24 Maanden 50% korting en de Huawei Ascend P7 twv €349.- Garnalensector ligt onder de loep ACM 26 SCHOUWEN-DUIVELAND van £40.- voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Nog niet elke gemeente ziet volgens Stichting Zeeland Houdt van Schaatsen meerwaarde van komst kunstijsbaan. GOES - Het is lastig om in Zeeland een kunstmatige ijsbaan te exploi teren. Dat zegt Patrick Gabriëlse van de stichting Zeeland Houdt van Schaatsen, die deze maanden weer met een schaatsbaan door de provincie trekt. De NOS berichtte gisteren dat kunstijsbanen vooral overeind kunnen blijven dankzij de miljoe nen euro's aan subsidie die ze jaar lijks van gemeenten krijgen. Het gaat dan weliswaar om (overdek te) 400-meterbanen, maar ook kleinere schaatsbanen van echt ijs, zoals die van Stichting Zee land Houdt van Schaatsen, kun nen niet zonder steun van over heid en/of sponsoren. Om die re den wordt Ter neuzen dit jaar ge meden, want die gemeente wees een subsidieverzoek van vijf- a REIZENDE SCHAATSBAAN tienduizend euro af. De stichting gebruikt de subsidie onder meer om de toegangsprijs voor (school)kinderen en ouderen laag te houden. Deze maand lag de baan in Vlissingen, in november is hij in Góes, bij sport- en recrea tiecentrum Omnium (voorheen Sportpunt Zeeland). In december is traditiegetrouw Middelburg aan de beurt en in februari Zierik zee. Vita Event begon negen jaar gele den op de Markt in Middelburg met de schaatsbaan van 20 bij 25 meter, die nu dus onder de vlag van de stichting Zeeland houdt van Schaatsen door de provincie toert. De stichting is vorig jaar op gericht omdat het plaatsen van de banen te grootschalig werd voor het Middelburgse bedrijf. In de hoofdstad trekt de ijsbaan volgens de organisatie inmiddels 12.000 schaatsers en 50.000 bezoekers. „We hebben daar een modus ge vonden om het goed te exploite ren", zegt Gabriëlse. „Iedereen weet dat de schaatsbaan er in de cember is en ziet de meerwaarde ervan." Dat laatste wil de stich ting ook in andere Zeeuwse plaat sen proberen te bewerkstelligen, maar dat kost een paar jaar, weet Gabriëlse uit ervaring. Goes lijkt nog niet zover. Afgelo pen winter besloot de stichting Goes over te slaan, omdat de ge meente niet bereid bleek er geld aan te spenderen. Het financiële risico werd daardoor te groot. Dit keer is de samenwerking gezocht met Omnium, zodat het risico wordt gedeeld. De doelen van de stichting zijn onder meer om mensen in bewe ging te brengen, elkaar te laten ontmoeten en het onderwijs een sportief platform bieden. Zaken die de Goese wethouder Jo-Annes' de Bat, die de baan op uitnodi ging van Omnium (waarvan de gemeente enig aandeelhouder is) vrijdag opent, aanspreken. Het col lege neemt vanochtend een be sluit over een subsidieverzoek van 5000 euro voor een overkap ping van de baan. Dat verzoek is volgens De Bat erg laat ingediend, namelijk pas ruim een week gele den „Dat maakt het lastig, vijfdui zend euro is niet niks. We moe ten afwegingen maken. Boven dien vraag ik me af welke nieuwe doelgroep zo'n schaatsbaan aan boort." Gabriëlse vindt dat een gemeente 'er wel een beetje achter moet staan'. „We willen laten zien dat het wel degelijk kan en we hopen dat de wethouder enthousiast wordt." Overigens steunt de stichting ook nog steeds het plan voor een 400-meterbaan in Zee land. Er zijn volgens Gabriëlse al wat partijen opgestaan. „Het pro bleem blijft toch de financiën. Wellicht over twee of drie jaar, maar het kost al veel moeite om het baantje waar we nu mee wer ken te exploiteren." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant 180MIN 120SMS 300 9 a -g c±» ö1 Vodafone Voordeel Web De garnalenvangsten zijn al sinds augustus uitzonderlijk goed. Wat daar de oorzaak van is, kan prak tisch niemand aangeven. Garna len worden wel de vlooien van de zee genoemd. Ze komen en gaan in zwermen. De vangsten mogen prima zijn, de verdiensten voor de vissers zijn ook niet verkeerd. De prijs va rieert van 2,80 tot 3,00 euro per ki lo. „Vorig jaar in november lag de ge middelde prijs op 2,60 a 2,70 euro per kilo, maar bij een lagere aan voer", vertelt Foort Lokerse, direc teur van de Zeeuwse Visveiling in Breskens en Vlissingen. De keerzijde van de medaille is dat de aanvoer van garnalen zo groot is dat garnalenhandelaren (Klaas Puul in Volendam en Heijploeg in het Groningse Zout kamp voorop) tegen de grenzen van hup verwerkingscapaciteit aanlopen. Zij hebben daarom de aanvoerders, de garnalenvissers, 'geadviseerd' de vangsten te beper ken tot twee of drie dagen per week. In verschillende media is daar be kendheid aan gegeven en dat heeft de Autoriteit Consument en Markt (ACM) gealarmeerd. „We hoorden over mogelijke vangstbe perkende maatregelen in de garna lensector", laat woordvoerster Sas- kia Bierling schriftelijk weten. „We hebben partijen daarover om meer informatie gevraagd om na te gaan of afspraken passen bin nen de bestaande kaders of niet. In beginsel zijn vangstafspraken tussen vissers (concurrenten) im mers verboden." Vissers zijn aangesloten bij produ centenorganisaties. Delta Zuid is er daar één van en die zetelt in Breskens, waar vrij veel garnalen worden verhandeld. „Als producentenorganisatie mo gen we geen afspraken maken", reageert secretaris Jaap Fenijn, „en dat hebben we ook niet ge daan. Garnalenvissers leveren op contract aan de handel. Dat speelt zich tussen hen af." Een medewer ker van Klaas Puul in Volendam spreekt van adviezen, niet van af spraken. Het staat vissers vrij aan te voeren of niet. Ze schieten zich zelf wel in de voet als ze blijven doorvissen. Exploitatie schaatsbaan is lastig door Luc Oggel Goes: 1 tot en met 29 november (Omnium, Zwembadweg 3). Middelburg: 4 december tot en met 4 januari (Markt). Zierikzee: 30 januari tot en met 22 februari (Havenplein). Zie voor meer algemene informa tie, openingstijden en prijzen: www.zeelandhoudtvanschaat- sen.nl De schaatsbaan stond deze maand in de voormalige Machinefabriek in Vlissingen. De aggregaten hebben vanwege het warme weer op min elf moeten draaien om het ijs goed bevroren te houden, foto Lex de Meester MIN SMS INTERNET VAN VOOR TOESTEL tSOMIN 120SMS 240MIN 180SMS 360MIN 240SMS 300MB £40> €20.- €0.- 400MB £4S> €22.so €0.- 400MB Jces:- €27.M €0.- Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603(e 0.45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 630.- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 11-11-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. door Harmen van der Werf BRESKENS - De garnalensector ligt weer onder een vergrootglas bij de autoriteit die toeziet op eerlijke marktwerking, de Autoriteit Consu ment en Markt (ACM). Aanleiding is berichtgeving over beperking van de visserij op garnalen tot twee of drie dagen per week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48