van de deelne mende gemeenten een bijdrage. Voor Kapelle komt dat neer op een bedrag van jaarlijks vijfdui zend euro voor de komende drie jaar. Dit bedrag is mede gebaseerd op de omvang van de toeristische sector. „Ons toeristisch budget is vrij klein maar ik acht het niet onmo gelijk dat Kapelle mee gaat doen. De verblijfsrecratie wordt uitge daagd de pas te gaan verkopen." Het Kapelse college hakt eind no vember de knoop door. Het is de bedoeling dat alle Bevelandse ge meenten mee gaan doen. Eiste de officier van justitie twee weken geleden nog een celstraf van 180 dagen waarvan 139 voor waardelijk, gisteren legde de rechtbank in Middelburg hem een gevangenisstraf van 41 dagen op. De Vlissinger werd ervan ver dacht in de periode maart tot en met begin mei 2010 in zijn woon plaats te hebben gedeald in cocaï ne. Bovendien werd er 0,9 gram van dat goedje bij de Vlissinger aangetroffen. De officier van justitie had des tijds becijferd dat T. voor deze fei ten 'recht' had op zes maanden ge vangenisstraf. Maar vanwege het lange wachten op de behandeling van zijn zaak matigde hij zijn eis. De rechtbank deed er vervolgens nog iets vanaf en oordeelde dat die 41 dagen cel die T. al in voorar rest had gezeten voldoende waren geweest. KRUININGEN - Zeeland en Kruinin- gen in het bijzonder spreken niet echt tot de verbeelding bij hoger opgeleiden, zo liet algemeen direc teur Bas Alblas van Lamb Weston Meijer gisteren in de PZC weten. Hij deed de uitspraak naar aanlei ding van het nieuws dat de frites- gigant zijn commerciële afdeling naar Breda verhuist omdat ge schikte kandidaten niet bereid zijn in Kruiningen te werken. Burgemeester Jan Huisman van de gemeente Reimerswaal denkt dat Zeeland niet populair is bij de ze groep omdat de provincie ten onrechte het imago van 'ver weg' heeft. „Zeker Kruiningen is Opti maal bereikbaar via de A58 en het spoor. In de ochtendspits staan ook nauwelijks files in de richting van Zeeland. De conclusie dat Zee land slecht bereikbaar is, deel ik dus niet." Dat Reimerswaal dertig arbeids plaatsen verliest voor hoger opge leiden kwam voor hem niet als een verrassing. „We hebben regel matig contact met Lamb Weston Meijer. We wisten dus ook dat ze zich zorgen maakten om het aan trekken van hoger opgeleid perso neel. Dat ze in Breda zijn uitgeko men is jammer voor Zeeland en Kruiningen, maar ik begrijp wel dat ze voor deze oplossing heb ben gekozen. Ook hebben ze ons verzekerd dat er geen enkele spra ke is van verhuizen van andere af delingen. Op het ogenblik zijn ze juist bezig met enkele grote inves teringen in Kruiningen." Volgens Huisman kon Reimers waal niets doen om de verhuizing naar Breda te voorkomen. „Daar hebben we uiteraard over gespro ken. Ons is echter niet gebleken dat we maatregelen konden tref fen die verandering in de zaak konden brengen." De burgemeester stelt dat Rei merswaal op het gebied van wo nen voldoende te bieden heeft voor jonge gezinnen. „Maar niet alle voorzieningen die je in de Randstad hebt, kun je naar Zee land halen." Volgens hem is het zaak om hoger opgeleiden ervan te overtuigen dat Zeeland niet ver Je kunt niet alle voorzieningen die de Randstad heeft naar Zeeland halen weg is. „Maar dat is iets dat je op provinciaal niveau of bij de tafel van 15 zou moeten aankaarten." Twee andere werkgevers op het Bevelandse platteland met relatief veel hoogopgeleiden in dienst her kennen het probleem van Lamb Weston Meijer niet direct. Volgens Caroline van Zoest, direc teur P8cO bij Limagrain in Ril land, zijn sommige vacatures las tig in te vullen. „Maar meestal is dat omdat het een baan is die spe cifieke kennis vereist van de zaai- zaadhandel." Een flink deel van het hoger opgeleid personeel komt niet oorspronkelijk uit Zee land. „Mensen hebben niet veel problemen met werken in Zee land. Als je bijvoorbeeld een stu die plantwetenschappen hebt ge volgd, weet je dat je niet snel er gens in een grote stad een baan zal vinden." Bij Imares in Yerseke werken al leen maar hoger opgeleiden. Veel van hen komen van buiten de pro vincie. Volgens Robert Trouw borst, hoofd van de Zeeuwse vesti ging van het onderzoeksinstituut, is het niet heel moeilijk om de juiste krachten aan te trekken. Een deel komt via de andere loca ties van Imares of via de Wagenin- gen Universiteit terecht in Yerse ke. Ook de HZ levert studenten af die passen bij de functies op het instituut. „Mensen werken blijk baar graag hier in Zeeland. Een deel woont in België, sommigen komen ook uit de omgeving Utrecht." Trouwborst is zelf on langs vanuit het midden van het land met zijn gezin naar Kapelle verhuisd en dat bevalt hem erg goed. „Ik wil hier voorlopig niet meer weg." De garnalenvangsten zijn al sinds augustus uitzonderlijk goed. Wat daar de oorzaak van is, kan prak tisch niemand aangeven. Garna len worden wel de vlooien van de zee genoemd. Ze komen en gaan in zwermen. De vangsten mogen prima zijn, de verdiensten voor de vissers zijn ook niet verkeerd. De prijs varieert van 2,80 tot 3,00 euro per kilo. „Vorig jaar in no vember lag de gemiddelde prijs op 2,60 a 2,70 euro per kilo, maar bij een lagere aanvoer", vertelt Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling in Breskens en Vlissingen. De keerzijde van de medaille is dat de aanvoer van garnalen zo groot is dat garnalenhandelaren (Klaas Puul in Volendam en Heijploeg in het Groningse Zout kamp voorop) tegen de grenzen van hun verwerkingscapaciteit aanlopen. Zij hebben daarom de aanvoerders, de garnalenvissers, 'geadviseerd' de vangsten te beper ken tot twee of drie dagen per week. In de media is dat gemeld en dat heeft de Autoriteit Consument en Markt (ACM) gealarmeerd. „We hoorden over mogelijke vangstbe perkende maatregelen in de garna lensector", laat woordvoerster Sas- kia Bierling schriftelijk weten. „We hebben partijen daarover om meer informatie gevraagd om na te gaan of afspraken passen bin nen de bestaande kaders of niet. In beginsel zijn vangstafspraken tussen vissers (concurrenten) im mers verboden." Vissers zijn aan gesloten bij producentenorganisa ties. Delta Zuid is er daar één van en die zetelt in Breskens, waar vrij veel garnalen worden verhan deld. „Als producentenorganisatie mogen we geen afspraken ma ken", reageert secretaris Jaap Fe- nijn, „en dat hebben we ook niet gedaan. Ook moet G. conform de eis nog drie maanden uitzitten van een eerder vonnis en zijn slachtoffer een schadevergoeding betalen van 4494 euro. Hij werd schuldig bevonden aan een poging dood slag met als doel diefstal mogelijk te maken. G. verliet op 5 april 's avonds een Goes discotheek. Na een wandeling trapte hij bij High Life een man tegen en op het hoofd, beroofde hem en vertrok. Dat stond op camerabeelden. Tij dens de behandeling van de zaak zei hij dat er een dubbelganger in het spel was. Dat er op dat uur in Goes een dubbelganger rondliep die identitek gekleed was, aan een meisje vertelde dat hij uit Rot terdam kwam en bij een neefje in Goes logeerde leek de rechtbank 'bijzonder onwaarschijnlijk'Ver der is G. herkend door zeker tien verbalisanten. Hij werd zwaarder gestraft omdat, zo motiveerde de rechtbank, 'dat meer recht doet ge zien het grenzeloze geweld'. door Frank van Cooten KAPELLE - De gemeente Kapelle overweegt de invoering van de Zee- landPas. Met deze pas krijgt de toe rist onder meer korting bij deelne mende bedrijven. MIDDELBURG - De 33-jarige Oucha- ka T. uit Vlissingen heeft - omdat zijn zaak wel heel erg lang op de justitiële planken heeft gelegen eer die eindelijk werd behandeld - een aanmerkelijke strafvermindering gekregen. Hoe overtuig j e ze dat Zeeland niet ver weg is? door Joeri Wisse Burgemeester Jan Huisman i door Harmen van der Werf BRESKENS - De garnalensector ligt weer onder een vergrootglas bij de autoriteit die toeziet op eerlijke marktwerking, de Autoriteit Consu ment en Markt (ACM). Aanleiding is berichtgeving over beperking van de visserij op garnalen tot twee of drie dagen per week. MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de 20-jarige Rotterdammer Joel G. een zwaarde re straf opgelegd dan de officier van justitie had gevorderd: geen drie jaar waarvan een jaar voor waardelijk, maar vier jaar cel waar van anderhalf jaar voorwaardelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54