Staatsloterij verlaagt winkans in alle stilte WD wil leaseplan graag lozen, maar hoe? II II II 4 BINNENLAND CRIMEFIGHTER Alweer raakt WD-staatssecretaris in opspraak door een zaak uit zijn verleden als crimefighter. EP De Staatsloterij heeft sinds deze maand de meeste prijzen lager dan 100 euro geschrapt. Prijzen op basis van twee, drie en vier goede eindcijfers zijn verdwenen, op een twee-cijferig 'geluksgetal' na. Het aantal 'echte' prijzen van 100 euro is weliswaar toegeno men, maar daarvoor moet een spe ler minimaal vijf eindcijfers goed hebben. Door deze verschuiving in het prijzenpakket is de winkans ver laagd. Op 52 procent van de ver kochte loten viel een prijs, nu is dat nog 50 procent, erkent de Staatsloterij. Reden van de veranderingen zijn wensen van de spelers. „Uit onder zoek kwam naar voren dat 5 euro niet als prijs wordt ervaren omdat een lot 15 euro kost", zegt een woordvoer der van de Staatsloterij. De prijs van 5 euro is in de laatste trekking geschrapt, net als die van 40 en 50 euro. Als troostprijs zijn er nog vier prijzen van 7,50 euro. Opmerkelijk is dat spelers niet zijn geïnformeerd over de veran deringen. Een rondje langs ver kooppunten leert dat ook veel ver kopers niet op de hoogte zijn van de aanpassingen. Volgens de Nederlandse Consu mentenbond lijkt het nu net alsof de Staatsloterij 'de veranderingen niet aan de grote klok wil han gen'. „Spelers moeten over veranderin gen actief geïnformeerd worden, op zijn minst door een nieuws brief of iets dergelijks", aldus een woordvoerster van de Consumen tenbond. Volgens de Staatsloterij zijn verko pers geïnformeerd. Spelers had den de veranderingen op internet kunnen zien. In augustus is het nieuwe prijzenpakket gepubli ceerd op de eigen website, vanaf het moment dat loten gekocht konden worden voor de oktober- trekking. Spelers, zeker zij die elke maand automatisch meespelen, kijken hier echter hooguit naar als de trekking geweest is. De Staatsloterij verandert haar prijzenpakket niet vaak. Bij eerde re wijzigingen werden spelers wel actief op veranderingen gewe zen. „We lieten dan onder andere kaartjes op de toonbank van de verkoper leggen. Dat hebben we nu niet gedaan omdat spelers steeds meer digitaal actief zijn", zegt de Staatsloterij-woordvoer der. Hij be- nadrukt dat het totale be drag dat aan prijzen wordt uitge keerd, rond de 20 miljoen euro, gelijk blijft. Bovendien is vol gens hem de winkans nog steeds de hoogste verge leken met andere Nederlandse lo terijen. Het afschaffen van de kleine prij zen is opvallend. Concurrenten van de Staatsloterij, zoals de Na tionale Postcode Loterij en de VriendenLoterij pakken de laatste tijd juist uit met kleine prijzen. Die zijn meestal in natura, zoals bakken ijs, musicalkaartjes en bloemen. DEN HAAG - Geen bewindsper soon wordt vaker herinnerd aan zijn vorige baan dan staatssecreta ris Fred Teeven (Veiligheid en Jus titie, WD). Afgelopen jaar moest de oud-offi cier van justitie al twee keer op draven bij de rechter-commissaris om onder ede te verklaren over twee zaken. In een andere zaak wordt hij waarschijnlijk binnen kort verwacht voor verhoor. En in het parlement moet de bewinds man - of zijn politieke baas Ivo Opstelten (WD) - regelmatig op heldering geven over wat crime fighter Teeven uitspookte. Ook nu weer. Naar aanleiding van onthul lingen in het boek Fred en de wet, dat vandaag verschijnt, eisen op positiepartijen opheldering over strafvermindering die Teeven gaf aan een crimineel. Vooralsnog slaagde de staatssecre taris erin de spoken uit het verle den op afstand te houden. Nim mer kwam zijn politieke carrière werkelijk in gevaar. Toch is hij nog niet veilig: een overzicht van Teevens plaaggeesten. Eerder dit jaar was er al onduide lijkheid over de financiële con structie die officier Teeven in 2000 afsprak met crimineel Cees H.. Bewijzen voor het overmaken van meer geld dan altijd is gecom municeerd, zijn er echter niet, want de bonnetjes van de stor ting zijn kwijt. Teeven zelfheeft 'onvoldoende herinneringen aan de feitelijke financiële afwikke ling van de schikking', zoals Op stelten (verantwoordelijk voor het Openbaar Ministerie) schreef aan de Kamer. CU, SP en D66 ei sen na onthullingen nu opnieuw uitleg, ditmaal over de strafver mindering die H. kreeg. Een woordvoerder van Teeven meldt dat dit 'geen nieuws' is: al in 2002 is de strafvermindering aan het parlement gemeld. Niettemin zal Opstelten het weer moeten opne men voor zijn staatssecretaris. Teeven zal de rechtszaak tegen Jos van Rey met bovengemiddelde in teresse volgen. De staatssecretaris speelt een rol in de zaak tegen de van corruptie verdachte Roer- mondse ex-WÜ-politicus. De partijgenoten konden het voor heen prima vinden, vermoedelijk daarom belde Van Rey in septem ber 2012 met Teeven om de vacan te burgemeesterspost van Roer mond te bespreken. De tap van het gesprek - de Roermondse wet houder en senator werd al afge luisterd door opsporingsdiensten - is verdwenen. Daarom heeft Tee ven hierover afgelopen voorjaar verklaard bij de rechter-commissa ris. De strekking van zijn relaas: er is niks belangrijks besproken, hij hield de boot af. Maar omdat Ze wist het 'iets' eerder dan haar collega-Kamerleden en toch voel de Helma Neppérus (WD) zich donderdag overvallen door het leaseplan van staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën), nota bene een partijgenoot. Het gros van de werknemers met een nieuwe au to van de zaak gaat er in 2016 door een hogere bijtelling 170 euro per maand op achteruit. Alleen rij ders van elektrische of anderszins ultrazuinige auto's worden nog ontzien door de fiscus. De rest kan 25 procent van de waarde van zijn auto bij zijn inkomen optel len, schat de autobranche. „Zoals het er nu ligt, kunnen wij er niet mee leven", sprak Neppé rus gisteren dreigend tijdens de behandeling van het Belasting plan. Vier maanden voor de be langrijke Statenverkiezingen jaagt de WD haar autominnende ach terban liever niet in de gordijnen. Helemaal alleen staan de libera len niet. Ook regeringspartner PvdA vraagt zich af of Wiebes geen beter alternatief heeft voor het overgangsjaar 2016: dan loopt de huidige, gunstige bijtellingsre- geling af. De sociaaldemocraten hebben echter wel één belangrij ke eis: de milieudoelstellingen van het kabinet moeten overeind blijven. En daar zit hem nu net de crux. De regering sprak in het energie- akkoord af dat via fiscale instru menten de keuze voor ultrazuini- ge leaseauto's zou worden gesti muleerd. In 2020 moeten er 200.000 elektrische auto's rondrij den, in 2025 al een miljoen. De huidige regeling is enorm succes vol: Nederland heeft inmiddels het schoonste wagenpark van Eu ropa. Maar het prijskaartje is niet misselijk: 6,4 miljard euro aan ge derfde belastinginkomsten in zes jaar. In sommige gevallen lijkt er zelfs sprake van oversubsidie, meent de Kamer. In het debat was er een prominen te rol weggelegd voor de Mitsubis hi Outlander: deze auto met stek ker én benzinemotor kost door het fiscaalvriendelijke regime nog geen 100 euro per maand, terwijl automobilisten er niet eens elek trisch mee hóeven te rijden. Nu grijpt Wiebes in, maar vol gens de WD is het te rigoureus. Neppérus vindt dat stekker rijders te veel worden 'vertroeteld'. Haar suggestie: de bijtelling voor elek trische auto's 'aanzienlijk' verho gen, zodat de bij telling voor min der 'groene' auto's omlaag kan. Maar het is de vraag of de energie doelstelling daardoor niet uit zicht raakt. Neppérus kondigde aan te gaan broeden op een alter natief plan dat op een Kamer meerderheid zal kunnen rekenen. Wiebes wacht intussen af. Ook hij weet: eenvoudig zal die zoek tocht niet zijn. door Niek Opten DEN HAAG - De Staatsloterij heeft de meeste kleine prijzen stilletjes afgeschaft. Daardoor is voor deelne mers de kans om een prijs te win nen gedaald. Prijzen op basis van twee, drie en vier goede eindcij fers verdwenen, op een tweecijferig 'geluksgetal' na De Staatsloterij benadrukt dat het totale bedrag dat aan prijzen wordt uitgekeerd gelijk blijft blijven Teeven achtervolgen door Niels Klaassen beeld Ronald Visser 1. CEES H. Nimmer kwam de politieke carrière van Teeven echt in gevaar door discussie over zijn rol als officier 2. JOS VAN REY door Laurens Kok DEN HAAG - De WD vreest de toorn van haar traditionele achter ban en verzet zich uit alle macht te gen de lastenverzwaring voor lease rijders. Een alternatief dient zich nog niet aan. Kort voor de Statenverkie zingen jaagt de WD de autominnende achterban liever niet in de gordijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4